brak komentarzy

Nowy rekord Polski na zawodach freedivingowych w Rybniku.

W miniony piątek 12 i sobotę 13 grudnia odbyła się piąta edycja Barbórkowego Pucharu Śląska we freedivingu – jednych cyklicznie rozgrywanych w tym samym miejscu basenowych zawodów w Polsce.

Na starcie stanęło niespełna 30 zawodników i zawodniczek z Polski, Czech oraz Słowacji.

Pierwszy dzień zmagań na obiekcie MOSiR-u w Rybniku-Boguszowicach upłynął pod znakiem dyscyplin dynamicznych. Zawodnicy mieli w tym roku możliwość wyboru konkurencji od jakiej chcą zacząć starty. Dlatego część uczestników popłynęła bez płetw (DNF), inni w pletwach (DYN).

Najlepszymi wynikami tego dnia mogli się pochwalić Mateusz Malina (175m DNF) i Robert Cetler (175m DYN).

Wśród pań bezkonkurencyjna okazała się Emilia Biała która wynikiem 155m w Dynamice bez płetw ustanowiła nowy rekord Polski, pobijając tym samym swój poprzedni rekordowy wynik osiągnięty przed miesiącem w Czechach.

Drugi dzień rozpoczął się od porannych startów w Statyce. I tym razem najlepszy rezultat wśród mężczyzn osiągnął Mateusz Malina, który wstrzymał oddech na 6 minut i 59 sekund.

Spośród Pań najdłuższy czas uzyskała Gabriela Grezlova z Czech (5,52), jednak pierwsze miejsce w tej konkurencji przypadło Agnieszce Kalskiej (5,10), bowiem wymieniona wcześniej czeska zawodniczka otrzymała punkty karne za nieosiągnięcie deklarowanego czasu.

Po krótkiej przerwie odbyła się druga odsłona dyscyplin dynamicznych.

Spośród startujących w sobotnie popołudnie najlepsze rezultaty osiagnęli: Czech Kamil Vystein (175m DYN), Krzysztof Dąbrowski (168m DNF) oraz Julia Kozerska (175m DYN)

Ostatecznie po 2 dniach zmagań w boguszowickim basenie wyniki wyglądały następująco:

DNF kobiet:

1. Emilia Biała -155m (nowy rekord Polski)

2. Agnieszka Kalska – 137m

3. Julia Kozerska – 132m

DNF mężczyzn

1. Mateusz Malina – 175m

2. Krzysztof Dąbrowski 168m

3. Kami Wystein (CZ) – 158m

STA Kobiet

1. Agnieszka Kalska -5m 10s

2. Gabriela Grezlova – 5m 52 s (ale żółta kartka za niewypełnienie deklaracji)

3. Emilia Biała – 4m 32s

STA mężczyzn

1. Mateusz Malina – 6m 59s

2. Aleksander Ryszka – 6m 16s

3. Michał Mrozowski – 6m 2s

DYN Kobiet

1. Julia Kozerska – 175m

2. Agnieszka Kalska – 161m

3. Jana Balounova (CZ) – 145m

DYN Mężczyzn

1. Robert Cetler – 175m

2. Kamil Vystein (CZ) 175m

3. Aleksander Ryszka – 172m

Klasyfikacja Sumaryczna:

Panie:

1. Agnieszka Kalska 211p

2. Emilia Biała 201,4p

3. Julia Kozerska 192,7p

Panowie

1. Mateusz Malina 246,3p

2. Kamil Vystein (CZ) 229,3p

3. Robert Cetler 225,2

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył zespół WODNE MAŁPY ATAKUJĄ – w składzie Mateusz Malina, Michał Mrozowski, Emilia Biała.

Drugie miejsce zajęła drużyna STATYSTYCZNI DYNAMICY (Robert Cetler, Piotr Debski, Agnieszka Kalska), trzecią zaś lokatę DYNAMICZNI STATYCY (Krzysztof Dąbrowski, Aleksander Ryszka, Julia Kozeska)

Barbórkowy Puchar Śląska we Freedivingu był dla większości uczestników ostatnią okazją do starów w tym roku. Dlatego niektórzy potraktowali rybnickie zwody jako podsumowanie całorocznych treningów, inni jako okazję do zdobycia wyniku liczącego się w kwalifikacji do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata (które odbędą się w przyszłym roku z Belgradzie), dla jeszcze innych zaś była to okazja do sportowego debiutu na oficjalnej arenie. Niemniej jednak wszyscy chyba wynieśli ze startów mnóstwo satysfakcji, pozytywnej energii oraz zapału do dalszych treningów.

Liczymy, że w przyszłym roku po raz kolejny uda się przeprowadzić „Barbórkę”, która powoli staje się już imprezą z tradycjami.

Organizatorami pucharu byli: Stowarzyszenie Freediving Poland oraz MOSiR Rybnik, którego dyrekcji jeszcze raz pragniemy serdecznie podziękować za nieocenioną wręcz pomoc w przeprowadzeniu zawodów.

Aleksander Ryszka

Zostaw komentarz