Strona główna Działy Treningi i techniki Pozostałe znowu o tabelach Reply To: znowu o tabelach

Tomek Nitka
Participant
Post count: 401
#6209 |

Trening wydolnościowy przy zmniejszonej podaży tlenu, o ile dobrze domyślam się o co ci chodzi, był kilkukrotnie stosowany przez freediverów. Konkretnie mam na myśli IHT (Interval Hypoxic Training). Polega on na symulacji treningu wysokościowego. Trening wysokościowy, w wyniku adaptacji organizmu do oddychania powietrzem o zmniejszonej prężności tlenu, prowadzi do wzrostu poziomu hemoglobiny (rzecz niewątpliwie pożądana przez freediverów). To samo osiąga się przez IHT tyle, że nie trzeba się fatygować w wysokie góry (ale trzeba niestety mieć dostęp do aparatury dawkującej zubożone powietrze).

W największym skrócie IHT polega na wykonywaniu ćwiczeń, o na ogół stałym obciążeniu (np. na cykloergometrze), w interwałach np. 5 minut przy oddychaniu powietrzem atmosferycznym i 5 minut powietrzem o zubożonej zawartości tlenu. Zaleta tego treningu jest taka, że mamy tu adaptację do niskiego poziomu tlenu, ale bez dyskomfortu jaki powoduje podwyższony poziom CO2 (czyli w pewnym sensie jest to, jak się słusznie domyślasz, symulacja tabeli B).

Niejaki Mark Harris poddał się onegdaj treningowi IHT przez okres 3 tygodni. Trenował w ten sposób 1 godzinę dziennie. Zawartość procentowa tlenu była stopniowo zmniejszana od 12% do 9% pod koniec okresu treningowego. Po tym trzytygodniowym okresie PB w statyce wzrosło mu z 6:30 do 7:00.

Czy to oznacza, że IHT jest skuteczny? Na razie za mało jest danych, aby to potwierdzić albo zaprzeczyć. Sam przypadek Harrisa o niczym jeszcze nie świadczy. Potrzeba jest więcej eksperymentów, żeby można było się jednoznacznie wypowiedzieć. Z tego co słyszałem, to kilka innych osób próbowało stosować IHT, ale jak na razie nie słychać o tym, żeby dawało to rewelacyjne rezultaty. Niestety na razie chyba za mało nurków ma dostęp do aparatury dawkującej zubożone powietrze i stąd być może brak danych, ale kto wie …



? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl