Strona główna Działy Treningi i techniki Pozostałe Apnea walk – skuteczność treningu Reply To: Apnea walk – skuteczność treningu

olekry
Participant
Post count: 423
#25075 |

A my na to…
A konkretnie jaki jest cel?
O DYN chodzi? Od czego zaczynasz? Tzn jaki jest ostatni max i jak daleko chcesz pójść do przodu? W jakim przedziale czasu?
Jakaś siłka, aeroby i basen 2-3 razy w tygodniu to moim zdaniem nie jest trening celowy.
Tylko raczej ogólny – ot tak dla jakiegoś tam poprawienia wyników i ogólnie lepszego samopoczucia.
Jeśli chcesz się skupić na poprawie maxa w dyn, to jeden ze sposobów jest taki:
1. Na początek ćwiczenia na tolerancję zakwaszenia – może być apnea walk (z ćwiczeń na sucho jeśli się upierasz – ja już kiedyś na forum wyraziłem swoje zdanie na ten temat 😉 ), a na basenie krótkie interwały z małymi przerwami czasowymi – np sprinty w pletwach 25-50m (dystanse i czasy zależą od twojego obecnego stopnia przygotowania)
2. treningi typu 16*50 albo 24*50 ze stopniowym zmniejszaniem czasów odpoczynku
3. wydłużenie dystansu, przy mniejszej ilości powtórzeń – no 8*75, potem np 6*85 itd. Tu zwróciłbym uwagę na badanie powtarzalności reakcji swojego ciała przy wydłużających się dystansach.
4. max albo 2… a może 3 🙂
Oczywiście trzeba sobie to w czasie rozplanować. taki cykl może trwać i kilka miesięcy. Jak masz jakieś zawody w planie to zaplanuj tak, żeby ten ostatni max wypadł Ci własnie na zawody.
Oczywiście fajnie też jakieś inne atrakcje zaplanować, żeby nie czuć się znużonym takim wyłącznie celowym treningiem. Jakieś miłe statyki po drodze, ćwiczenia techniczne w pletwach (na poprawie techniki czy choćby nawrotów można sporo ugrać w odległościach). A czasem po prostu fajnie pójść na basen dla relaksu.