Tomek Nitka
Participant
Post count: 401
#5536 |

Przykładem paralelnym do niedotlenienia z jakim mamy do czynienia przy wstrzymaniu oddechu są sytuacje z jakimi spotykają się piloci myśliwców. Zarówno w czasie rzeczywistych lotów jak i prób na wirówce doznają oni przeciążeń tak silnych, że prowadzących do krótkotrwałej (10-15 sekund) utraty przytomności. Źródło niedotlenienia jest w tym przypadku nieco inne – krew jest wprawdzie w pełni natlenowana ale do mózgu dopływa jej za mało, ale efekt końcowy jest ten sam – mózg otrzymuje za mało tlenu i następuje omdlenie.
W odróżnieniu od blackoutów freediverów utraty przytomności u pilotów są łatwo powtarzalne (na wirówce), dzięki czemu (a z pewnością również dzięki temu, że dotyczy to armii) zostały dokładnie zbadane. Wynik tych badań jest taki, ze nie stwierdzono żadnych neurologicznych odstępstw od normy.
Zostało nawet przeprowadzone badanie wskazujące na to, że również długookresowe skutki nie mają miejsca. W latach 40-tych XX wieku 4 pilotów poddawano bardzo intensywnym eksperymentom na wirówce. Około 40 lat później w 1988 roku trzech z nich przebadano na wszelkie możliwe sposoby i znów nie wykryto żadnych nieprawidłowości.
Jeśli przyjąć, że w obu przypadkach (freediverzy i lotnicy) mamy do czynienia z podobnymi zjawiskami, to wynik przytoczonych powyżej badań wskazywałby na to, że krótkotrwałe utraty przytomności czy samby nie powinny prowadzić do negatywnych skutków.



? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl