Tomek Nitka
Participant
Post count: 401
#5538 |

A ja bym się z Tobą, Pulek nie zgodził. Wcale nie jest pewne, że niedotlenienie musi prowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Oczywiście zdrowy rozsądek podpowiada nam, że tak właśnie powinno być, ale rzeczywistość nie zawsze odpowiada zdroworozsądkowym wyobrażeniom. Dość powiedzieć, że zasada nieoznaczoności Heisenberga pozostaje w całkowitej sprzeczności z naszymi intuicyjnymi wyobrażeniami o świecie, a jednak jest prawdziwa.
Kategorycznie stwierdzić, że niedotlenienie z jakim spotykamy się przy bezdechach jest szkodliwe moglibyśmy gdyby istniał świadczący o tym materiał doświadczalny. Rzecz w tym, że przynamniej z tego co ja wiem, takiego materiału nie ma. Odwrotnie, są badania, które wskazują na coś dokładnie przeciwnego (patrz mój poprzedni post). Jest nawet teoria, że systematycznie powtarzane bezdechy prowadzą wręcz do lepszego funkcjonowania mózgu. Przyczyną miałoby być to, że efekt rozszerzenia mózgowych naczyń krwionośnych, który ma miejsce wskutek rosnącego przy bezdechu stężenia CO2, miałby po odpowiednio długim okresie treningów, prowadzić do permanentnego rozszerzenia tych naczyń i w konsekwencji lepszego ukrwienia i dotlenienia mózgu. Nie będę się upierał, że ta teoria jest do końca potwierdzona, ale nie brzmi ona bezsensownie.

PS.
Jeśli pisząc : „Obserwując niektórych polskich freediverów widzę, że są często w wielu sprawach zapominalscy” masz na myśli mnie, to śpieszę Cię uświadomić, że ta przypadłość dosięgła mnie na długo przed tym niż zająłem się nurkowaniem 🙂? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl