
Basenowe Mistrzostwa Świata CMAS w Belgradzie , 11-15 Czerwca 2022 to impreza organizowana raz na dwa lata. Dla mnie, były to pierwsze Mistrzostwa Świata, i oczami świeżaka patrzyłam na zasady rozgrywek oraz ich organizację (do tej pory znałam jedynie zasady obowiązujące w organizacji AIDA). Taką perspektywę pragnę tu przybliżyć.
Zacznijmy od struktury.
Zawody trwają 5 dni.
10 Czerwca – oficjalny trening oraz gala otwarcia.
Od 11 do 15 czerwca – rozgrywane są konkurencje. Codziennie inna dyscyplina freedivingu, oraz w niektóre dni dodatkowo konkurencja Endurance Apnea. W mojej relacji skupię się na dyscyplinach freedivingu, z wyjątkiem dla 8×50 Endurance.
Kategorie wiekowe w CMAS to Junior – 15-17 lat , Senior 18-49 lat, Master 50+
Reprezentacja Polski składała się z 2 mężczyzn i 4 kobiet – wszyscy z kategorii Seniors :
Agnieszka Kalska
Karol Karcz
Julia Kozerska
Mateusz Malina
Magdalena Solich-Talanda
Natalia Wilk (to ja)
Gala otwarcia to pompatyczne wydarzenie. Pochód flag reprezentacji, występ orkiestry oraz pokaz pływania synchronicznego. Z bałkańska fantazją i przytupem. Wszystko transmitowane online, podobnie jak sam przebieg zawodów.
Dla kogoś kto, jak ja, po raz pierwszy bierze udział w zawodach według zasad CMAS, warto było poznać zasady rozgrywania dyscyplin. W CMAS, nie muszę ściągać okularków czy zacisku na nos (o ile takie posiadam) ani mówić I’m OK po wynurzeniu się. Muszę tylko o własnych siłach utrzymać drogi oddechowe nad powierzchnią wody i pokazać znak OK do sędziego, mam na to 20s. W czasie procedury musi panować cisza, ani safety, ani coach, ani znajomy, nie może podpowiadać, wskazywać gdzie jest sędzia itp.
DNF
Od 11 czerwca rozgrywane są konkurencje. Pierwsza z nich to dynamika bez płetw, w której startuje piątka polskich reprezentantów. Serie startowe są osobne dla kobiet i mężczyzn oraz ustawione według deklaracji – PB (personal best, najlepszy osiągnięty wynik) zawodników. Powoduje to (podobnie jak w seriach zawodów pływackich), że zawodniczki i zawodnicy z podobnymi osiągnięciami startują równocześnie. Tym samym ostatnia seria, to zawsze największe emocje – tu widzimy zawodników i zawodniczki z najlepszymi wynikami, obstawiamy rekordy, zazwyczaj to w tej serii padają wyniki medalowe czy rekordy świata.
Magdalena Solich-Talanda, Julia Kozerska oraz Mirela Kardasevic startują w jednej serii. Wyniki oczywiście imponujące:
Julia Kozerska – złoto – 210, i REKORD ŚWIATA !!!!!!
Mirela Kardasevic – srebro – 200 m
Magdalena Solich-Talanda – brąz – 198,69 m
Wśród mężczyzn:
Mateusz Malina – złoto – 233,80m
Vanja Peles – srebro – 227,30m
Guillaume Bourdila – brąz- 210,70
Biała kartka dla Natalii Wilk (128 m) oraz niestety czerwona dla Karola Karcza na 187,5 m
Warto zauważyć, że wyniki znowu w odróżnieniu do AIDA podawane są z dokładnością do centymetra.
DYNB
12 czerwca starty w dyscyplinie dynamika w dwóch płetwach.
Najmłodsza konkurencja freedivingu.
Tutaj Magdalena Solich-Talanda zdobywa srebro z wynikiem 248,70 cm. Na pierwszym miejscu ze złotem plasuje się Mirela Kardasevic z rekordem świata – 250m.
Mateusz Malina zdobywa srebro z wynikiem 274,06 m. Jest to dystans zaledwie 64 cm mniejszy od wyniku Francuza Guillaumea Bourdila – 274, 70 cm i nowego REKORDU ŚWIATA!
Taka minimalna różnica musi być trochę bolesna dla srebrnego medalisty.
Z drugiej strony sama nie wierzę, że o wyniku 274,06m można w ogóle pomyśleć, że 'trochę szkoda”.
Reszta zawodników z Polski : Karol Karcz 214,88m i 9 miejsce oraz Natalia Wilk 156,2m miejsce 19.
STA
13 czerwca
W dyscyplinie STA – statyka, wstrzymywanie powietrza na czas, kolejne innowacje w porównaniu do zasad AIDA. Oficjalny safety z zawodów dotyka startującego sprawdzając czy wszystko OK na wskazanie sędziego. Nie jest możliwe, aby np. tylko pytał. I o ile oczywiście coach czy własny buddy mogą być obecni podczas startu, to reagowanie na zapytania sędziego traktowane są wiążąco. Zatem jego ingerencja jest nie do uniknięcia.
Polska zaprezentowała się znowu doskonale – w ciągu jednej minuty padły dwa rekordy narodowe.
Agnieszka Kalska (STA to jedyna konkurencja, w której bierze udział podczas tych Mistrzostw) ustanawia rekord Polski – 7 minut 04 sekundy. Niespełna minutę póżniej pada rekord Polski Julii Kozerskiej, 8 minut 01 sekund, zapewniając jej 2 miejsce (po niemieckiej faworytce Heike Monika Schwerdtner z wynikiem 8:10’52).
Czasem trudno jest nadążyć za rekordami wśród Polaków 😉
Wśród mężczyzn Karol Karcz – 7 minut 42 sekundy oraz 5 miejsce!
DYN
ostatni dzień rozgrywek to dyscyplina dynamika. Bez względu na rodzaj użytego sprzętu – monopłetcwa lub bifiny – wynik jest zaliczony do DYN.
Tutaj znowu najciekawsza rozgrywka to ostana seria, w której tym razem Mirela Kardasevis ustanawia nowy rekord świata – 275,36m, za nią Magdalena Solich Talanda – 262,78m, oraz Julia Kozerska – 256m
Inna faworytka tej konkurencji Livia Bregonzo kończy swój start z powierzchniowym blackoutem na 263,8 metrze.
Wśród mężczyzn startuje Mateusz Malina i ustanawia nowy rekord świata – 321,43m (poprawiając poprzedni, także swój, rekord świata o prawie 5m ) oraz Karol Karcz z wynikiem 236,75m plasując się na dziesiątym miejscu.
Podsumowanie medalowych rozdań to dla Polski – 9 medali.
- 3 ZŁOTE
- 4 SREBRNE
- 2 BRĄZOWE
Link do oficjalnych wyników Mistrzostw:
Na tym jednak nie kończą się starty naszych reprezentantów .
Mateusz Malina (przypomnijmy, z rana ustanawia mowy rekord świata w mono) startuje w konkurencji 8x 50m speed apnea, kończy z wynikiem 5’12’26 i ustanawia pierwszy rekord Polski w tej dyscyplinie 🙂
Bardzo mnie cieszy ten start. Najbardziej fakt, że robi go zawodnik, którego na pewno priorytetem były starty w konkurencjach free. Nie poprzestaje na nich, eksploruje inne dyscypliny. To po prostu cieszy 😉
Może na następnych CMAS-owskich zawodach w takiej rozgrywce będą także brały udział Panie? Rekord Narodowy do zgarnięcia 🙂
Nagrodzeni
Być może zaskakującym aspektem zawodów, szczególnie, że tak wysokiej rangi, jest fakt, iż wygrywający otrzymują medale i pamiątkową statuetkę. Miejsca medalowe nie są wynagradzane pieniężnie, ani materialnie w postaci sprzętu.
To kolejna różnica między CMAS i AIDA.
Pozostaje dla mnie także zagadką co ze sponsorami, którzy są obecni na zawodach. Oficjalnymi sponsorami byli m.in. Lobster, Cetma, Octopus, Molchanovs. Jednak ich sprzęt nie jest częścią nagród ani dla medalistów ani po prostu uczestników zawodów. Nie jestem wystarczajaco poinformowana, by nawet domniemywać, co decyduje o takim fakcie.
Liczę jednak na to, że w czasach profesjonalizacji sportu (co na rodzimym gruncie potwierdza np. powstanie Polskiego Związku Freedivingu) takie sytuacje ulegną zmianie.
HIGHLIGHTS
Chciałabym tu wymienić także imię Kateriny Sadurskiej, reprezentantki Ukrainy, która w tym roku pobija właściwie po kolei narodowe rekordy Ukrainy zarówno w dyscyplinach głębokościowych jak i dynamicznych. Jej wyniki są też bardzo wysoko uplasowane w rankingach startów. Cieszę się, że te osiągnięcia mają miejsce w czasie kiedy w jej kraju toczy się wojna. Mam nadzieję, że wieści o osiągnięciach sportowców z Ukrainy potrafią na chwilę chociaż podnieść na duchu pozostałych rodaków w świetle fatalnej sytuacja w kraju.
Pragnę tu także podziękować i wspomnieć o Brandonie Reed, komentatorze zawodów, którego głos słyszeliście w youtubowej transmisji. Brandon staje się właściwie stałym komentatorem niemal wszystkich najważniejszych zawodów freedivingowych na świecie oraz współorganizatorem DEEP WEEKS. Doceniam jego pracę, bo nie tylko sam jest freediverem ale jego dociekliwość i entuzjam pozwalają także oglądającym poznać sportowców troche bliżej i dogłębniej rozumieć co się dzieje podczas samych zawodów.
Pozwolę sobie także wspomnieć, że Brandon stworzył stronę poświęconą wizualizacjom do każdej dyscypliny FREE. Język – angielski. Zajrzyjcie i sprawdźcie sami.
link :
https://freedivingvisualizations.com/
Chciałabym także podzielić się małą anegdotą o świętowaniu. Może się zdarzyć każdemu zawodnikowi, że będzie startował w serii zaraz po np. spektakularnym blackoucie albo rekordzie świata.
Mnie na tych zawodach udało się wystartować dwa razy w pierwszej serii po ustanowieniu rekordu świata. Pierwszym z nich był rekord Guillaumea Bourdilla w bifins. Drugim – Mateusza Maliny w monopłetwie. Świętowanie Francuzów ciągnęło się jeszcze sporo po samym wyniku, zdjęcia i okrzyki radości w strefie startowej, na telebimie itd. Przyznam nie była to najbardziej sprzyjająca skupieniu przed startem atmosfera. W przeciwieństwie do rekordu Mateusza. To nie tak, że Polacy się nie cieszą. Niemniej – pada rekord, okrzyki radości, fotki i gratulacje, a trzy minuty później już spokój i cisza dla kolejnych zawodników 😛
Albo Polacy muszą potrenować swój entuzjazm albo organizatorzy wypędzać szczęśliwych Francuzów ze strefy startu. 🙂
Anegdot podobnych do powyższej na zawodach było sporo. Z perspektywy zawodnika doceniam każdą z nich. Organizacyjne niedociągnięcia lub niespodziewane obroty spraw to rzeczy, nad którymi nie mamy kontroli. W ich obliczu tym cenniejsze jest skupienie na swoim starcie.
Muszę przyznać, że bycie w reprezentacji kraju razem z rekordzistami Polski… ba! ŚWIATA przydaje mi trochę poczucia wspaniałości. Jestem bardzo wdzięczna Polskiemu Związkowi Freedivinfu oraz reprezentantom za możliwość wystąpienia na tych zawodach, za wspaniałą atmosferę, za profesjonalizm i wsparcie.
Raz jeszcze gratuluję wszystkim zawodnikom. Wielkie podziękowania kieruję także do sponsorów kadry oraz Stowarzyszenia Freediving Poland:
GRENA CO. UK
BANDI Cosmetics
Włodarz Stomatolgia
Porozmawiajmy.edu.pl
Do następnego,
Natalia Wilk
@danceNdepth
www.dancendepth.com