brak komentarzy

Karol Karcz zwycięzcą Tuba Static Challenge 2018!

W ubiegłą sobotę w tubie nurkowej Rudzkiego Parku Wodnego Aquadrom odbyły się wyjątkowe zawody we wstrzymywaniu oddechu na głębokości. Impreza przyciągnęła 15 najlepszych zawodników i zawodniczki z całej Polski, a najdłużej oddech wstrzymał Karol Karcz, który spędził pod wodą 5 minut i 28 sekund. Organizatorem zawodów byli: Aquadrom Diving Academy oraz Stowarzyszenie Freediving Poland.

– Tegoroczne zawody obfitowały w znakomite wyniki i przyciągnęły uwagę kibiców zgromadzonych w Aquadromie oraz tych śledzących zmagania zawodników online – mówi Radosław Gaca ze Stowarzyszenia Freediving Poland. – Bardzo cieszy nas to, że również wielu klientów korzystających tego dnia z Parku Wodnego z zaciekawieniem przyglądało się tym nietypowym zmaganiom.

Tuba nurkowa w Aquadromie umożliwia oglądanie podwodnych zmagań przez bulaje – specjalne okna w ścianach niecki. Ich rozmieszenie pozwala na przyglądanie się temu, co dzieje się z nurkami oddającymi próby, praktycznie „oko w oko”.

Karol Karcz – zwycięzca TSC2018 – fot. Rafał Meszka

Nurkowanie na wstrzymanym oddechu staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne. To emocjonujący i widowiskowy sport do którego przyciągają również sukcesy sportowców z naszego kraju. Na tegorocznych Basenowych Mistrzostwach Świata federacji AIDA podwójnych tytułów mistrzowskich bronili będą Polacy: Magdalena Solich – Talanda i Mateusz Malina. O medale w trzech konkurencjach: nurkowaniu w płetwach, bez płetw i statycznym wstrzymaniu oddechu podczas czerwcowych zawodów w Belgradzie powalczy szeroka, 11 osobowa karda narodowa. Reprezentantów Polski na MŚ można było spotkać podczas zawodów w Tubie, na czele ze zwycięzcą sobotniej imprezy – Karolem Karczem.

Uprawiając freediving – nawet tylko rekreacyjnie – należy pamiętać o podstawowej zasadzie bezpieczeństwa. Nurkowań nigdy nie wykonujemy bez asekuracji innego nurka bezprzętowego. Między innymi tego, jak robić to poprawnie, można nauczyć na kursach prowadzonych przez certyfikowanych instruktorów freedivingu, które organizowane są w całej Polsce.

 

Zostaw komentarz