brak komentarzy

Pierwsza wizyta Umberto Pelizzariego w Polsce!

11. listopada, na zaproszenie polskiej instruktorki freedivingu Apnea Academy – Agnieszki Kalskiej, Umberto Pelizzari po raz pierwszy odwiedzi Polskę, by podzielić się swoimi doświadczeniami ze wszystkimi zainteresowanymi.

Spotkanie odbędzie się w Sheraton Poznan Hotel, wstęp jest bezpłatny, lecz wymagana jest wcześniejsza rejestracja poprzez wypełnienie formularza na stronie wydarzenia www.freebody.eu/umberto-pelizzari/ . Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Freediving Poland, co oznacza, że nasi członkowie mogą liczyć na specjalną pulę miejsc podczas spotkania!

Umberto Pelizzari urodził się 28 sierpnia 1965 roku w Busto Arsizio, w prowincji Varese we Włoszech. Gdy miał 5 lat umiał już doskonale pływać a w wieku 17 lat miał już za sobą 11 sezonów zawodnika pływania na profesjonalnym poziomie. W 1984 roku poświęcił się freedivingowi, a już po 4 latach ustanowił swój pierwszy rekord świata wstrzymując oddech na 5 minut 33 sekund. W latach 1990-2001 ustanowił 16 głębokościowych rekordów świata w 3 konkurencjach freedivingu: Stały balast (CWT – Constant Weight), Zmienny balast (VWT – Variable Weight), No Limits (NLT), będąc także posiadaczem ich wszystkich równocześnie. W dniu 24 października 1999 roku, przy wsparciu technicznym Nave Anteo (97-metrowej łodzi włoskiej marynarki wojennej), Umberto tworzy historię nurkowania na głębokość, dokonując tego, co przez medycyną podwodną uznawano za niemożliwe dla człowieka – nurkuje na jednym oddechu na głębokość 150 metrów jednocześnie ustanawiając rekord świata w kategorii No Limits. Po nurkowaniu w czasie 2 minut 57 sekund, staje się ponownie „człowiekiem najgłębiej nurkujących na wstrzymanym oddechu na świecie”.

Ostatni rekord świata ustanowił w 2001 roku w konkurencji Zmienny balast, nurkując na głębokość 131 metrów w czasie 2 minut 44 sekund. Jest to wspaniały rezultat, biorąc pod uwagę, że jeszcze 5 lat wcześniej w 1996 roku, Pelizzari na tej głębokości ulokował światowy rekord w konkurencji No Limits. Umberto poświęcił ten rekord wszystkim, którzy wspierali go przez ostatnie 11 lat i … w chwale, zrezygnował z oficjalnych startów indywidualnych.

 

Umberto Pelizzari to nie tylko wybitny sportowiec. To osoba, która przyczyniła się do rozwoju całej dyscypliny freedivingu. Podczas swojej kariery sportowej pobierał nauki od „ojców freedivingu” Enzo Maiorci i Jacquesa Mayaola, podróżował do Azji by uzyskać wiedzę na temat sztuki oddychania i medytacji od tamtejszych mnichów. Na bazie własnych doświadczeń, posiadanej wiedzy w 1995 roku stworzył szkołę bezdechu – Apnea Academy, której misją jest dostarczenie wsparcia każdej osobie zainteresowanej odkrywaniem freedivingu. Od chwili powstania AA działała na rzecz badań naukowych w dziedzinie freedivingu i bezdechu, prowadzonych przez grupę lekarzy (m.in. otolaryngologów hiperbarycznych, dietetyków i innych specjalistów z segmentu AA Research). Przeprowadzili serię konferencji międzynarodowych i opublikowali wiele oryginalnych pozycji o znaczeniu międzynarodowym.

W 2001 roku Umberto Pelizzari wraz ze Stefano Tovaglierim wydali „Podręcznik Freedivingu”. Książka ta stanowiła pierwszą pozycję na świecie, która tak szczegółowo opisuje dyscyplinę freedivingu zarówno do strony praktycznych umiejętności, teorii freedivingu, ale też anatomii i fizjologii człowieka, niezbędnych dla zrozumienia wielu procesów zachodzących podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu. Praktyczny podział wiedzy na sekcje freedivingu (m.in. pierwsze kroki, oddech i rozluźnienie, kompensacja, pływanie w płetwach, trening nurka bezdechowego) wraz z szczegółowymi rycinami, przyniósł tej pozycji światową sławę i uznanie do dziś, jako vademecum każdego nurka bezdechowego i osób zainteresowanych tym obszarem. Na koniec 2015 roku ukazało się drugie wydanie „Podręcznika”, które wzbogacone zostało o kilka działów i zaktualizowane o rozwój wiedzy w tej dziedzinie. Aktualnie „Manual Freedivingu” to 480-stronicowa księga wiedzy, która jak wskazuje wstęp, nie zastąpi szkolenia z instruktorem, lecz stanowi olbrzymi zasób wiedzy, pozwalający na bezpieczny rozwój i pogłębianie swoich umiejętności. Podręcznik jest dostępny na zamówienie poprzez kontakt ze Szkołą freedivingu i pływania FREEBODY (www.freebody.eu).

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu zapraszamy do rejestracji: http://freebody.eu/umberto-pelizzari/#rejestracja

Zdjęcie: http://www.umbertopelizzari.com

Zostaw komentarz