brak komentarzy

Czas jednego oddechu – lista zawodników

22 kwietnia w najgłębszym basenie nurkowym w Polsce – Aquadrom Ruda Śląska, 7 freediverów i 1 freediverka zmierzą się w wyjątkowych zawodach – Czas jednego oddechu. Zawody rozegrane zostaną w systemie pucharowym, a zadaniem zawodników jest wstrzymanie oddechu na głębokości minimum 3 metrów. Organizatorem imprezy jest nasze stowarzyszenie, a jego partnerem – Aquadrom Diving Academy. Podczas zawodów odbędzie się premiera niezwykłego komputera nurkowego – Roorki. Każdy chętny będzie mógł przetestować Roorkę w Tubie. Wieczorem, po rozdaniu atrakcyjnych nagród, Rafał Meszka przybliży nam tajniki podwodnej fotografii.

Zapraszamy kibicowania na żywo i na FB, a poniżej przedstawiamy sylwetki startujących zawodników.

 

MICHAŁ BOCHENEK

Mieszka w Jaworznie. Od 1999 roku związany zawodowo oraz sportowo z Krakowem. Z freedivingiem spotkał się po raz pierwszy w 2012, kiedy rozpoczął swoją przygodę z „wielkim błękitem” w głąb Zakrzówka. Latem 2015 podczas kursu AIDA 3* rozpoczęła się jego znajomość z Patrycją i Jackiem Polak, a  wkrótce potem do zespołu dołączyła Justyna Oleś. Od tamtej pory Freediving stał się główną osią jego życia. Wspólna praca „No Tea No Free” Freediving Team zaowocowała 4 miejscem drużynowym w Barbórkowym Pucharze Śląska w latach 2015 i 2016 oraz tytułem II Wicemistrza Polski na Basenowych Mistrzostwach Polski 2016.  Oficjalne wyniki z 2016: STA: 7:01 (BMP), DNF 165m (BMP), DYN 203 (Barbórka). Jak twierdzi sam: „to dopiero dobry początek”.

 

KRZYSZTOF DĄBROWSKI

Góral z Nowego Targu. Pierwsze kroki we freedivingu stawiał na Zakopiańskim Aquaparku oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania. To nie przeszkodziło w osiągnięciu pierwszych sukcesów na zawodach już w 2012 roku – 3. miejsca w Zlin Cup, najlepszej odległości w DYN (204m) Berlin Long Night of Apnea i basenowego Mistrzostwa Polski. Gdy w 2014 roku powstał nowy ośrodek MCSiR w Nowym Targu, Krzysztof został objęty swoistą opieką, która zaowocowała 1. miejscem na zawodach Zlin Cup 2014 r. i V-ce Mistrzostwem Polski 2015 r. Podczas Basenowych Mistrzostw Świata 2016 Krzysztof ustanowił 6 nowych rekordów życiowych, w tym 3 w finałach A i B:  STA 8:00 (Turku), DNF 183 m (Turku), DYN 250 m (Turku).

 

MICHAŁ DĄBROWSKI

Pochodzi ze Skarżyska –Kamiennej, od 15 lat mieszka w Krakowie. Jego przygoda z freedivingiem zaczęła się kilkanaście lat temu, jednak przez długi czas była raczej zabawą w obserwowanie życia podwodnego i wyławianie muszelek. Przełomowym momentem był październik 2013, kiedy to po raz pierwszy przyszedł na trening basenowy do Mateusza Maliny.  Od tamtej pory regularnie trenuje zarówno na basenie jak i w wodach otwartych. W 2014 roku rozpoczął starty w zawodach freedivingowych w kraju i zagranicą. Freediving  stał się jego największą pasją i sposobem na życie. Aktualne, oficjalne rekordy uzyskane podczas zawodów: DNF 162 m (Turku), DYN 207 m (Turku), STA 5:48 (Turku).

 

PIOTR GRUSZECZKA

Mieszka w Sosnowcu. Łowca podwodny, freeidver, bywalec polskich i zagranicznych akwenów, który przez wiele lat basen traktował jako miejsce treningów poza sezonem wód otwartych. W ostatnim czasie coraz częściej widywany na zawodach, gdzie odnosi niemałe sukcesy udowadniając, że „podwodny łowca na basenie też może”. Aktualne oficjalne rekordy uzyskane podczas zawodów: STA 5.09 (Rybnik), DNF 87 m (Lublin), DYN 130 m (Rybnik).

 

 

MATEUSZ MALINA

Pochodzi z Ustronia. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie pracuje i trenuje na co dzień. Mistrz Świata w pływaniu na wstrzymanym oddechu w płetwach (DYN) i bez płetw (DNF), aktualny rekordzista świata w obu konkurencjach.  Jako pierwszy Polak w historii freedivingu poprawił rekord świata, przepływając 226 m (DNF, Brno 2014), zdobył tytuł Mistrza Świata (DNF, Belgrad 2015). W 2016 roku Mateusz dwukrotnie poprawił rekordy świata w dwóch basenowych dyscyplinach: DYN – 285 w maju w Lublinie, oraz 300 m podczas MŚ w Turku, w DNF – 232 m (wyrównanie legendarnego wyniku Dave’a Mullinsa) oraz 244 m – oba wyniki osiągnięte w Turku podczas MŚ. Założyciel i instruktor w szkole nurkowej Limitless – Mateusz Malina (Aida International, PADI).

 

TOMASZ NITKA

Jeden z najbardziej doświadczonych freediverów w Polsce, sędzia o międzynarodowych uprawnieniach AIDA International, PADI Freediving Instructor, SSI Freediving Instructor, Apnea Academy Freediving Instructor, EFR Instructor. Właściciel najstarszej działającej w Polsce szkoły nurkowej Nitas Apnoe, w ramach której zaraził pasją do nurkowania na wstrzymanym oddechu setki freediverów. Autor publikacji dotyczących nurkowania na wstrzymanym oddechu, konsultant merytoryczny (fizjologia i techniki freedivingu) polskiego tłumaczenia autobiografii Jacques’a Mayola Homo Delphinus oraz podręcznika nurkowania na bezdechu autorstwa Umberto Pelizzariego i Stefano Tovaglieriego Manual Of Freediving. Po latach przerwy wraca do współzawodnictwa sportowego w swojej ulubionej dyscyplinie freedivingu – statycznym wstrzymaniu oddechu.

 

JUSTYNA NOWAK – FERENSZTAJN

Mieszka w Gorzowie Wielkopolskim. Prawnik, instruktor fitness, nordic walking, pasjonatka sportu w każdej postaci, miłośniczka podróży i przyrody. Od 2009 r. sprawuje funkcje: sędziego, członka zarządu i wiceprezesa sekcji sumo UKS Mieszko Gorzów Wlkp. W 2014 roku, zafascynowana Wielkim Błękitem i osiągnięciami rodzimych zawodników, postanowiła dołączyć do współzawodnictwa w zakresie nurkowania swobodnego. Aktualne, oficjalne rekordy uzyskane podczas zawodów: DNF 50 m (Turku), STA 5:21 (Lublin).

 

 

MARCIN RUTKOWSKI

Współzałożyciel klubu Gorzowskich Miłośników Nurkowania Swobodnego, promującego freediving jako wspaniały i bezpieczny sport. Uczestnik wszystkich imprez sportowych organizowanych przez Stowarzyszenie Freediving Poland od 2014 roku. Aktualne oficjalne rekordy życiowe: DYN 107 m (Lublin), DNF 100 m (Morawica), STA 5:22 (Rybnik). Pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego, aktualnie mieszka we wsi Łośno niedaleko Gorzowa, gdzie w otoczeniu lasów i jezior oddaje się treningowi duszy i ciała. Zaczynał jako płetwonurek scuba w 1998 roku, jeszcze w „starej” szkole Ligi Obrony Kraju zdobywając II stopień płetwonurkowania. Jak sam mówi – Freediving stał się dla niego ścieżką życiową, z której nie zamierza zejść.

Zostaw komentarz