Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny basenowe DNF – kilka pytań o technikę Reply To: DNF – kilka pytań o technikę

olekry
Participant
Post count: 423
#10398 |

Nie uważam się za specjalistę od DNF i moja technika wymaga jeszcze wielu poprawek, ale jako osoba świadoma swoich mankamentów, mogę się odnieść do Twojego pływania – tym bardziej, że czasem sam analizuję filmiki ze swoimi wyczynami starając się to i owo poprawić.
Co rzuciło mi się w oczy podczas oglądania filmiku:
Podczas ruchu wykonywanego rękami łamiesz się w biodrach. Powodem jest chyba trochę nieprawidłowy ruch rąk: zamiast płynnie wykończyć pociągnięcie, w pewnym momencie robisz gwałtowny wyrzut dłoni do tyłu ustawiając je dodatkowo równolegle do boków ciała. Z tej końcówki ruchu nie ma żadnego napędu, a energii trochę tracisz i dodatkowo następuje to łamanie się w biodrach. Najlepiej widać to od razu na początku przy pierwszym czy drugim pociągnięciu rękami, ale w mniejszym czy większym stopniu powtarza się to na całym dystansie (ciekawostka – m bardziej jesteś zmęczony, tym chyba mniej).
Pociągniecie rękami powinno być płynne – bez zrywania i nieco przypominać literę S. Wykańczasz go mniej więcej na wysokości bioder dłońmi skierowanymi równolegle do powierzchni wody. I nie musisz tych dłoni przyciskać do ciała – w fazie szybowania zostaw je w tej pozycji w jakiej wykończyłeś ruch – owszem blisko ciała, ale bez doklejania na siłę.
Jest taki dosyć stary „ruski” filmik o DNF. Być może nie wszystkie aspekty techniczne są aktualne (jak np. „delfinowy” ruch nogami), ale ręce masz w miarę sensownie rozpracowane (od 4 minuty)
http://www.youtube.com/watch?v=eWvhvq1VOPc&list=FLS35l-CQ10zSiReahuX_Nwg
Jeśli będziesz robił ten ruch płynnie i swobodnie, od razu zniknie część napięć wywołanych tym gwałtownym wyrzutem dłoni do tyłu i będzie Ci się pływało luźniej.
Tak jak wcześniej napisałem: piszę z perspektywy osoby świadomej tego, ze moja technika nie jest specjalnie dobra, ale w końcu po to nagrywamy się czasem na video, by tego typu mankamenty poprawiać :).