Bartek Janiszewski
Participant
Post count: 1204
#6494 |

Magnus, zacznę od ptk. 4 .
Przedewszystkim nie nurkuj sam. Zawsze zwróć uwagę na zasady bezpieczenstwa zarówno w basenie jak i na wodach otwartych. Pytasz o nurkowania przy linie wiec na tym sie skupie. Przed kazdym nurkowaniem sprawdz sprzet w szczegolnosci maskę, linę i smycz.
Dobierz odpowiedni cieżar do liny. Mysle ze 10kg jest optymalne natomiast do FreeImersion dorzuć jeszcze 5kg. Zorganizuj łódź lub ponton oraz przynajmniej jedną osobę ktora bedzie asekurowac na sucho. W wodzie musisz miec jednego partnera i nurkujecie na przemian wzajemnie sie asekurując. O szczegółach poczytaj w artykułach oraz na forum. tak jak sugerowali koledzy, Manual of Freediving bedzie chyba najlepszym podparciem teoretycznym.
Ad. 1. Jesli chodzi o Staly Balast lub Unassisted to oczywiscie nurkuje sie głową w dół, natomiast przy Free Imersion kiedy do zejscia używasz jedynie rąk możesz schodzić zarowno nogami do dołu jak i do góry. Większosc freenurków schodzi klasycznie ale są przypadki odwrotne. Popróbuj tak i tak a sam sie zorientujesz co bardziej ci odpowiada.
Ad. 2 Stopniowanie głebokosci to kwestia indywidualna oraz zalezna od stopnia doswiadczenia. Zacznij od 10m i stopniuj ostroznie co metr. Zakoncz trening na 15m. Nastepny razem zacznij od 12 i zakoncz na 18/20. kiedy zaczniesz zblizac sie do maximum swoich mozliwosci nie walcz o szybki progres. Ponurkuj troche na glebokosci na ktorej sie zatrzymales az poczujesz ze nurkuje cie sie całkiem łatwo. Nastepnie zacznij znowu stopniowac co metr.
Cały czas pamietaj o treningach basenowych i na sucho, badaj swoje mozliwosci, poprostu nie ma na to rególy.
Ad 3. Musisz wynurzyc sie w takim momencie zeby zachowac pełną kontrolę nad umysłem i ciałem. Twoje pytanie zastapil bym natomiast pytaniem Kiedy zrobić nawrót? Tu rowniez nie ma regóły ale moja rada dla kogos poczatkujacego to: zawróc jak tylko poczujesz pierwsze skurcze przepony, nawet jesli nie osiagnales zamierzonej głebokosci. Z czasem to wyczujesz i poznasz sam siebie.