brak komentarzy

Czas jednego oddechu 2017 – komunikat prasowy

22 kwietnia br. ośmiu najlepszych freediverów z Polski zmierzy się w wyjątkowej konkurencji – wstrzymaniu oddechu na głębokości do 7 metrów! Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Freediving Poland, a jego partnerem Aquadrom Diving Academy. Areną zmagań sportowców będzie najgłębsza w naszym kraju 7-metrowa tuba nurkowa, znajdująca się w rudzkim parku wodnym Aquadrom.

Freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu bez akwalungu, zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Rudzki park wodny jako jedyny, posiada zaplecze, które pozwala na zorganizowanie niecodziennego wydarzenia pn. „Czas jednego oddechu – tuba static challenge”.

– Zawody w statycznym wstrzymaniu oddechu na głębokości organizujemy w Polsce po raz pierwszy. Śmiało możemy powiedzieć, że to jedyna taka impreza na świecie – mówi Lucyna Kicińska, członkini zarządu Stowarzyszenia Freediving Poland. – Zawody przyciągają najlepszych z najlepszych, m. in. podwójnego mistrza świata i rekordzistę świata Mateusza Malinę – dodaje Kicińska.

Pełna lista zawodników dostępna jest TU.

Najlepsi zawodnicy do tej pory wstrzymywali oddech ponad 11 minut, zanurzając się w basenie na głębokości do 2m. Podczas eventu zawodnicy będą schodzić po linie na głębokość minimum 3 metrów. Po zakończeniu próby będą musieli poprawnie wykonać tzw. procedurę powierzchniową – pokazać znak OK oraz powiedzieć „I’m OK” i do czasu wydania werdyktu przez sędziego, nie zanurzyć ponownie dróg oddechowych.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:30 i potrwa do godz. 20:00. Zawody zostaną rozegrane w systemie pucharowym – do następnego etapu zmagań trafi ten zawodnik, który w danej parze wstrzyma oddech na dłuższy czas. Oznacza to, że najlepsi freediverzy zanurkują w tubie w sobotnie popołudnie aż 3 razy!

– Freediving cieszy się coraz większą popularnością, a nasz obiekt pozwala na jego uprawianie przez cały rok – mówi  Agnieszka Antoń dyrektor ds. operacyjnych Aquadromu. – Bardzo cieszą nas częste treningi freediverów w tubie nurkowej. Pojawiają się u nas najlepsi zawodnicy m.in. aktualna mistrzyni świata i rekordzistka świata Magdalena Solich – dodaje Antoń.

Na godzinę 20:50 planowany jest seans saunowy przygotowany przez utytułowanego saunamistrza, a po 21:00 odbędzie się pokaz podwodnych zdjęć, w którym mogą wziąć udział klienci Aquadromu.

Freediving to sport, który dostarcza wielu wrażeń, jednak potrafi być także niebezpieczny, dlatego przed rozpoczęciem przygody, warto zdobyć przydatną wiedzę. Podstawowa zasada ludzi nurkujących na wstrzymanym oddechu brzmi „Nigdy nie nurkuj w pojedynkę”. Jeśli adepci sztuki nurkowej chcieliby poznać tajniki freedivingu i spotkać się z mistrzami – 22 kwietnia w rudzkim aquaparku będą mieli taką możliwość.

Zostaw komentarz