proca
Członek
Post count: 445
#6939 |

heh odpowiem dosyć prosto, bo naukowo nie zgłębiałem tematu.
Mój tatko jako, że nurkuje od dziecka a obecnie już jest po 50-tce ma olbrzymioe doświadczenie w zakresie nurkowania bezdechowego. można by powiedzieć, że jest jednym z pierwszych nurkujących w Polsce. Z tego co mi mówił to bezdechy powyżej 3 minut nie są zdrowe. Generalnie wielokrotne przeciążanie organizmu, poprzez brak świerzych dostaw tlenu, bardzo źle na nas wpływa. Jeśli się za młodu przegina to na staraość są efekty. Starość mówię o wieku 60-70 lat. Mój tata na sobie nie obserwuje jakiś specjalnych zmian mimo tego, że nurkowanie niegdyś to było parę (nawet do 5-6) godzin siedzienia w wodzie, jako, że mieszkał w Gdyni, gdzie wody miał pod dostatkiem. Głównie strzelał z kuszy tak więc schodził non stop. Obecnie nie jest w stanie stwierdzić jakie skutki to na niego wywarło, bo w sumie to pali papierosy i miał inne problemy zdrowotne.

Podsumowując ja sobie myśle, że…

1nie należy robić zbyt często statyk schodzących powyżej 3-4min.
2Mój tata od urodzenia miał dziórę pomiędzy dwoma komorami serca i dopiero niedawno mu to zoperowali. A schodził do -25m w dół. Czyli jednak nawet coś groźnego specjalnie mu nie przeszkadzało żyć i nurkować.
3Co się przejmujecie. Kierować się rozsądkiem, żeby nie tracić przytomności pod wodą i żyć dalej. Możnaby się mocno ograniczać, tylko po co. Wogóle możnaby nie nurkować ale co to za życie.

PS. Jak długie bezdechy stają się już niebezpieczne, dla muzgu i mogą nam zaszkodzić w dalekiej przyszłości. Z tego co ja wiem to ok 3-4min. Jak ktoś ma bardziej naukowe informacje to proszę o odpowiedź.