Strona główna Działy Początkujący Początkujący Początkujący – Warszawa Reply To: Początkujący – Warszawa

Tomek Nitka
Participant
Post count: 401
#5281 |

Brokok,

nie jest tak, jak piszesz, że ratownicy nakazują mieć asekuranta dla świętego spokoju.

Popełniasz błąd myślowy typowy dla osób niedoświadczonych. Rzecz w tym, że ratownik nie jest od tego, żeby zabezpieczać freedivera. Żeby prawidłowo to zrobić musiałby zapomnieć o pozostałych osobach na basenie i koncentrować się wyłącznie na nim. Tymczasem on odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich.

Nie jest również tak, że dobra przejrzystość wody na basenie zapewnia bezpieczeństwo. Wręcz odwrotnie – ona tworzy ZŁUDNE poczucie bezpieczeństwa, które sprawia, że nie mające odpowiedniej wiedzy osoby pozwalają sobie na więcej niż powinny. Ratownik obserwuje sytuację znad wody i często nie widzi tego, co się dzieje pod nią, bo od powierzchni odbija się światło słoneczne lub światło lamp. Co więcej tracący przytomność freediver nie zachowuje się jak typowa topiąca się osoba. Nie rzuca się w wodzie (co przyciąga uwagę ratownika) tylko po cichu opada na dno. Potem mogą upłynąć długie minuty, zanim ktokolwiek zorientuje się, że należy interweniować.

O tym, że tak się dzieje świadczą dziesiątki wypadków, jak choćby opisywany na tym forum wypadek na basenie Inflancka sprzed kilku miesięcy. Chłopak (nie mający asekuracji!) miał blackout po przepłynięciu zaledwie czterdziestu kilku metrów. Szczęśliwie dzięki przytomności umysłu jakiejś przepływającej obok kobiety wydobyto go z wody i po dwudziestominutowej resuscytacji i odwiezieniu karetką do szpitala chłopak przeżył. Gdyby spędził pod wodą kilka, a może tylko jedną minutę dłużej, byłoby już po nim.

Podsumowując Twój ratownik zachował się jak najbardziej prawidłowo. Niestety zabrakło mu konsekwencji, bo widząc Cię nurkującego bez asekuracji powinien za każdym razem wyrzucać Cię z basenu. Sorry, ale takie są reguły gry. Sam możesz się utopić, ale ratownik będzie potem odpowiadał przez prokuratorem.? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl