Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny basenowe Statyka bez rozgrzewki ? Reply To: Statyka bez rozgrzewki ?

Marcin Baranowski
Moderator
Post count: 668
#10897 |

Mój rekord bez żadnej hiperwentylacji (tylko wydech i pełen wdech) to bodajże 5:16. Ale to była prawdziwa męczarnia. Potem zacząłem robić 3 pełne oddechy przed maksymalną próbą i bez większych problemów dobiłem do 5:40. W ten sposób robię regularnie statyki 5-5:20. Jeszcze później zacząłem eksperymentować z mocniejszą hiperwentylacją i już za drugim podejściem zrobiłem 6:20 i to bez specjalnego wysiłku.

Niestety hiperwentylacja mi nie służy. Jak zrobię dłuższą statykę po mocnej hiperwentylacji to potem przez kilkanaście godzin odczuwam silne przymulenie. Myślenie jest baaardzo spowolnione :bzik Co ciekawe statyki o podobnej długości robione bez silnej hiperwentylacji nawet jeżeli kończą się BO nigdy nie dają takich objawów. Mój mózg chyba tego nie lubi więc na razie sobie ten sposób odpuściłem. Czy ktoś miał podobne problemy?

Wracając do efektu rozgrzewki to jak na razie jedynym znanym mechanizmem jest obkurczenie śledziony (i prawdopodobnie wątroby). Po aktywacji odruchu nurkowego śledziona obkurcza się wyrzucając do krwi sporą porcję czerwonych krwinek. Po zakończeniu bezdechu śledziona pozostaje obkurczona przez kilka minut. Kolejna próba od początku odbywa się więc ze zwiększoną ilością erytrocytów. Moim zdaniem chodzi tu o to, że dzięki temu wolniej rośnie poziom CO2. Hemoglobina transportuje ok. 20% CO2 we krwi. Zwiększona ilość erytrocytów może powodować, że poziom wolnego CO2, który działa na chemoroceptory rośnie wolniej. U lepiej wytrenowanych freediverów znaczenie może też mieć wzrost zasobów tlenu we krwi. U początkujących raczej nie bo do czasu pierwszego skurczu poziom tlenu nie spadnie na tyle by pobudzić chemoreceptory tętnicze. Wykazano, że u osób bez śledziony efekt rozgrzewki prawie nie występuje.