Strona główna Działy Początkujący Początkujący Jakie płetwy? Reply To: Jakie płetwy?

Marcin Baranowski
Moderator
Post count: 668
#29249 |

Jest jakies logiczne uzasadnienie dlaczego akurat C4 czy Molchanovs?

Bo są najdroższe 😉 Tak na serio to C4 wprowadziło sporo innowacji ale trudno powiedzieć na ile jet to marketing a na ile rzeczywisty postęp. Z płetwami jest ciężka sprawa bo nie ma miarodajnych i obiektywnych sposobów oceny ich wydajności. Może być tak, że założysz najdroższe i najwspanialsze płetwy i stwierdzisz, że są takie sobie, bo np. są dla ciebie za twarde/za miękkie albo kalosz źle leży. Tak jak pisałem to jest kwestia mocno indywidualna. Dlatego lepiej przetestować przed zakupem żeby potem uniknąć rozczarowania. No chyba, że teraz pływasz w jakiś kiepskich plastikach to czego byś nie kupił to i tak będziesz zadowolony.

Mam tez problem co do twardosci… jaka twardosc jest dobra do czego?

Twardość trzeba dobrać do siły nóg, techniki i zastosowania. Ogólnie jeżeli nie potrzebujesz gwałtownie przyspieszać lub wytargać czegoś ciężkiego spod wody (jak np. spearfisherzy), oraz jeżeli nie masz super silnych nóg, to moim zdaniem lepiej postawić na bardziej miękkie pióra. W miękkich płetwach uzyskasz taką samą prędkość jak w twardych przy znacznie mniejszym wysiłku. No ale odbywa się to kosztem mniejszego ciągu maksymalnego i wolniejszym startem. Jeżeli jednak planujesz robić długie dystanse, nurkować rekreacyjnie, to zdecydowanie polecam miękkie pióra.

Bardzo istotną kwestią jest to, że zbyt twarde płetwy mocno utrudniają uzyskanie poprawnej techniki. Zmuszają bowiem do silnego zginania nóg w kolanach. Prawidłowe kopnięcie wymaga wówczas użycia zbyt dużej siły. Moim zdaniem twardość należy dobrać tak żeby być w stanie bez problemu prowadzić nogę bez mocnego zginania kolan. Z drugiej strony zbyt miękkie płetwy będa miały tendencję do zginania się pod kątem 90 stopni co znacznie pogarsza ich efektywność.