brak komentarzy

7. nurkowanie w lodowatej wodzie!

Każdy kto próbował nurkowania w zimowych wodach wie, że jest to sport ekstremalny. Freediverzy odkrywają jego kolejne poziomy – bez butli, suchego skafandra i automatu dostarczającego powietrze, jedynie w piance i z płucami wypełnionymi tylko jednym oddechem. 20 lutego na jeziorze Hańcza odbędą się 7 zawody “Extremall Freediving”, ich organizatorem jest Stowarzyszenie Freediving Poland, najstarsza w Polsce organizacja zrzeszającą osoby nurkujące na wstrzymanym oddechu.

Podczas imprezy “Freediving Extremall 7” zawodnicy wystartują w konkurencji, która polega na zanurzeniu się na jednym oddechu na 15 m i wykonaniu tego nurkowania w jak najdłuższym czasie. Żeby wykonanie próby było jeszcze bardziej ekstremalne, startujący freediverzy nie mogą zanurzyć się w wodzie podczas rozgrzewki. Czy ktoś naprawdę staruje w tak trudnych zawodach?

– “Extremall” cieszy się dużą sympatią i popularnością wśród polskich freediverów – mówi Tomasz „Nitas” Nitka, instruktor i sędzia freedivingu, wiceprezes Stowarzyszenia Freediving Poland. – Zawodnicy ściągają z całej Polski. Większość z nich musi pokonać dystans 600, a nawet 700 km.

Na liście startowej Extremall Freediving 7 znajduje się 10 nazwisk. Kibice będą mogli obserwować zmagania m.in. Agnieszki Kalskiej, 9. zawodniczki Basenowych Mistrzostw Świata we Freedivingu 2015 r., Gorzowskich Miłośników Nurkowania Swobodnego: Marcina Rutkowskiego i Łukasza Więckowskiego, reprezentantów Krakowa: Jacka Polaka i Borysa Bajorka, a także Roberta Cetlera – aktualnego rekordzisty Polski w statycznym wstrzymaniu oddechu (8 min 42 sek), stałego bywalca zimowych zawodów freediverskich.

Imprezy pod szyldem “Extremall Freedving” to nie tylko wydarzenie sportowe. Celem zawodów jest promowanie freedivingu oraz integrowanie środowiska osób nurkujących na wstrzymanym oddechu. Poprzednie edycje zawodów odbywały się m.in. w Olsztynie, po raz pierwszy “Extremall” zostanie rozegrany w najgłębszym jeziorze w Polsce.

Baza zawodów mieściła się będzie w Domu Gościnnym nad jeziorem Hańcza (Mierkinie 7, 16-407 Wiżajny). Pierwszy start przewidziany jest w sobotę 20 lutego, o godzinie 11:00.

Za oprawę graficzną zawodów odpowiada 13 Form. Bezpieczeństwo nurkujących freediverów zapewnia Ergo Hestia, a fundatorami nagród są Tapkar oraz właściciele Domu Gościnnego nad Jeziorem Hańcza, państwo Marcinkiewicz.

Do zobaczenia na brzegu!!

IMG_3351

Zostaw komentarz