-
#18520 |
No właśnie.
Co zmieniam hobby, to rodzi mi się jakiś pomysł dot. konstrukcji, głównie elektroniki (z racji doświadczenia), związanej z nową pasją.Część pomysłów udaje mi się nawet realizować z niezłym skutkiem(ostatnio w rajdach samochodowych).
Teraz mam „pomysła” na patent do free.
Nie będę jeszcze pisał co to ma być, żebyście nie popluli swoich monitorów hihi!, ale jako produkt przejściowy powinienem zbudować głębokościomierz.Stąd moje pytanie i wielka prośba do szanownego grona, o opinie i sugestie:
– co szczególnego powinien mieć jedyny i niepowtarzalny głębokościomierz do free 8)Cele są takie, aby stworzyć sprzęt choć dostatecznej jakości (dotyczy wyglądu, rozmiarów, trwałości baterii, w porównaniu ze sprzętem wielkoseryjnym), w konkurencyjnej cenie, ale przewyższający te konstrukcje jeżeli chodzi o cechy predystynujące go wybitnie do free.
Mój pierwszy pomysł jest taki, aby ów głębokościomierz oprócz pokazywania głębokości potrafił ją..
.. wyrecytować :happy . Wydaje mi się, że to dobry pomysł we free, dla kogoś, komu udaje się już swobodnie opadać w ciszy z zamkniętymi oczami.
To jest mój pomysł (naprawdę chciałbym go zrealizować), ale będę zaszczycony czytając Wasze pomysły, opinie i propozycje.Choć generalnie jestem sceptykiem, to patrząc na zdjęcia ręcznie „lepionych” płetw najbardziej renomowanych producentów zostawiam sobie pewną nadzieję na zrealizowanie swoich planów w tej dziedzinie.
Dziękuję z góry za odzew
Miłego dnia
#18521 |Ambitny projekt muszę przyznać 🙂
Przede wszystkim :1. Mały
2. Czytelny
3. Wygodny w obsłudze
3. Odporny min. do 100m
4. Tryb wody słodkiej i słonej
5. alarmy – czasowe, głębokościowe
6. mierzenia aktualnej głębokości
7. czas nurkowania na bieżąco – stoper
8. termometr
9. zsynchronizowany z PC
10. spora pamięć
11. bateria znosząca większość czasu w zimnej wodzie w termoklinie
11. próbkowanie co 0,5sek
12. cena – 200EURNa razie nic więcej nie przychodzi mi do głowy ale i tak chyba masz już nad czym myśleć 😀
#18522 |Witaj. To bardzo ciekawa inicjatywa. Podobny pomysł miał a potem zrealizował go wielce zasłużony dla rozwoju osprzętu i techniki feedivingowej Eric Fattah ( to on wymyślił i w prowadził do użycia fluid goggles)
Eric zaprojektował a potem nawet wprowadził do produkcji komputer swojego pomysłu nazwany f1. Poniżej kilka linków do tematów na DeeperBlue. Myślę, że przed dalszymi pracami warto poczytać. Co do wymagań to Bartek napisał wszystko. Dodam tylko, że moim zdaniem bardzo ważny jest wyświetlacz – duży i bardzo czytelny np. OLED. Taki zastosował Eric.
http://forums.deeperblue.com/freediving-equipment/66682-liquivision-f1-demo-appraisal.html
http://forums.deeperblue.com/freediving-equipment/63967-f1-dive-assistant.html
Produkt Erica jest do kupienia jednak sam Eric oferuje go jako komp scuba a nie free. Strona produktu tutaj
Stworzenia tego typu sprzętu za rozsądne pieniądze było by naprawdę czymś świetnym. Powodzenia Radek
#18523 |O tym mowi sie ze obecnie to najlepszy komp do freehttp://freedivinginstructors.com/index.php?stranka=nabidka&id=2
Ten jest nowy i pewnie najtanszy
http://store.pescasport.biz/product/354/Computer-MIK-1-Omer.aspPrzyjrzyj sie cenom i pamietaj ze freediverzy szukaja mozliwie najlepszego sprzetu za mozliwie najmniejsze pieniadze.
Eric Fattah sprzedaje piekny ale bardzo drogi komputer o ktorym pisal na DB ze zainwestowal 300tys $ w produkcje i nigdy ich nie odzyskal. Ale pamietam tez ze ten komputer popsul sie w czasie jednej z prob Herberta.
Co do wymagan to Deep przygwozdzil temat.
Moze bym tylko dodal od siebie, jesli juz chcesz pojechac po bandzie i zdeptac konkurencje ze zamiat piszczec co 10metrow moze piekny glos kobiecy podawal by glebokosc 8)
Do tego:
– opcja wyboru tonu glosu jak w GPS-ie
– opcja glosu Brada Pita dla dziewczyn 8)
– opcja normalnego sygnalu dla purystowWbudowany „Heart rate monitor” bylby super z kilku powodow:
– jest to tania i prosta opcja dla producenta
– zaden komputer jej nie ma – duzy plus i zacheta do kupna
– freediverzy kupuja osobno wodoodporne mierniki tetnaOczywiscie obowiazkowo USB transfer danych do laptopa z darmowym oprogramowaniem :OK
Powodzenia!
#18524 |Pierwszy link nie dziala, chodzilo o ten
http://www.freedivinginstructors.com/index.php?stranka=nabidka&id=2
#18525 |Chciałem OGROMNIE (!) podziękować za te wszystkie informacje.
W mojej głowie jest teraz totalny Mexyk, chociaż wszystko trzyma się kupy.
Dziennie trafiam na kilka technologii, które pozwalają przejść problemy, wczoraj wydawałoby sie nie do przejścia.
Nie będę sie rozpisywał, dopóki nie mam konkretów, ale dam MAX-a, żeby powstało coś wartościowego i to w cenie dla „Kowalskiego”.Piszcie, jak jeszcze coś się Wam nasuwa. Wszystko czytam z największą uwagą.
Jeszcze raz dzięki.
#18526 |Dodatkowo, aby sprzęt dobrze się sprzedawał nazwa musi być chwytliwa, a jednocześnie tajemnicza i budzić skojarzenia z wodą, np. Deep Dolphin 5 albo Sirenia X3 8)
#18527 |Mavi, moze to Ci sie do czegos przyda
http://apnea.cz/computers.html
Mialem pytac jak postepy ale znalazlem Twoj komentarz pod F10.
Mam nadzieje ze nie zapomniales o funkcji „czas odpoczynku – surface interval”. Wiele komputerow jej nie ma, taj jak np. ten nowy OMER MIK1, co z tego ze jest tani skoro brak tej funkcji go praktycznie skresla i przez to chyba nikt go nie kupi.
Powodzenia, czekamy :OK
#18529 |…i klient GG ,tlenu, gmail, prosty server FTP i jakaś prosta gra 3D :))))
powodzenia czekamy na wyniki!
M.
#18530 |Dzięki za pamięć 😉
Wszystko co piszecie – wezmę pod uwagę 🙂W tej chwili powstaje sprzęt.
Praktycznie zakończony jest dobór elementów – w tym kilka najwyższej światowej jakości i absolutnie nowatorskich (inne sprawdzone, ale często w nowej roli 😉Gdy będzie tworzone oprogramowanie – postaram się zobaczyć z bliska trening na basenie i na wodach otwartych, może zawody.
Nie będę na razie pisał o osobliwościach, ale moja koncepcja będzie wymagała osobnej tabelki w tym zestawieniu komputerów do free 🙂
A z cech wspólnych:
W wersji 1.0
– USB w standardzie
– bez konieczności wymiany baterii (ładowany z USB)
– pamięć nie sprawiająca ograniczeń
– pomiar do 140m
– praktycznie dowolna częstotliwość pomiaruPozdrawiam i dzięki za wsparcie
#18531 |Trochę się może powtarzam, ale większość freediverów spędza większość swojego „free – czasu” na basenach. A tam głębokości 0,8 -4,0 m. Marzy mi się komp, który bedzie miał opcję , nazwijmy to, „pool” (basen), gdzie ręcznie, stosując powszechny w urządzeniach elektroniczych tryb „toggle” (włącz/wyłącz), uruchamiamy tryb rejestracji czasu i głębokości pod wodą i czas spędzony na powierzchni.I też ważna potem mozliwość zrzucenia tego wszystkiego, czyli całego treningu na kompa. Dopóki te opcje nie będą zrealizowane, to każdy producent takich urządzeń będzie się permanentnie dziwił czemu te jego „cuda” tak źle się sprzedają, mimo iż „spełniaja wszystkie marzenia freedivera”. Może, ale tylko tego bardzo wąskiego grona, które namiętnie trenuje w Dean’s Blue Hole. Czyli, ze statystyczno-handlowego punktu widzenia, nikogo. Póki co, klasyczny Casio DW-200 wyprzedza konkurencję o kilometry. A osiągnięcie ideału jest takie proste.
Pozdrowienia
Michał
#18532 |Trudno się nie zgodzić.
Trening na basenie wymaga jednak zastosowania nieco innej konstrukcji takiego urządzenia.
1. Zamiast pomiaru głębokości – jednoznaczne określenie obecności w wodzie. (Przy statyce sam pomiar ciśnienia się nie sprawdzi, przy dynamice powinien wystarczyć)
2. Przy dynamice z kolei – jeżeli ma być przełom – musi być pomiar dystansu. Z dokładnością do basenu to jest raczej do wykonania, ale dokładniej – zaczynają się schody.
3. Do obu konkurencji celowym byłby pomiar tętna. Tu kolejne czujniki i problem z ich umiejscowieniem.Podsumowując:
W przyjętej przeze mnie wersji sprzętowej (powiedzmy 1.0) Będzie możliwość podawania na bieżąco czasu pod i nad wodą (do przodu, do tyłu – jak kto lubi) oraz późniejsze odtworzenie treningu. Ew. w drugą stronę, czyli możliwość zaplanowania treningu (czyli głównie przerw na powierzchni – podawanych właśnie od tyłu po kolejnych wynurzeniach)Nad statyką jeszcze powalczę, bo to byłby istotny atut – jak sądzę.
Pomiar tętna – w kolejnych ewolucjach.
#18533 |Witaj. Bardzo się cieszę z postępów w pracy. Założenia są bardzo ciekawe. Zwrócę tylko Twoją uwagę na to, że urządzenia mierzące tętno są zabronione w oficjalnych zawodach AIDA. Może warto to uwzględnić.
Pozdrawiam Radek
#18534 |Tak Radku, na pewno warto o tym wspomniec poniewaz tutaj jest wielu nurkow startujacych w zawodach.
Jednak pomiar tetna to funkcja dodatkowa a nie wbudowana na stale.
Odbywa sie za pomoca czujnika zamocowanego na pasku i zaklada sie go na klatke piersiowa, pod kombinezon.
Tak wiec mozna z niego korzystac w czasie treningow a nie zakladac na zawody. Tutaj przyklad jak to wygladahttp://www.scubapro.com/americas/english/uwatec-products/computers/galileo/galileo-luna?scene=3
Mavi, z tego co piszesz, jak narazie to brzmi swietnie
#18535 |Dzieki za cynk 😉
Na marginesie:
Sa jeszcze inne sposoby pomiaru (w innych punktach ciala i innymi metodami) ale teraz zerknalem w regulacje AIDA i widac wszelkie pomiary sa zabronione z definicji.Trenowalem z pulsometrem (wlasnie z paskiem na klatce), nawet startowalem w triathlonie na pelnym dystansie, ale moim skromnym zdaniem to nie jest do konca wygodne rozwiazanie. W przyszlosci pomysle o czyms innym.
Swoja droga nie wiem skad taki zapis? Czyzby wczesniej zawodnicy przeginali? np. sie nakluwali w kilku miejscach, żeby mieć komplet danych?
#18536 |Hej.
Minęły 3 lata… i krótko mówiąc: JEST!!!Prototyp gotowy do testów. Degustacja od środy na Hańczy %)
Zapraszam wszystkich chętnych :OK
#18537 |Witam
Więcej informacji można prosić?
Pozdrawiam
#18539 |Przeczytalem powyzszy artykul i korci mnie zapytac czy ten komputer „gada”?
Jesli sposob komunikacji z uzytkownikiem musi narazie jeszcze pozostac tajemnica to nie ma sprawy. Tak sie tylko sklada ze pracuje nad filmem krotkometrazowym w ktorym nurek zanurza sie z komputerem ktory do niego mowi podajac glebokosc itp. wiec na wszelki wypadek nie chce byc posadzony o plagiat:)
Ale to raczej niemozliwe bo chociaz wymyslilem to pare lat temu to jednak akcja toczy sie w przyszlosci a w roku 2020 „rurki” jeszcze nie bylo 🙂
You must be logged in to reply to this topic.