Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny basenowe Statyka bez rozgrzewki ? Reply To: Statyka bez rozgrzewki ?

perry
Członek
Post count: 43
#10892 |

Gratulacje :), właśnie propo rozgrzewki, jakiś czas temu też udało mi się w końcu przekroczyć próg 5min na sucho, niemniej jednak było to z rozgrzewką, przy 3-ciej czy 4-tej próbie, aczkolwiek jak teraz te 2,3 razy w tygodniu żeby nie wyjść z wprawy robię 4+ na sucho to jakiś czas temu robiłem z rozgrzewką zaczynając od 3min, nast.3.30 i 4+; później z czystego lenistwa żeby tyle czasu nie tracić zacząłem próbować z marszu i jak po jakimś dość szybkim czasie się przyzwyczaiłem to to samo zacząłem osiągać bez rozgrzewki. I tak sobie myślę, że tu bardziej chodzi o psychikę, podczas pierwszych treningowych bezdechów moim zdaniem człowiek może lepiej się psychicznie nastawić i przyzwyczaić do bezdechu i bardziej zrelaksować (poprawić poduszkę 10 razy, usadowić się wygodnie itp.) i dlatego z rozgrzewką są lepsze wyniki… przynajmniej na sucho, normalnie to inna sprawa chyba, gdzie dochodzi odruch nurkowy itp…tak gdybam..

A druga sprawa, może nie do końca pasuje do tematu ale po części .. mianowicie chodzi mi o pływanie i statyki bez noseclipa wzorem Mateusza :). Ostatnio Marcin przeprowadził dość ciekawy eksperyment ze studentami. Każdy zanurzał twarz w zimnej wodzie i jeden student odmówił zanurzania twarzy z noseclipem, chciał bez i podobno u niego różnica pomiędzy tętnem spoczynkowym przed zanurzeniem względem tego po zanurzeniu twarzy była największa. Więc postanowiłem dziś sprawdzić to na sobie, nalałem wody do dużej miski i sprawdzałem o ile tętno spadnie. Samo tętno mierzyłem apką na androida, pewnie jakoś super dokładna nie jest ale nie mierzy tętna tak źle, jakbyście chcieli zmierzyć własne a nie macie pulsometru to z tej korzystałem – (https://play.google.com/store/apps/details?id=si.modula.android.instantheartrate&hl=pl).

I wyniki prezentowały się następująco. Spoczynkowe tętno wynosiło 68-72, różnie w różnych pomiarach, wykonałem kilka. Bez okularek z noseclipem po 1min- 57-58, po 2-ch 51-52 o ile dobrze pamiętam.