Viewing 20 posts - 1 through 20 (of 22 total)
  • wojski
    Participant
    Post count: 596
    #16147 |

    Przeglądając forum znalazłem adres sklepu http://www.islandparadise.it/. Są na nim pianki omera i cresii. Czy ktoś wie coś na temat modelów omera Oceani, mimietic albo new team. Czy są lepsze/bądź gorsze od cressi competition. Cenowo bardzo podobne. Pomijam kwestie kamuflażu przy modelach mimetic i oceani bo wiadomo po co on jest, chodzi raczej o jakość wytrzymałość etc. Osobiście planuje zakupić sobie w jak najbardziej uniwersalną piankę (basen, Polska, śródziemne)do hobbystycznego free (czyli nie zawody) i nie wiem co wybrać…


    Bartek Janiszewski
    Participant
    Post count: 1204
    Radosław Gaca
    Participant
    Post count: 615
    #16149 |

    Mogę tylko podpisać się pod tym co napisał Bartek. Dodam tylko, że oprócz doskonałych materiałów najistotniejsze jest to, że skafandry Eliosa szyte są na miarę i że mają naprawdę bardzo dobry krój.

    Pozdrawiam Radek


    wojski
    Participant
    Post count: 596
    #16150 |

    Z eliosem problem polega na zbyt dużym wyborze hihi! jaki rodzaj materiału i typ pianki polecacie dla, jak już wyżej napisełem czegoś uniwersalnego, na wody polskie i morze śródz, mocnego – no i żeby nie trzeba było na mydło tego nakładać. Może macie jakieś przykładowe gotowe „zestawy” które zamawialiście w eliosie?


    yahoo
    Członek
    Post count: 2
    #16151 |

    Witam,
    a ja bym chcial troszke zmienic temat. Poniewaz cienko z kasa a pianka jest niezbedna – bez niej nie idzie sobie ponurkowac w naszych zimnych, polskich jeziorach – postanowilem, ze sam ja sobie skleje 😀 Znalazlem punkt gdzie sprzedaja w detalu, akurat taka jak potrzebuje, a po przeliczeniu kosztow wychodzi ze klejona samodzielnie wyjdzie pary razy taniej (nie mowie, ze bedzie lepsza, ale znam osobie ktora ladnych pare lat temu juz to robila i chce mi pomoc :P) Przechodzac do rzeczy %)
    Jakby mial ktos chwilke czasu i chceci to bym byl bardzo wdzieczny za zrobienie paru fotek takiej typowej pianki do freedivingu, tzn. miejsc gdzie ida klejenia, abym wiedzial jaki ma miec kroj, aby byla jak najlepiej dopasowana i jak najmniej krepowala ruchy.

    Z gory dzieki, mam nadzieje, ze znajdzie sie jakas dobra dusza i pomoze 😉
    Pozdrowienia,
    Yahoo, sowa85@o2.pl


    clip7
    Członek
    Post count: 175
    #16152 |

    Witam. Ja na poczatek kupiłem sobie piankę krótką w Realu za 120 zł i jestem zadowolony. Jak nabiorę doswiadczenia, żeby schodzić głębiej (na razie 10-12m) to zainwestuję w lepszą i długą piankę. Niedawno widzialem długą piankę w Lidlu za 130 zł więc po co szyć i kleić?
    pozdrawiam


    Radosław Gaca
    Participant
    Post count: 615
    #16153 |

    Witaj

    Tak się składa, że wybór materiałów i ich zestawień nie jest tylko wynikiem nieustannego wyścigu konstruktorów ale potrzeb rynku.

    Jak w wielu innych przypadkach nie ma tu produktu uniwersalnego.

    Najlepszym wyborem na polskie wody jest skafander wykonanych z neoprenu Heiwa o oznaczeniu Smoothskin black / gold coating cell gr 5 mm.

    Skafander taki może być jednak nieco za ciepły ( ale nie przy dłuższym przebywaniu w wodzie i głębokich nurkach ) na wody Egiptu i Chorwacji.

    Jeżeli chodzi o zakładanie na mydło to nie ma nic lepszego. Mam wrażenie że dopóki nie zobaczysz o co chodzi możesz mieć o tym mylne przeświadczenie. Skafandry zakładane na mydło ( open cell in side ) posiadają idealne właściwości termiczne i wierz mi nie ma lepszych.

    Jeżeli chcesz by skafander był trwały to raczej powinieneś wybrać taki który od zewnętrznej strony ma powłokę materiałową.

    O skafandrach i ich doborze przeczytasz tu:

    http://www.freediving.com.pl/sprzet/agata_depka-prawdziwe_pianki_do_freedivingu.php

    Jeżeli chodzi o wykonanie skafandra samodzielnie to oczywiście te których używamy też wykonali ludzie i można próbować, jednak propozycja Clip7 wydaje się zdecydowanie prostsza i mam wrażanie bardziej efektywna.

    Pozdrawiam Radek


    yahoo
    Członek
    Post count: 2
    #16154 |

    ehh, no niby tak. Wszystkie posty, ktore podaliscie przeczytalem, wiec wiele rzeczy o ktorych napisaliscie juz wiedzialem. Ale tu widze sprzecznosc, sami pisaliscie, ze pianka krotka nie jest zbyt dobrym wyborem, poniewaz na glebokosci termokliny jest zbyt zimno aby byc w 'krotkim rekawku’ i bez kapatura. Czytalem juz pare razy jak ktos sie rozlozyl i mial bole glowy itp…
    Tak sie sklada, ze niedlugo jade do Finlandii, gdzie jeziora sa czyste ale dosyc zimne, wiec gdybym tam chcial sprobowac swoich sil to raczej pianka 5mm z kapturem to minimum 🙂
    Dzieki za pomoc i rade, rozwaze to , moze jak juz bede mial dosc to jednak pojade do lidla i sobie kupie 😀
    Poki co sie nie poddam i jednak gdyby ktos mial chwilke to bede wdzieczny za fotki (wiem uparciuch ze mnie) 😛

    Pozdrowienia,
    Yahoo, sowa85@o2.pl


    wojski
    Participant
    Post count: 596
    #16155 |

    Dzięki Radku za podpowiedzi, zwłaszcza za tę dotyczącą wyboru neoprenu, bo tu opcji jest dużo. MAm jeszcze jedno pytanie, które pewnie przez swoja oczywistość nie zostało jeszcze zadane. Wszystkie pianki eliosa to pianki suche, czy tu tez można wybierać (pułsuche,mokre)


    Bartek Janiszewski
    Participant
    Post count: 1204
    #16156 |

    Przeciez są to właśnie pianki mokre a nie suche skafandry. Oparte na prostej zależności – dopuszczają wodę która jest ogrzewana przez ciało. Im lepiej dopasowana, sklejona tym lepiej grzeje. Dlatego prawie wszyscy pływają w eliosach.
    Co do wyboru to chyba najlepszą opcją jest Smooth z zewnątrz i Nylon od środka, 5mm. Dzięki nylonowi będzie bardziej wytrzymała ale ciągle pozostaje 'śliska’ w wodzie. Myślę że jest to uniwersalny wybór – do nurkowania i do statyki. Jeśli chodzi o dynamikę to 3mm suprsmooth będzie najlepsza.


    Radosław Gaca
    Participant
    Post count: 615
    #16157 |

    Witaj

    Tak jak napisał Bartek skafandry Eliosa do free ( jak również wszystkie inne ) są skafandrami mokrymi.

    Elios stosuje taka technikę klejenia lub klejenia i szycia, która tworzy praktycznie szczelny ubiór. W związku z tym niezwykle ważne jest by skafander taki zakładać na mokro z dodatkiem środka poślizgowego. ( zimą i w chłodne dni może to być odpowiednio cieplejsza woda )

    Co do wybory konfiguracji to mam nieco inne zdania od Bartka. Kwestia zewnętrznej powłoki jest niewątpliwie istna ( gładkość ) jednak moim zdaniem nie należy przykładać do tego zbytniej wagi. W mojej ocenie ważniejsze jest by skafander zapewniał odpowiednią swobodę ruchów i był CIPŁY. Jeżeli chodzi o utrzymanie komfortu termicznego to najlepsze są skafandry z neoprenem open cell od środka. Tak więc jeżeli chcesz by skafander był wytrzymały, ciepły i wygodny to polecam konfigurację – nylon na zewnątrz – open cell od wewnątrz. Dodam tylko, że taki skafander ma Tomek Kugler i jakoś nie przeszkadza mu to w głębokich i bardzo głębokich nurkach. ( dla tych samych głębokości jego i moje czasy są bardzo podobne )

    Pozdrawiam Radek


    Bartek Janiszewski
    Participant
    Post count: 1204
    #16158 |

    Radku ale przyznasz że piankę z wnętrzem open cell ciężko założyć bez mydła w płynie. Można próbować na talk ale trwa to godzinę i ryzukeje się rozdarciem. więc zakładając że jedzie się na jezioro jesienią czy wiosną i nie ma tam prysznica to założenie pianki w wodzie o temp. 5-10stopni wiązać się będzie z wyziębieniem organizmu.
    Dlatego też myślę że 5mm smooth z nylonem w środku jest dobrym wyborem na Polskie warunki. Łatwiej ją założyć a jest równie elastyczna.
    Pozdrawiam!


    Radosław Gaca
    Participant
    Post count: 615
    #16159 |

    Witaj Bratku.

    Widzę, że z tym zakładaniem pianek open cell nawet ich właściciele mają problemy. Mam na to patent. By dużo nie gadać nakręcę filmik. Mogę tylko powiedzieć, że wystarczy pół litra wody, zimą ciepłej latem jak chcesz.

    Pozdrawiam Radek


    Bartek Janiszewski
    Participant
    Post count: 1204
    #16160 |

    Doskonały pomysł!
    Ja problemów ze swoją nie mam ale znam przypadek rozdarcia już przy pierwszej próbie założenia.
    Naprawdę z chęcią zobaczę jak poradzisz sobie z 0,5litra wody.
    Ogólnie to mam pewne porównanie bo góra jest smooth/open a spodnie smooth/nylon, no i z żyletą 1,5mm i bluzą 3mm obchodzę się jak z jajkiem natomiast spodnie 5mm wchodzą na sucho a tak czy inaczej są bardzo ciepłe.
    Kurde ja góre to musze porządnie namoczyć .. wrzuć ten film jak najszybciej OK bo bede sie teraz zastanawiał, jak ty to robisz.
    Pozdrawiam!


    blokman
    Członek
    Post count: 234
    #16161 |

    W odpowiedzi na post deepa muszę stwierdzić że według mojej wiedzy i praktyki pianki powlekane nylonem od środka są o wiele zimniejsze niż nie powlekane. Goły neopren zasysa się do ciała niepozwalając na utrzymanie sie nadmiaru wody wewnątrz pianki. Pianka powlekana od środka dopuszcza wode do środką co przyspiesza wychłodzenie.
    Korzystam z 5mm niepowlekanej i woda praktycznie nie ma możliwości dostępu do środka. Tym samym pianka jest super ciepła. Na lato nawet zaciepła jak dla mnie. Tak więc myślę o zakupie powlekanej od środka właśnie na okres letni.
    Co do trudności w zakładaniu to ja nie używam żądnych mydeł, wystarczy zamoczyć piankę w wodzie. Ale może ma to związek z tym że moja pianka ma warstewkę srebrzystej farby od środka. Z tego co widziałem na próbkach materiałów przysłanych przez Eliosa, to są tam też warianty neoprenu wybitnie nieśliskiego.
    Może właśnie o takim neoprenie mówicie, z jego zakładaniem bez mydła mogą być faktycznie problemy.
    Osobną sprawą która mi doskwiera w piankach eliosa to ich wrażliwość na uszkodzenia przy zachaczeniu o kamienie czy gałęzie. Są naprawdę bardzo delikatne. Moim zdaniem zabardzo. Jeśli miał bym decydować, to wolał bym ciut mniejszą elastyczność na rzecz zwiększonej wytrzymałości na rozdarcia. Porównując Eliosa np. z Gałachem to te drugie są naprawdę pancerne.


    Bartek Janiszewski
    Participant
    Post count: 1204
    #16162 |

    Masz rację że są zimniejsze ale teoretycznie. Chyba głównie chodzi o dopasowanie do ciała. Moje spodnie są tak dopasowane że jest mi w nich ciepło na maxa. Skoro piszesz że twoja pianka ma warstwę farby to masz coating cell inside a nie open cell. Dlatego własnie zakładasz ją bez problemu na samą wodę.
    Z tąd moja ciekawośc jak Radek zakłada open cell z pomocą O,5litra H2O…
    Pozdrawiam!


    blokman
    Członek
    Post count: 234
    #16163 |

    Noto jaka w takim razie jest przewaga gołego wnetrza nad malowanym? Bo to mi wygląda na przerost formy nad treścią. Termika taka sama a zakładanie utrudnione.


    tazoo
    Członek
    Post count: 37
    #16164 |

    witam,
    Wojski chce piankę do hobbystycznego free wytrzymałą, uniwersalną, nie na zawody więc nie widzę konieczności wyboru smoothskin na zewnątrz, ponieważ jest bardzo podatny na uszkodzenia.
    Na open cell od środka są sposoby.
    Wystarczy sporządzić mieszankę odżywka do włosów/woda w proporcjach np 1:5 i nasmarować ciało bądz spryskać skafander od środka.
    Osobiście wybrałbym to:
    Superstretch nylon/black shadow coating cell.
    http://www.eliossub.com/html/en_pesca.html

    Superstretch będzie bardzo odporny i elastyczny, wnetrze to otwarta komórka z nową powłoką ułatwiajacą zakładanie ale nadal bardzo ciepła.


    wojski
    Participant
    Post count: 596
    #16165 |

    Ło Jezusie, co osoba to inne zdanie. Ale będe miał myślenia…
    A który neopren jest bardziej podatny na rociąganie – tak na wszelki wypadek, jakby mi jakiś centymetr w „kaloryfer” poszedł. Czy jak zamawialiście pianki w eliosie to podawaliście swoje prawdziwe wymiary, czy minimalnie zawyżaliście – przynajmniej niektóre . 🙂


    blokman
    Członek
    Post count: 234
    #16166 |

    Ja bym troche dodał w niektórych wymiarach, podałem o centymetr więcej w okolicach bioder i brzucha i jest super dopasowana. Mierzyłem się później i nie przytyłem wogóle.
    Neoprene Heiwa, New Black coating smooth inside / Nylon elastic Black outside – jest fajnie elastyczna i wydaje się być wytrzymała.
    Neoprene Heiwa, Camouflage brown outside / Gold coating cell inside jest tez elastyczna ale mniej wytrzymała. O tych mogę pisać bo z tymi modelami mam do czynienia.


Viewing 20 posts - 1 through 20 (of 22 total)

You must be logged in to reply to this topic.