-
#23061 |
najprawdopodobniej Katedra Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej UM w Łodzi przeprowadzi w 2008 roku badania dot. fizjologii bezdechu wśród osób zajmujących się freedivingiem. nie mogę jeszcze podać konkretnych dat, bo ich zwyczajnie nie znam, natomiast wiem, że będzie potrzebna grupa badawcza (ok.10 osób)- nurków bezdechowców, więc robię wstępny rekonesans i czekam na Wasze opinie, komentarze, sugestie…
jestem teraz na etapie ustalania badań, jakie miałyby wejść do „pakietu”…
będę informował na bieżąco!!!
#23062 |Witaj. To świetna inicjatywa. Od dawna chcieliśmy namówcie kogoś na takie badania ale wiadomo czas, czas, czas. Z tego co wiem sporo badań na ten temat robionych było we Włoszech. Była i będzie specjalna konferencja poświęcona tej problematyce. Obecna w dniach 28-29 lutego organizują na Uniwersytecie w Pizie.
To link do strony instytutu który to koordynuje.
Niestety jak to u Włochów na stronie instytutu nie ma żadnego info.
Adres poczty konferencyjnej to aiconfini@ ifc.cnr.it
Pozdrawiam Radek
#23063 |I jeszcze co ciekawe z Polski z Instytutem współpracuje tylko Szpital Uniwersytecki z Łodzi. Tak przynajmniej nazwali go nasi przyjaciele Włosi.
Pozdrawiam Radek
#23064 |Odnosząc się do wcześniejszej wypowiedzi, to nic nie wiem o tej współpracy- może istnieje tylko formalnie- ale postaram się to wyjaśnić… Nie ukrywam, że zamieszczając inf. o badaniach liczyłem na spory odzew… Pytam więc konkretnie- czy są osoby, które zechciałyby uczestniczyć w tego typu badaniach?
#23065 |Witaj,
Spory odzew na naszym forum? Optymista 😉
Mnie temat zaciekawił, jednak nie znając żadnych szczegółów ciężko mi się jest ustosunkować. Wstępnie byłbym gotów wziąć udział, jednak jestem z Krakowa i chciałbym przynajmniej wiedzieć ile to może potrwać.
Co konkretnie będzie przedmiotem zainteresowania badaczy? Statyczne wstrzymywanie oddechu? Dynamiki? Nurkowania głębokie (tak, też bywam optymistą ;> )?
Jeśli mogę coś zasugerować, to ciekawym eksperymentem mógłby być projekt długoterminowy, w którym grupa aktywnych freediverów była by monitorowana co kilka miesięcy. Są początkujący, u których można by badać długoterminowe procesy adaptacyjne. Do dziś na przykład nie ma pewności czy pakowanie wpływa na zwiększenie objętości zalegającej. Skąd czasami u niektórych bierze się krew po większych kompresjach? Jak na procesy adaptacyjne wpływają treningi aerobowe? Jak zmienia się hematokryt, pojemność buforująca krwi? Skąd takie różnice w tolerancji na podwyższone poziomy CO2? Dlaczego astmatyk zaczyna przygode z free od 6 minut? Dlaczego jeden początkujący walczy o nawrót po 25 metrach a drugi po niewielu treningach robi 75 w FRC (może przy okazji ktoś podjąłby się zbadania ciekawostki FRC na rodinnym gruncie ;> )? Można eksperymetnować z różnymi strategiami treningu. Pomysłów znalazło by się pewnie trochę bo wątpliwości i pytań jest myśle sporo. Ot choćby konkretniej można by odpowiadać w wątkach o optymalnym treningu 🙂
Myśle, że reakcja będzie dużo szersza jeśli pojawi się nieco więcej konkretów. Narazie można snuć wizje a pewnie okaże się, że chodzi o leżenie z gębą w misce i słuchanie jak tętno spada.
Pzdr,
em.
#23066 |mam jednak nadzieję, że nie zakończy się to leżeniem z głową w misce… długoterminowa obserwacja jest jak najbardziej brana pod uwagę! Dzięki Maćku za odzew- właśnie o tego typu dyskusję mi chodziło… Po przerwie świątecznej będę rozmawiał na ten temat z mocodawcą i z pewnością będzie więcej konkretów! pzdr.
#23067 |Witaj
Odzew z Krakowa hihi!
Podobnie jak Maciek jestem z Krakowa i jestem zainteresowany wzięciem udziału w tego typu badaniach. Jestem początkujący … wydaje mi się, że Maciek wspomniał o mnie w swoim poście :). Na początku treningów zrobiłem sobie badania bodypletyzmografii. Teraz zaczynam nurkować wgłąb. Napisz jak dowiesz się od „mocodawcy” o konkretach.
pozdrawiam
#23068 |Odzew będzie raczej mały bo niewielu osobom będzie się chciało jechać do Łodzi…
Może lepiej zaprosić naukowców nad Hańczę . 😉
pd
w.
#23069 |Ludzie, co się z wami dzieje? Temat wisi już od ponad dwóch tygodni i wciąż nie ma (prawie) chętnych na badania! Od lat narzekamy na przeróżnych spotkaniach, że brakuje w Polsce uczonych, którzy chcieliby zająć się tematem od strony naukowej, a kiedy wreszcie nadarza się okazja to nikomu nie chce się pofatygować.???!!! Nie rozumiem tego. Ja swój akces zgłosiłem Łukaszowi od razu, kiedy napisał do mnie maila, jeszcze przed pojawieniem się tego tematu na forum.
A co do przedmiotu badań, to ja osobiście badaniami typu „leżenie z gębą w misce”, jednak byłbym zainteresowany mimo, że wykonywane były już wielokrotnie i nie wnoszą nic nowego. Po prostu ciekawi mnie jak to wygląda u mnie.
Na przykład chciałbym mieć pełną spirometrię z uwzględnieniem pomiaru RV (czy Katedra ma urządzenie do jego mierzenia?) ale również VC po maksymalnym dopakowaniu i RV po reverse packs (nie bardzo wychodzi to na powszechnie teraz używanych spirometrach przepływowych). Interesowałyby mnie też pomiary pulsu, nasycenia krwi O2 i CO2, ewentualnie też ciśnienia krwi i peryferyjnego przepływu krwi w funkcji czasu w apnea (w statyce i z obciążeniem) i w jakieś 60 – 120 sekund przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu. To samo po różnych wariantach prep procedure: np. z i bez warm up breathholds, z hiperwentylacją i bez, z pakowaniem i bez. Natomiast ciekawe również w szerszym sensie mogłoby być zbadanie powyższego w pełnym zanurzeniu. Wielokrotnie wykonywano badania z i bez face immersion i wiadomo jakie są różnice między jednym a drugim. Tymczasem nie natknąłem się na opis eksperymentu z full immersion, a wydaje mi się, że to robi różnicę. Ja (i duża część nurków) odczuwam kontrakcje na sucho dużo później niż na mokro. Również czasy statyki na sucho mam duższe, podobnie ma się sprawa z czasami apnea walks w porównaniu do czasów dynamiki. Mimo tego i mimo, że w zanurzeniu odruch nurkowy jest silniejszy, na sucho nigdy nie miałem objawów niedotlenienia, podczas gdy w statyce na mokro i dynamice LMC miałem kilkunastokrotnie. Chyba warto byłoby zbadać na przykład to i, gdyby trafili się osobnicy o odwrotnej zależności, porównać z nimi.
Ale zasadnicze pytanie brzmi – do czego Tobie – Łukasz, te badania mają służyć, co chcesz przy ich pomocy wykazać lub czego się dowiedzieć? Wtedy dopiero można dobierać odpowiedni zestaw eksperymentów.
Pozdr
NitasPS.
Warto byłoby mieć też, oprócz freediverów ćwiczących bezdechy od wielu lat, jakąś grupę kontrolną „zwykłych ludzi”.
? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl#23070 |Stary dziad już jestem i pier… mi się we łbie. W poprzedniej wypowiedzi nabredziłem, że na sucho mam kontrakcje wcześniej zamiast PÓŹNIEJ, i że czasy statyki na sucho mam krótsze zamiast DŁUŻDSZE niż na mokro.
Już to poprawiłem i teraz (dopiero) jest tak jak powinno być.
? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl#23071 |jestem na etapie ustalania protokołu badań… w grę wchodzą na wstępie badania wydolnościowe- takie jak dla „zwykłych” sportowców (spirometria wysiłkowa, ekg, etc.), a następnie bezdechowe sensu stricto tj. pomiar końcowowydechowy/wdechowy składu powietrza, pulsoksymetria, „pasy”, czyli pomiar objętości k. piersiowej po dopakowaniu (może też reverse pack), gazy wdechowe, wydechowe, pomiar tolerancji na CO2… chcę najpierw ustalić na 100% listę badań, a dopiero później ją zamieścić. cierpliwościć! dziękuję Tomku za poparcie.
p.s. próbujemy też wygłówkować jak to wszystko przeniść do basenu (sprzęt)… pzdr.
#23072 |Łukasz,
Czy widzisz możliwość zmierzenia ilości gazu zgromadzonego w płucach po dopakowaniu i po reverse packs w inny sposób poza „pasami”? Pytam, bo pasy mierzą objętość, ale chyba nie biorą pod uwagę ciśnienia panującego w płucach, a po dopakowaniu mamy tam nadciśnienie, a po reverse packs podciśnienie. Różnice w ilości gazu wynikające z tego nad- i pod- ciśnienia potrafią być spore.
PS.
Super, że rozważacie możliwość zrobienia pomiarów w basenie!
? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl#23073 |myślę, że istnieje możliwość zmierzenia ciśnienia w jednym i drugim przypadku… ad. basen- większość sprzętu jest przenośna, ale woda i kable to nie za dobre połączenie, zobaczymy.
#23074 |Jeśli masz jeszcze miejsca to ja też z chęcią wziąłbym udział w badaniach!!
Jakbyś mógł podać terminy kiedy będą wykonywane to byłbym wdzięczny.
JAkby co to pisz do mnie
hubert.ch@wp.pl
Pozdrawiam
#23075 |czesc
ja tez jesli sa jeszcze wolne miejsca chetnie wzialbym udzial w tym projekcie daj mi znac jak tylko bedziesz znal terminy bo bede zalatwic sobie urlop i zabukowac bilety, pycha juz sie doczekac niemoge
marcin
#23076 |ups mialo byc bede musial zalatwic sobie urlop
#23077 |trawało totrochę, ale po długim weekendzie zamierzamy ruszyć z badaniami. osoby chętne do wzięcia udziału w testach prosiłbym o kontakt lukasz-med@o2.pl lub 500650262, celem przesłania ankiety do badań oraz ustalenia dogodnego terminu!!! proszę o odzew!!!
#23078 |Tak jak piałem wcześniej jestem zainteresowany i prawdopodobnie przyjadę jeszcze z Mirmurem tak wiec będzie nas 2 z Warszawy.
Mam parę pytań czy możesz podać jakiego rodzaju będą to badania, jak one będą wyglądać.
Czy będzie możliwość zrobienia statyki w basenie lub jakimś zbiorniku wodnym w zanurzeniu całego ciała i porównania do wyników na „sucho” ?
Czy podczas dłuższego weekendu majowego będzie można przyjechać?
Ewentualnie jeśli później to czy możliwe będzie przeprowadzenie badań w weekend?
Praca może mi nie umożliwić przyjazdu w tygodniu.
Pozdrawiam
You must be logged in to reply to this topic.