Strona główna Działy Różności Różności badania fizjologii bezdechu Reply To: badania fizjologii bezdechu

maciek
Członek
Post count: 461
#23065 |

Witaj,

Spory odzew na naszym forum? Optymista 😉

Mnie temat zaciekawił, jednak nie znając żadnych szczegółów ciężko mi się jest ustosunkować. Wstępnie byłbym gotów wziąć udział, jednak jestem z Krakowa i chciałbym przynajmniej wiedzieć ile to może potrwać.

Co konkretnie będzie przedmiotem zainteresowania badaczy? Statyczne wstrzymywanie oddechu? Dynamiki? Nurkowania głębokie (tak, też bywam optymistą ;> )?

Jeśli mogę coś zasugerować, to ciekawym eksperymentem mógłby być projekt długoterminowy, w którym grupa aktywnych freediverów była by monitorowana co kilka miesięcy. Są początkujący, u których można by badać długoterminowe procesy adaptacyjne. Do dziś na przykład nie ma pewności czy pakowanie wpływa na zwiększenie objętości zalegającej. Skąd czasami u niektórych bierze się krew po większych kompresjach? Jak na procesy adaptacyjne wpływają treningi aerobowe? Jak zmienia się hematokryt, pojemność buforująca krwi? Skąd takie różnice w tolerancji na podwyższone poziomy CO2? Dlaczego astmatyk zaczyna przygode z free od 6 minut? Dlaczego jeden początkujący walczy o nawrót po 25 metrach a drugi po niewielu treningach robi 75 w FRC (może przy okazji ktoś podjąłby się zbadania ciekawostki FRC na rodinnym gruncie ;> )? Można eksperymetnować z różnymi strategiami treningu. Pomysłów znalazło by się pewnie trochę bo wątpliwości i pytań jest myśle sporo. Ot choćby konkretniej można by odpowiadać w wątkach o optymalnym treningu 🙂

Myśle, że reakcja będzie dużo szersza jeśli pojawi się nieco więcej konkretów. Narazie można snuć wizje a pewnie okaże się, że chodzi o leżenie z gębą w misce i słuchanie jak tętno spada.

Pzdr,
em.