brak komentarzy

Kolejny rekord świata Mateusza Maliny!

Podczas zakończonych w sobotę XIII Basenowych Mistrzostw Polski we Freedivingu najlepszy polski nurek swobodny przepłynął pod wodą na jednym oddechu 285 m! Tego niesamowitego wyczynu Mateusz Malina dokonał w dyscyplinie dynamika w płetwach (DYN), a miejscem pierwszego rekordu świata ustanowionego w Polsce był najnowocześniejszy kompleks basenowy we wschodniej Polsce – Aqua Lublin.

Co o swoim niesamowitym wyniku miał do powiedzenia nowy rekordzista świata?

– Czuję, że to jeszcze nie jest mój maks.

Mateusz Malina – fot. Rafał Meszka

 

Mateusz Malina to najbardziej utytułowany freediver w Polsce i jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych freediverów na Świecie. Od piątku jest rekordzistą świata w dwóch z trzech basenowych dyscyplin we freedivingu. Wcześniejszy rekord świata – w konkurencji dynamika bez płetw – Mateusz Malina ustanowił w 2014 roku. Mateusz odnosi również sukcesy w dyscyplinach głębokościowych – jest aktualnym wicemistrzem świata w dyscyplinie stały balast bez płetw  i brązowym medalistą MŚ w free immersion.

Aqua Lublin 1

Zawody w Lublinie obfitowały w rewelacyjne wyniki. Oprócz rekordu Świata Mateusza Maliny podczas mistrzostw padły 4 rekordy narodowe, dwa z nich ustanowiły Polki. Najpierw Adelina Hetnar–Michaldo wstrzymała oddech na 6 minut i 27 sekund, poprawiając ponad 5-letni rekord kraju, a po kilku godzinach Magdalena Solich przepłynęła pod wodą 168 metrów w dynamice bez płetw. Dwa pozostałe rekordy ustanowili obcokrajowcy: Łotyszka Ilona Bardiseva (114 m w dynamice bez płetw) oraz Czech Martin Valenta (8 minut 57 sekund w statycznym wstrzymaniu oddechu).

W zawodach wzięło udział 49 czołowych zawodników z Europy. Basenową Mistrzynią Polski 2016 została Magdalena Solich, wicemistrzynią Julia Kozerska, a z brązowym medalem Mistrzostw Polski wśród kobiet wyjechała z Lublina Brytyjka Alice Hickson.  Mistrzem Polski 2016 został Mateusz Malina, na drugim stopniu podium stanął Czech Martin Valenta, a 3 w klasyfikacji generalnej mężczyzn był Michał Bochenek.

Aqua Lublin 2

Dla wielu zawodników zawody były ostatnim testem przed Mistrzostwami Świata, które rozpoczną się za 4 tygodnie. Znakomite rezultaty Polaków jedynie zaostrzyły apetyty kibiców.

Od kilku lat zawodnicy z Polski przyzwyczajają nas do coraz lepszych rezultatów – mówi Radosław Gaca, prezes Stowarzyszenia Freediving Poland. – Nasza reprezentacja na Mistrzostwa Świata jeszcze nigdy nie była tak silna. Na zawody jedzie aż 9 zawodników, wielu z nich ma szanse na powrót do kraju z medalami.

Aqua Lublin 3

XIII Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu odbyły się w dniach 27-28 maja 2016 roku w kompleksie Aqua Lublin, ich organizatorami byli: MOSIR „Bystrzyca” w Lublinie Sp. z o. o., spółka zarządzająca kompleksem Aqua Lublin, Stowarzyszenie „Freediving Poland” oraz Around Creativ. Honorowy Patronat nad BMP2016 objął Prezydent Miasta Lublin pan Krzysztof Żuk. Fundatorami nagród dla uczestników i zwycięzców XIII Basenowych Mistrzostw Polski we Freedivingu są: Aqua Shop, BANDI Cosmetics, CROSSO, szkoła freedivingu Mateusza Maliny – Limitless, szkoła freedivingu ONE TWO FREE, Plombs & Lestages Chabaud, SASNA Freediving Equipment, TAPKAR, WAVESTORE.PL

Zostaw komentarz