brak komentarzy

Mazovia Mini Comp – podsumowanie

20 maja br. kryta pływalnia ICDS w Łomiankach zamieniła się w arenę zmagań sportowców nurkujących na wstrzymanym oddechu. 24 zawodników i zawodniczek z całej Polski zmierzyło się w dwóch konkurencjach: dynamicznej (pływanie na wstrzymanym oddechu bez płetw lub w płetwach) i statycznej (statyczne wstrzymanie oddechu).

Zawody dedykowane były debiutantom, nikogo nie zdziwiło więc to, że wśród startujących znaleźli się czołowi freediverzy naszego kraju: Magdalena Solich – aktualna mistrzyni świata  obu konkurencjach dynamicznych, Julia Kozerska – srebrna medalistka MŚ w dynamice w płetwach i brązowa medalistka MŚ w dynamice bez płetw, Robert Cetler – aktualny rekordzista Polski w statycznym wstrzymaniu oddechu, a także członkowie reprezentacji Polski: Agnieszka Kalska, Justyna Nowak-Ferensztajn i Michał Dąbrowski. Na starcie zameldowało się na szczęście również 8 debiutantów, dla których stworzyliśmy osobną klasyfikację.

Zawody obfitowały w znakomite rezultaty. Najdłuższą próbę dynamiczną wykonała Magdalena Solich, wynurzając się po 183 metrach przepłyniętych pod wodą bez płetw. To wyniki krótszy od aktualnego rekordu świata o zaledwie 2 metry. Choć wynik osiągnięty przez Magdę jest kosmiczny, freediverka czuje… niedosyt. Znakomite rezultaty wśród kobiet zanotowały również Julia Kozerska (152 m) oraz Agnieszka Kalska (135 m) – obie startując bez płetw. Wśród mężczyzn najdłuższe próby oddali: Michał Dąbrowski (150 m), Marcin Baranowski (135 m) i Michał Mrozowski (106 m) – wszyscy w DNF. 

Po przerwie, w której wszyscy zainteresowani mogli przetestować Roorkę by Mavi z nastawami basenowymi, zawodniczki i zawodnicy przystąpili do zmagań w statycznym wstrzymaniu oddechu. Ta pozornie nieciekawa dyscyplina (startujący w końcu „tylko leżą” na wodzie odwróceni twarzą do dna basenu) jak zawsze wywołała niesamowite emocje. Najdłużej oddech wstrzymał Michał Mrozowski (6 minut 48 sekund), znakomite rezultaty osiągnęli również Tomasz Nitka (6 minut 21 sekund) oraz Robert Cetler (6 minut 15 sekund). Wśród Pań najlepsze rezultaty w statyce osiągnęły: Julia Kozerska (5 minut 13 sekund), Magdalena Solich (4 minuty 46 sekund) oraz Justyna Oleś (4 minuty 15 sekund). Nieoficjalnie w STA wystartował też Radek Gaca… i wstrzymał oddech na 5 min 16 sek! 

Znakomitą postawę zaprezentowali na zawodach również debiutanci! Najdłuższy dystans pod wodą przepłynął Dorian Wacławek (132 m), drugi dystans wśród debiutantów osiągnął Adrian Chrząstowski (125 m), a trzecie Tomasz Uflewski (113 m) – wszyscy startując w dynamice w płetwach. W statycznym wstrzymaniu najlepszy okazał się Michał Pabian (5 minut 41 sekund), drugi był Tomasz Uflewski (5 minut 17 sekund), a trzeci Adrian Chrząstowski (4 minuty 37 sekund).

W ostatecznej klasyfikacji (suma punktów uzyskanych w obu konkurencjach) wśród debiutantów zwyciężył mieszkaniec Łomianek – Tomasz Uflewski (113 m w dynamice w płetwach, 5 minut 17 sekund w statyce), wśród kobiet triumfowała Magdalena Solich z Bielska-Białej (183 metry w dynamice bez płetw, 4 minuty 46 sekund, w statyce) a wśród mężczyzn najlepszy okazał się Michał Mrozowski z Warszawy (106 m w dynamice bez płetw, 6 minut 48 sekund w statyce).

Pełne wyniki znajdziecie tu: http://freedivingpoland.org.pl/mazovia-mini-comp-wyniki/

Nagroda specjalna zawodów o chwytnej nazwie „blackout którego nie było” trafiła do Marcina Baranowskiego, który zaliczył pierwsze od niepamiętnych czasów, zawody basenowe z kompletem białych kartek (i chcemy wierzyć, że to nie tylko dlatego, że zawodnicy startowali w 2, a nie w 3 konkurencjach!). Trzymamy kciuki Marcin! 🙂

Zawodniczki i zawodnicy zgodnie podkreślali walory i gościnność Łomiankowskiej pływalni zapowiadając chęć startów w przyszłej edycji zawodów Mazovia Mini Comp.

Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Freediving Poland, a ich sponsorem Bandi Cosmetics – jak zawsze ogromnie dziękujemy za wspieranie freediverów!

Serdecznie dziękujemy:

  • Agnieszce Kalecińskiej, Grześkowi Furdze za organizację zawodów i sędziowanie,
  • Maćkowi Waszkiewiczowi za organizację zawodów i safetowanie,
  • Tomkowi Królowi i Joannie Nagadowskiej za safetowanie,
  • Michałowi Mrozowskiemu za super logo!
  • Maćkowi Chuchli – za Roorkę i pomoc zawodnikom 🙂
  • Pawłowi Roguskiemu za dobrego ducha i pomoc zawodnikom 🙂
  • Radkowi Gacy za super niespodziankę i ogarnianie odliczania!
  • oraz wszystkim startującym za wspaniałą atmosferę!

 

Mamy nadzieję, że zobaczymy się w Łomiankach za rok! 

Zostaw komentarz