-
#25096 |
Czy przy freedivingu można używać pływackich zatyczek do uszu, czy mogą one uszkodzić uszy? Mam jakieś tam z decathlonu i poniżej 3 metrów czuje dyskomfort w uszach, a strasznie nie lubię wody w uszach.
#25116 |Nie stosuj podczas nurkowania zatyczek, zatyczki są dla pływaków, nurkowie muszą swobodnie wyrównywać ciśnienie.
#25117 |Zdaje się, że nasz czeski znajomy Mirek Sevcik, któremu zdarzało się osiągać głębokość ok. 70m CWT, używa zatyczek do uszu. Z tego co wiem technika jaką stosował polega na bardzo dokładnym zalaniu uszu wodą, a potem zatkaniu ich zatyczkami. Wtedy nie ma w nich powietrza, zimna woda przy nurach nie cyrkuluje w uszach i nie grozi zassanie się kaptura przy jego niedokładnym zalaniu na powierzchni. Wada – chyba spore przytępienie słuchu na powierzchni… Zatem można stosować, jednak uszy muszą być najpierw DOKŁADNIE ZALANE WODĄ.
Sam nie próbowałem – opieram się na rozmowie z Mirkiem 🙂
#25121 |Jeśli używa się zatyczek Pro-Plug to nie ma konieczności wcześniejszego zalewania. One mają mały otworek z zaworkiem, dzięki czemu kanał słuchowy wypełnia się wodą sam, a woda która się do niego raz dostanie zostaje aż do zdjęcia zatyczek. Efekt końcowy jest taki, jak w przypadku patentu Mirka – brak wymiany wody z otoczeniem, ciepło w uchu, mniejsze ryzyko infekcji, jak również może to (ciepło) ułatwiać wyrównywanie ciśnienia. Słyszałem też, że niektórzy wtykają po prostu do ucha watę, co bardzo ogranicza cyrkulację.
Jednak takiego patentu, żeby w uszach (tj. w kanale słuchowym zewnętrznym) było samo powietrze nie da się zastosować w nurkowaniu w głąb.
? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl#25122 |Dziękuję za pomoc 🙂 Mam jeszcze jedno pytanie. Po wyjściu z wody często zostaje mi ona w uszach, jak sobie z tym radzić? Skacze na jednej nodze, aby ją wytrząsnąć lecz nie zawsze to działa.
#25123 |Dziękuję za pomoc Mam jeszcze jedno pytanie. Po wyjściu z wody często zostaje mi ona w uszach, jak sobie z tym radzić? Skacze na jednej nodze, aby ją wytrząsnąć lecz nie zawsze to działa.
Ja robię tak, że zanurzam to ucho, w którym mam wodę, i wkładam do niego palec (nie szczelnie, tylko tak po prostu). Wydaje mi się, że dzięki temu woda, w której zanurzam ucho, wpływa do niego i zabiera tę kroplę, która w nim utkwiła. W przypadku wody w obu uszach zanurzam całą głowę, bo zanurzenie jednej strony powoduje jeszcze mniej przyjemne uczucie „wody” w „górnym” uchu.
Ta metoda nigdy mnie nie zawiodła, choć ostatnio coraz rzadziej muszę z niej korzystać, ruszanie szczęką wystarcza 🙂
sędzia AIDA level E
członkini zarządu SFP
You must be logged in to reply to this topic.