-
#29188 |
witam.moje pytanie dotyczy treningu ze wstrzymanym oddechem a cukrzyca i wplywu tegoz na poziom cukru.jestem cukrzykiem insulinozaleznym.z kondycja i poziomem cukru w plywaniu czy bieganiu daje sobie rade.zainteresowalem sie freedivingiem (kiedys nurkowalem ze sprzetem).moje pytanie brzmi jak wstrzymywanie oddechu i nurkowanie na jednym oddechu wplywa na poziom cukru i czy w ogole ma jakis wplyw na cukrzyce.czy moge zaczac trenowac?
#29189 |Z moich pomiarów wynika, że maksymalne statyki powodują lekki wzrost stężenia glukozy we krwi, jest to jednak tylko kilka mg/dl. U osoby z cukrzycą może to jednak wyglądać trochę inaczej. Największym problemem jest to, że przy stosowaniu insuliny zawsze istnieje ryzyko pojawienia się hipoglikemii. To niestety znacznie zwiększa podatność na blackout.
#29190 |jezeli chodzi o hipoglikemie to nie mam z tym problemow.choruje 24 lata i znam swoj organizm na tyle ze potrafie bez problemow czy to plywac czy biegac nonstop przez godzine i wiecej (rozpoznaje tez w miare szybko objawy hipoglikemi kiedy sie pojawia).bardziej chodzi mi o to czy samo wstrzymywanie oddechu np. podczas treningow na basenie bedzie mialo wplyw na moje poziomy cukru – z pominieciem efektu zmeczenia?a tak w ogole dziekuje za tak szybka reakcje.
#29191 |Objawy hipoglikemii zaczynają być odczuwalne dopiero wtedy gdy poziom glukozy znacznie się obniży. Tak więc nie możesz wykluczyć większej podatności na blackaut. W warunkach hipoksji mózg jest dużo bardziej wrażliwy na hipoglikemię. Co do wpływu treningu na stężenie glukozy to musisz sprawdzić to doświadczalnie. Podejrzewam, że wzrośnie ale trudno powiedzieć jak bardzo.
#29192 |przede wszystkim to jeszcze raz dziekuje za tak szybka odpowiedz – jestem pod wrazeniem :-)) w nadchodzacym tygodniu bede sprawdzal na basenie jak to funkcjonuje.na pewno nie omieszkam – jak tylko moge? – poinformowac.nawiasem mowiac mam pytanie, skad te wiadomosci?jestes lekarzem czy doswiadczenie polaczone z zainteresowaniem?
#29193 |przepraszam nie sprawdzilem twojego profilu i osoby na stronie.to wszystko wyjasnia
#29194 |Koniecznie daj znać jak zmieniło się stężenie glukozy po treningu. Tylko pamiętaj o asekuracji!
#29198 |witam ponownie .jestem po trzech treningach na basenie. kazdy po 45 minut. basen 25m pod woda ,powrot kraul (powietrze co czwarte machniecie), 1:45 odpoczywam i tak 8 lub 9 razy. później reszte czasu plywalem na powierzchni. dwa razy zaczynałem na cukrze rzedu 200/225 – po treningu 85/143. jeden trening 160 po 54 -przed tym treningiem zjadłem kromke chleba i jabłko. porownujac moje poziomy do basenu tylko na powierzchni wydaja się takie same lub bardzo podobne. mysle ze sama aktywność na basenie powoduje obniżenie cukru. musze jeszcze w domu podczas robienia tabeli CO2 sprawdzić jak to będzie wygladac. w tym tygodniu wybieram się do mojej pani doktor, o rezultatach rozmowy na pewno powiadomie – choć mysle ze nie będzie zachwycona :-).
#29199 |To w sumie bardziej pływacki tening był więc i wpływ na poziom glukozy nie odbiegał od tego co obserwujesz po normalnym pływaniu. Sprawdź jeszcze po pełnej tabeli CO2.
Po tych wynikach widać wyraźnie to o czym pisałem wcześniej w kontekście cukrzycy i freedivingu. 54 mg/dl, które raz Ci się przytrafiło to już stanowczo za nisko, w takich warunkach ryzyko BO byłoby większe. No ale z drugiej strony gdybyś robił typowy trening bezdechowy, podczas którego znacznie mniej trzeba się ruszać, taki spadek stężenia glukozy pewnie nie miałby miejsca.
Tak czy inaczej jeżeli będziesz trenował freediving to musisz bardzo poważnie podchodzić do konieczności zapewnienia odpowiedniej asekuracji.
You must be logged in to reply to this topic.