Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • darsf
    Członek
    Post count: 2
    #6201 |

    Witam wszystkich.
    Zadam pytanie które pewnie padało już nie raz ale może komuś bedzie chciało się podzielić znowu wiedzą.
    Przeczytałem text o tabelach Nitasa i mam takie pytania w związku z tym:
    -czy tabelę A i B robi się po sobie , na jednym treningu
    -jakie przerwy robi się pomiędzy cyklami tabela A,cel 1,2,3
    – jak często powtarzać cały trening w tygodniu?
    Zgóry dziękuje.


    pioe
    Członek
    Post count: 262
    #6202 |

    Ad.1 Nie. Tabele A (CO2) i B (O2) są tabelami oddzielnymi. One się tylko nawzajem uzupełniają. Ćwiczenie tabel to przede wszystkim uodparnianie organizmu na zmiany CO2 i O2 we krwi.

    Ad.2 Jak dobrze Ci idzie z tabelą A, to możesz na następny dzień przejść do celu 1, gdy z nim także się „oswoisz”, to przechodzisz do celu 2, potem tak samo.

    Ad.3 To już sprawa indywidualna. Ja wykonuję 4 tabele w tygodniu (wyniki typu: *jak się czułem przed treningiem* i *jak trudno mi było wstrzymywać oddech* – zapisuję wg skali 1-5).


    darsf
    Członek
    Post count: 2
    #6203 |

    fenx za odp.
    jeszcze tylko jedno_to jeśli tabele A i B robi się oddzielnie to jak je ze soba mieszać tzn. że jeśli jednego dnia robię A to następnego B czy są to inne zalezności?


    novy14
    Członek
    Post count: 52
    #6204 |

    Witam,
    Ponawiam pytanie darsf. Jak mieszać ze sobą tabele. Czy wykonywać je na zmiane tzn. na jednym treningu tabele A a na kolejnym B ? Czy może wykonywac kilka tygodni tabele A, a kolejne kilka tygodni B ?


    kwarki
    Członek
    Post count: 17
    #6205 |

    Mialem pytac o to samo a odpowiedzi nie znalazlem na forum.

    Jak czesto trenujecie tabele (jak czesto powinien je trenowac poczatkujacy 2 min stat, 35 m dynamika)
    Raz dziennie, rano i wieczorem czy przy kazdej wolnej chwili. Robic A i B podczas jednego treningu czy raz A i raz B (co dzien inna). a moze rano A wieczorem B lub odwrotnie…


    kwarki
    Członek
    Post count: 17
    #6206 |

    Nikt nie odpowie?

    Mysle ze powinno to byc napisane juz przy samych tabelach.
    jak czesto je cwiczyc.
    Czy wystarczy raz dziennie czy jak.


    apis
    Członek
    Post count: 37
    #6207 |

    Hej
    Gdzis mi sie o uszy obilo, ze najlepiej trenowac codziennie, stosujac tabele na zmiane. Jak masz czas, to wydaje mi sie, ze lepiej trenowac rano (jesli masz 40 min rano na trening, to Ci zazdroszcze ;))


    darrras
    Członek
    Post count: 114
    #6208 |

    Słuchajcie czy nie lepiej zamiast tabeli B stosować, trening wydolnościowy przy zmniejszonej podaży tlenu ?


    Tomek Nitka
    Participant
    Post count: 401
    #6209 |

    Trening wydolnościowy przy zmniejszonej podaży tlenu, o ile dobrze domyślam się o co ci chodzi, był kilkukrotnie stosowany przez freediverów. Konkretnie mam na myśli IHT (Interval Hypoxic Training). Polega on na symulacji treningu wysokościowego. Trening wysokościowy, w wyniku adaptacji organizmu do oddychania powietrzem o zmniejszonej prężności tlenu, prowadzi do wzrostu poziomu hemoglobiny (rzecz niewątpliwie pożądana przez freediverów). To samo osiąga się przez IHT tyle, że nie trzeba się fatygować w wysokie góry (ale trzeba niestety mieć dostęp do aparatury dawkującej zubożone powietrze).

    W największym skrócie IHT polega na wykonywaniu ćwiczeń, o na ogół stałym obciążeniu (np. na cykloergometrze), w interwałach np. 5 minut przy oddychaniu powietrzem atmosferycznym i 5 minut powietrzem o zubożonej zawartości tlenu. Zaleta tego treningu jest taka, że mamy tu adaptację do niskiego poziomu tlenu, ale bez dyskomfortu jaki powoduje podwyższony poziom CO2 (czyli w pewnym sensie jest to, jak się słusznie domyślasz, symulacja tabeli B).

    Niejaki Mark Harris poddał się onegdaj treningowi IHT przez okres 3 tygodni. Trenował w ten sposób 1 godzinę dziennie. Zawartość procentowa tlenu była stopniowo zmniejszana od 12% do 9% pod koniec okresu treningowego. Po tym trzytygodniowym okresie PB w statyce wzrosło mu z 6:30 do 7:00.

    Czy to oznacza, że IHT jest skuteczny? Na razie za mało jest danych, aby to potwierdzić albo zaprzeczyć. Sam przypadek Harrisa o niczym jeszcze nie świadczy. Potrzeba jest więcej eksperymentów, żeby można było się jednoznacznie wypowiedzieć. Z tego co słyszałem, to kilka innych osób próbowało stosować IHT, ale jak na razie nie słychać o tym, żeby dawało to rewelacyjne rezultaty. Niestety na razie chyba za mało nurków ma dostęp do aparatury dawkującej zubożone powietrze i stąd być może brak danych, ale kto wie …



    ? -------------------------------
    Tomek „Nitas” Nitka
    Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
    Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
    http://www.nitas.pl

    kwarki
    Członek
    Post count: 17
    #6210 |

    z braku czasu nie trenuje tabel systematycznie, choc bardzo bym chcial.

    Staram sie za to kontrolowac swoj oddech. Staram sie oddychac troszke wolniej niz to potrzebne, reguluje dlugosci oddechow wsłuchując sie w bicie serca. (wdech 2, wydech 8 i 2 przerwy)

    w ciagu ostatnich 2 miesiecy czas bezdechu wydluzyl sie o 1/3.

    Mysle ze jest to jakis sposob na trenowanie.


Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)

You must be logged in to reply to this topic.