1

BMP2016 – podsumowanie

XIII Basenowe Mistrzostwa Polski były pod wieloma względami wyjątkowe.

Po pierwsze – arena zmagań – Aqua Lublin. Najnowocześniejszy kompleks basenowy w Polsce wschodniej, z imponującym, szybkim basenem olimpijskim, którego ruchome dno pozwala na podzielenie niecki na dwie mniejsze części i regulację głębokości od 1 cm do 2,5 m.

Po drugie – listy startowe. Nigdy jeszcze na Mistrzostwa Polski na zapisało się 49 zawodników, nigdy nie gościliśmy na zawodach SFP przedstawicieli z 8 krajów. Ostatnia osoba na liście startowej zapisała się dosłownie w ostatniej chwili rejestracji online, a już po jej zakończeniu odebraliśmy kilka pytań o możliwość uczestniczenia w zawodach.

Po trzecie – zawody! Chyba nikt nie mógł się ich doczekać. O 14.30 – czyli w momencie rozpoczęcia rejestracji zawodników – hol Aqua Lublin szczelnie wypełniali freediverzy i freediverki!

Pierwszego dnia zawodów rozegraliśmy konkurencję dynamika w płetwach. Już pierwsza seria startów wzbudziła niesamowitą euforię. Startujący na torze D Mateusz Malina, po długich 4 minutach i 15 sekundach wynurzył się na 285 metrze i szybko wykonał procedurę powierzchniową! Sędziujący próbę Mateusza Petar Bojovic (AI) z Serbii oraz Denys Rylov (C) z Ukrainy nie mieli wątpliwości! Biała kartka i pierwszy rekord świata we freedivingu ustanowiony w Polsce. Tym samym Mateusz stał się posiadaczem dwóch z trzech rekordów świata w dyscyplinach basenowych! 

Mateusz Malina

Mateusz Malina po zdobyciu rekordu świata w DYN – 285 m! – fot. Rafał Meszka

O przygotowaniach Mateusza do rekordowej próby możecie poczytać TU – w poście znajduje się również video z samego nurkowania.

W tej samej serii startów znakomite 200 m zaliczyli – Julia Kozerska oraz Krzysztof Dąbrowski, a w całym pierwszym dniu startów magiczne 200 metrów osiągnęło lub przekroczyło jeszcze 3 zawodników i 1 zawodniczka: Martin Valenta (250 m), Magdalena Solich (213 m), Karol Karcz (205 m), Michał Bochenek (200 m w płetwach podwójnych!). Gdyby nie punkty karne za start w próbie Magdy, mielibyśmy tego dnia drugi rekord Polski (rekord świata Mateusza w DYN to również rekord Polski!).

Agnieszka Kalska – fot. Rafał Meszka

Drugi dzień zwodów rozpoczęliśmy od królowej freedivingu – statyki. Znakomite wyniki sypały się w każdej serii startów. Wśród mężczyzn najlepszy rezultat osiągnął Martin Valenta, który co zawody w Polsce ustanawia nowy rekord Czech. Tym razem Martin wstrzymał oddech na 8 minut i 57 sekund (końcówka do zobaczenia TU)! Następny najlepszy wyniki – tradycyjne 8 minut – osiągnął Mateusz „nie trenuję statyki” Malina, trzeci wśród mężczyzn był Willi Hoffmann z Niemiec (7:19). 7 minut na BMP2016 przekroczył jeszcze Michał Bochenek – debiutant z Rybnika – 7:01!

Gabriela Grezlova podczas statyki

Wśród kobiet supremację w statyce potwierdziła jak zawsze rewelacyjna Czeszka Gabriela Grezlova – 6:51, a nas bardzo ucieszył nowy rekord Polski Adeliny Hetnar – Michaldo – 6:27 (poprzedni rekord polski w STA 6:01 Emilii Białej miał już ponad 5 lat), a także nowe PB naszej kadrowiczki Julii Kozerskiej 5:34, oraz identyczny wynik Agnieszki Kalskiej (wyżej w klasyfikacji STA uplasowała się Agnieszka, która złożyła wyższą od Julii deklarację), Justyny Nowak – Ferensztajn (5:21) oraz Magdy Solich 4:58! Wynik powyżej 5 minut osiągnęła również Hania Sikacz powracająca do freedivingu po ponad dwuletniej przerwie! Rewelacja dziewczyny!

Po krótkiej przerwie rozpoczęliśmy zmagania w DNF. Mimo znakomitych wyników w poprzednich dwóch dyscyplinach, nic nie było jeszcze przesądzone. Zawody obfitowały w maksymalne próby, black out’y i dyskwalifikacje nie były rzadkością, tak więc z zapartym tchem (tak, my z brzegu też wstrzymujemy oddech) śledziliśmy walkę o tytuły Mistrzyni i Mistrza Polski AD 2016!

125 metrów przepłynęła Justyna Nowak – Ferensztajn, 154 m Julia Kozerska, a 168 m Magdalena Solich. Tym samym Magda ustanowiła nowy rekord Polski w DNF, a także zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej kobiet! Rekord swojego kraju ustanowiła także Łotyszka Ilona Bardiseva (114 m). Gratulujemy!

 

Michał Bochenek wnurzył się na 165 m, 6 metrów mniej przepłynął Karol Karcz. Rewelacyjną formę potwierdził Krzysztof Dąbrowski, zajmując trzecią lokatę w DNF z wynikiem 169 m. Sześć metrów więcej przepłynął Fin Kristian Maki-Jussila, jednak po blackoucie w DYN nie mógł liczyć na wysoką pozycję z klasyfikacji generalnej. Ostatni start zawodów należał do Mateusza Maliny, który potwierdził swoją dominację przepływając w DNF 178 m.

Klasyfikacja generalna kobiet:

1. Magdalena Solich – 245,1

2. Julia Kozerska – 243,2

3. Alice Hickson – 200,3

Klasyfikacja generalna mężczyzn:

1. Mateusz Malina – 327,5

2. Martin Valenta – 309,4

3. Michał Bochenek – 266,7

Trzy rewelacyjne starty w ciągu 24 godzin sprawiły, że Mateusz Malina uzyskał najwyższą liczbę punktów w historii zawodów AIDA – 327,5! 

Pełne wyniki klasyfikacji generalnej możecie obejrzeć TU, a wyniki w poszczególnych dyscyplinach TU. 

Bardzo cieszą nas znakomite i liczne starty debiutantów! Wśród kobiet zawodniczą przygodę z freedivingiem rozpoczęły: Małgosia Lubecka (z tych Lubeckich ;)) oraz Ania Szeremeta, a wśród mężczyzn: Krzysztof Skowerski (znakomite 9. miejsce w wyjątkowo silnej klasyfikacji generalnej mężczyzn!), Jarek Król, Maciek Czuchan, Radosław Konrad Furmański (12. miejsce), Kamil Selwa i Krzysztof Fus – trzej ostatni zawodnicy kontynuujący tradycje freediverskie AKP KRAB. Pierwsze koty za płoty – widzimy się w Rybniku!

Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom gratulujemy osiągniętych rezultatów. Padła niezliczona liczba życiówek, 4 rekordy narodowe i 1 rekord świata. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem każdego startu!

Serdecznie podziękowania składamy:

MOSIR „Bystrzyca” Sp. z. o. o. oraz Around Creativ – współorganizatorom XIII Basenowych Mistrzostw Polski we Freedivingu!

dyrekcji i pracownikom Aqua Lublin – za pomoc i życzliwość okazaną podczas BMP2016!

Sponsorom:

– sklepowi internetowemu ApneaShop – za ufundowanie masek „Neo” Salvimar oraz przekazanie gadżetów

– firmie kosmetycznej BANDI – za nieustające wsparcie finansowe i rzeczowe 🙂

– firmie CROSSO – za ufundowanie worków „Dry bag”

– szkole freedivingu Mateusza Maliny – Limitless – za przekazanie nagrody dla zwyciężczyni klasyfikacji generalnej kobiet

– szkole freedivingu ONE TWO FREE – za ufundowanie nagród specjalnych dla debiutantów!

Plombs & Lestages Chabaud – za przekazanie niesamowitych neków dla zwycięzców!

SASNA Freediving Equipment – za ufundowanie noseclipów dla zwycięzców zawodów!

TAPKAR – za nieustające wsparcie i przekazanie smycz, bandów i gadżetów dla zwycięzców!

– sklepowi internetowemu wavestore.pl za ufundoeanie vouchera dla zwycięzcy klasyfikacji generalnej mężczyzn

13267705_1255367484475096_980121601351392839_n

Sędziom zawodów: Petarowi Bojovicowi, Radkowi Gacy, Tomkowi Nitce i Denisowi Rylovowi!

Tomkowi Nitce za uratowanie sytuacji z platformami, oraz Piotrowi Łękarskiemu (obróbka skrawaniem) za ich błyskawiczne wykonanie!

Safety divers – fot. Rafał Meszka

Wolontariuszom: Ani Cetler, Kasi i Łukaszowi Sierantom, Mateuszowi Włodarzowi, Andrzejowi Włodarskiemu, Piotrowi Cękielowi, Adrianowi Kwiatkowskiemu, Tomaszowi Brylowi, Kacprowi Niedźwiedziowi, Przemkowi Tętnowskiemu, Aleksandrowi Palasińskiemu, Michałowi Matusznemu, Pawłowi Tarkowskiemu, Piotrowi Sobeckiemu, Asia Nagadowskiej i Gosi Lubeckiej (w piątek) – za pomoc w rejestracji, wożeniu i noszeniu pudeł, pakowaniu i wręczaniu nagród – oraz w kamerowaniu i safetowaniu – jesteście po prostu wielcy! Widzimy się na następnych zawodach – mam nadzieję, że ośmieliliście się do startów 🙂

Julii Kozerskiej i Rafałowi Meszce – za udostępnienie zdjęcia na plakat, oraz Pawłowi Roguskiemu – za złożenie plakatu i przygotowanie grafik na koszulki zawodów 🙂

Michałowi Mrozowskiemu – za super stronę internetową zawodów 🙂

Patrycji Polak i Rafałowi Meszce – za mistrzowskie zdjęcia – koniecznie zajrzyjcie do GALERII Pati oraz albumów ze zdjęciami Rafała 1 i 2!

Pełne emocji XIII Basenowe Mistrzostwa Polski już za nami. Co teraz?

Wyjątkowa 9-osobowa reprezentacja Polski weźmie udział w Basenowych Mistrzostwach Świata w Turku (27.06-3.07). W sierpniu odbędą się na Hańczy Głębokościowe Mistrzostwa Polski (17-20.08).Na początku września na jeziorze Powidzkim spotkamy się na Zlocie freediverów SFP (2-4.09). Bardzo liczymy, że sezon tradycyjnie zamkniemy w Rybniku, podczas Barbórkowego Pucharu Śląska!

Będzie się działo!

Lucyna, Agnieszka i Grześ

 

Ps. Wiemy, że wiele jeszcze przed nami. Dziękujemy za wszystkie uwagi, zwłaszcza te krytyczne – są dla nas niezwykle cenne!

Zostaw komentarz