Strona główna Działy Treningi i techniki Pozostałe Czy trzeba mieć dobrą kondycję??? Reply To: Czy trzeba mieć dobrą kondycję???

Tomek Nitka
Participant
Post count: 401
#5946 |

Zdania rzeczywiście są podzielone.

Z jednej strony tak zwana dobra kondycja czyli stan organizmu osiągany w wyniku systematycznego treningu aerobowego oznacza sprawne i wydajne systemy sercowo-naczyniowy i oddechowy, co oczywiście jest jak najbardziej pożądane.

Z drugiej strony intensywny trening aerobowy prowadzi w mięśniach do przechylania proporcji ilości włókien szybko kurczących się do wolno kurczących się na korzyść tych ostatnich. Włókna wolno kurczące się funkcjonują aerobowo tj. w oparciu o procesy tlenowe (wykorzystywane są przy długotrwałych wysiłkach o małym natężeniu np. biegi długodystansowe, jazda na rowerze). Włókna szybko kurczące się działają w dużej mierze w oparciu o procesy beztlenowe (używane w krótkotrwałych wysiłkach o dużej intensywności jak podnoszenie ciężarów, skoki, sprint itp.). Tymczasem we freedivingu mięśnie przez długi okres czasu pracują beztlenowo, wydaje się więc pożądane aby przeważały włókna szybkie, a nie wolne.

Istnieje też podejrzenie, że osoby prowadzące intensywny trening aerobowy mogą być bardziej narażone na ryzyko lung squeeze. Tacy zawodnicy mają wysokie VO2 max czyli maksymalną objętość tlenu jaką ich organizm jest w stanie przyswoić podczas bardzo intensywnego wysiłku. Do osiągnięcia tej, tak wysokiej zdolności przyswajania tlenu potrzeby jest bardzo efektywny system wymiany gazowej w pęcherzykach płucnych. Przypuszcza się, że może to być osiągane, między innymi, dzięki bardzo cienkim błonom pęcherzyków (im cieńsze ścianki tym łatwiej cząsteczki tlenu przenikają przez nią do krwi). To z kolei jest czynnikiem ryzyka jeśli chodzi o lung squeeze.

Podsumowując sugerowałbym nieco treningu aerobowego, ale bez przesady. Z pewnością ważny jest też trening anaerobowy, doprowadzanie mięśni do wydzielania kwasu mlekowego (tzw. zakwasy) i podnoszenie w ten sposób progu mleczanowego (obciążenie powyżej którego stężenie mleczanu we krwi zaczyna przekraczać poziom spoczynkowy). CDN



? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl