-
#16859 |
Mój problem polega na tym, że nie mogę znaleść maski do freedivingu, z szkłami korekcyjnym. Nurkuję w swojej maseczce (zdecydowanie nie przeznaczonej do free) technisub „idea” i zazwyczaj mam soczewki, ale jakby jakimś sposobem wlała mi się woda do środka to miałbym lekką lipę (szczególnie słona). Znalazłem coś takiego jak maska nie chyba też technisuba model look z wymiennymi szkałmi, ale to jest większy klocek od mojej idei. Wygląda jak cegła. Czy ktoś coś wie na temat masek do free ze szkłami korekcyjnymi (?)
PS. na kursie owd który będę chciał zrobić, ponieważ zabawa z butlami to też fajna sprawa, jest taki element, że zdejmuje się maskę pod wodą i potem wydmuchuje z niej wodę i nakłada, a ja chciałbym uniknąć zalania soczewek, jak również nie zrezygnmować z braku dobrego widzenia pod wodą. Dlatego myślałem o look no tylko ona jest olbrzymia, a chciałbym mieć maskę uniwesalną jedną małą opływową ze szkłami.
#16860 |Proca mam ten sam problem co ty.
Rozwiązanie widze takie:
Nie zakładaj szkiel jak będziesz robił próbę zalania maski pod wodą na OWD. W pozostałych nurkach ze sprzętem, szkła kontaktowe możesz bez problemu zakładać.
Kup sobie jakąś maskę do free, bez korekcji i bedziesz mógł ją używać do nurkowania sprzętowego. W odwrotnym kierunku to niedziała. Nie polecał bym ci Looka do bezdechu, bedziesz tam musiał wtłoczyć o wiele więcej powietrza niż w masce bezdechowej.
Look to stary i dośc toporny model. Jest kilka innych masek sprzętowych o mniejszej pojemności z możliwością zamówienia szkieł korekcyjnych.
#16861 |Zazwyczaj przy sprzętowym jak się przedmuchuje maskę to tylko podnosisz spód maski, dociskasz górę i dmuchasz nosem i w tedy jest luzik, bo nie wlewa się woda, ale jak całą mam ściągać to z deczka lipa. W takim wypadku nie da rady być ze szkłami. W każdym razie tą operacje się wykonuje na jednym dniu ćwiczeń, chyba na egzaminie i jak już mamy licencje to na tzw. nrkowaniach sprawdzających o ile dobrze wiem?!
W sumie to nic nie zrobie. Bo mam 16 lat a uminie wada pogłębia się wraz z wiekiem, dlatego nie widzę sensu kupowania teraz 2 masek, tym bardziej, że mam w palnie kupić płetwy. Mam nadzieję, że za parę lat zaczną robić maski do free, albo chociaż z w miarę małą objętością i opływowe ze szkałmi korekcyjnymi. Zostaję więc przy soczewkach. No a w sumie mipzrydałaby się taka mała maseczka bo ta idea też jest spora i przy nurkowaniu na 15 m dawala o sobie znać 🙁 .
#16862 |Proca,
Ten temat był już przerabiany na forum. Sprawa jest banalnie prosta:
Kup maskę do free taką jaka ci odpowiada. Idź z nią do optyka i poproś o doklejenie do szkiełek maski (oczywiście od wewnętrznej strony) szkieł korekcyjnych. Myślę, że jeśli nie każdy, to prawie każdy optyk będzie umiał to zrobić. Dodatkową zaletą będzie to, że zmniejszy się objętość wewnętrzna maski.
Jest tylko jedno ograniczenie – maska musi mieć normalne, płaskie, szklane szkiełka. Czyli np. Sphera Technisuba odpada.
PS.
Mi również zdejmowanie szkieł kontaktowych na ćwiczenie z zalewania maski nie wydaje się rozwiązywać problemu. To jest ćwiczenie, przeprowadzane oczywiście w kontrolowanych warunkach, ale jego celem jest przygotowanie nurka do sytuacji awaryjnej, kiedy niespodziewanie do maski wedrze się woda (albo w ogóle maska spadnie mu ze łba). W takiej sytuacji szkła kontaktowe mogą, przy niekorzystnym rozwoju wydarzeń, zostać wypłukane z oczu. Wtedy nawet po wydmuchaniu wody z maski nurek nie będzie wiele widział. Dlatego, przynajmniej w mojej ocenie, lepiej mieć maskę z korekcją szkieł (w nurkowaniu sprzętowym najlepiej mieć też drugą zapasową) niż używać szkieł kontaktowych.
? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl#16863 |Cześć Nitas!
Sprawa jak mówisz jest banalnie prosta, oczywiście jeśli nie weźmiemy pod uwage kosztów takiego zabiegu. Napisz ile wydałeś za wykonanie szkieł i ich wklejenie do maski. Biorąc pod uwagę ceny optyków to szacuję takie przedsięwzięcie na conajmniej 100 złotych za jedno szkło plus montaż. To daje już całkiem sporą sumę. Maska w sumie wyjdzie kilkaset złotych.
Z tych powodów ja dalej używam szkieł kontaktowych.
Tak naprawdę żadko zdarza się sytuacja z zalaniem maski, o to bym się nie obawiał. No chyba że w grę wchodzą jakieś dzikie harce pod wodą :happy typu walka z 10 kilogarmowym sumem. 🙂
#16864 |Nitas super, o tym nie pomyślałem i dzięki za odpowiedź jest tylko jedno małe (no w sumie nie takie małe) ALE;
-jak to zamontować i zrobić, żeby nie parowało???
-czy optyk to zamontuje???
-No i z tym parowaniem to problem chyba bo jak mam jedną szybkę na drógiej to pomiędzy nie będzie dostawać się para wodna, która będzie się skraplać bo nie będe mieć jak napluć i przemyć tego, no a wątpie, że optyk to tak zamontuje (o ile zamontuje) tak by pomiędzy tymi szybkami była zachowana szczelna przestrzeń z powietrzem.Ps. to małe ale to duże woątpliwości proszę przybliż mi nitas co i jak, czy używałeś takiego patentu, czy to się żeczywiście sprawdza.
Z góry dziękuje
#16865 |Nie ma mowy o żadnym parowaniu. Szkła korekcyjne muszą być płasko-wypukłe lub płasko-wklęsłe (zależnie od tego czy masz plusy czy minusy). W każdym razie jedna powierzchnia soczewki musi być płaska. Tę powierzchnię optyk przykleja do szkieł maski, tak więc po przyłożeniu płaskiego do płaskiego nie ma żadnej przestrzeni między soczewką a szkłem, gdzie mogłaby się skraplać para.
Dla dobrego optyka nie będzie to żadnym problemem. Dla ułatwienia oryginalne szkiełka będzie mógł wyjąć z maski, a po doklejeniu soczewek włożyć z powrotem na miejsce.Moja żona ma taka maskę od lat i nie ma z nią najmniejszych problemów.
Co do kosztów, to przyznam, że nie wiem jakie mogą być. Żona swoją maskę robiła wiele lat temu w USA. O ile dobrze pamiętam zapłaciła coś około 50 dolarów za całość roboty.
? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl#16866 |Dobra jak nie jesteś zbyt ciężki to jak cię złapie na zawodach to cię na rękach nmosić bendę chyba. SUper tego mi trzeba było. Postaram się tak zrobić jak tylko znajdę na to fundusze :J
#16868 |ostatnio chciałem dokleić szkła korekcyjne do wnętrza maski. byłem z maską u optyka, pytałem czy da się to zrobić.
Problem jest taki, że nikt nie chce się podjąć wklejania tych szkieł. Mogą mi dociąć na taki kształt jak chcę, ale mówią, że nie wkleją.
Są dwa rodzaj soczewek jedne wypukłe obustronnie i z nimi jest problem, żeby przykleić, bo nie ma żadnej powierzchni płaskiej.
są też płaskie z jednej strony ale potwornie drogie… gość mi krzyknął cenę rzędu kilkuset złotych za takie soczewki.
Jak ktoś ma wklejane szkła wewnątrz maski i wie jak to zrobić proszę o odpowiedź, najlepiej jeszcze ze zdjęciem.
I gdzie można dostać jakieś tanie soczewki płaskie z jednej strony.
#16869 |Nie do końca to o co Ci chodzi, ale w ten deseń:
http://www.avex.cz/martin_stepanek/sop/fluidy_detail.htmStepanek tłumaczy jak zrobić własne fluid goggles.
#16870 |Z całą pewnością można wkleić soczewki do maski. Moja żona niedawno zrobiła sobie drugą taką maskę (do pierwszej wkleiła szkła klika lat temu będąc w USA) w Warszawie. Wydaje mi się, że Ty – Proca jesteś spoza Warszawy, ale jeśli mimo to chciałbyś namiary na optyka (w Warszawie), który to robi, to daj znać.
Dorota zapłaciła dość sporo (chyba około 500zł), ale to dlatego, bo zażyczyła sobie soczewek dwuogniskowych. Normalne kosztują (u tego optyka) bodaj 170zł za sztukę.
? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl#16871 |Hej, Cressi Minima, ma plaskie szkla hartoane. Mam taka maske, i nie dosc, ze z pewnoscia mozna te szkla wymienic bez problemu na korekcyjne dorobione u optyka (czego bym w sumie nie polecal) to napewno mozna to wkleic. Wklei bez problemu kazdy szklarz. Optyk dorobi szkla ale nie dysponuje lampa UV do utwardzania kleju do szkla jakie to lampy uzywaja moi koledzy szklarze. sprawa jest banalnie prosta. Daj znaki proca to Ci moge demonstracje zrobic 😉 Moja propozycja to Cressi Minima plus szkla korekcyjne wklejone na kleju UV (to taki klej co sie na przyklad stoly szklane z nogami ze stali nierdzewnej skleja. 🙂
#16872 |Cala frajda polega na tym, ze ten klej jest w kolorze zupelnie przezroczystym. W ogole nie znieksztalca ani nie zmienia barwy takich sklejanych elementów.
#16873 |chopaki aa a moze po prostu cressi ocean eyes – plus szkla do niej – zwyczajnie bez kombinowania… ->> http://godive.net/prodpage/gdz0339.htm Fabryczne szkla a i maska z mala pojemnoscia wewnetrzna… ??
You must be logged in to reply to this topic.