Radosław Gaca
Participant
Post count: 615
#6926 |

Witam kolegów

Dyskusja faktycznie bardzo ciekawa.

W dyskusji ma forum Gazety jeden z autorów powołuje się różne źródła i zapewne zadał sobie trud by do nich dotrzeć i zapoznać się z ich treścią.

Oceńcie sami czy na pewno pomimo tytułu mają one związek z tym o czym dyskutujemy czyli z wpływem hipoksji na przyspieszone obumieranie komórek nerwowych.

Oto linki do jednego ze streszczeń:

https://dspace.mclibrary.duke.edu/handle/2193/1927

Jeżeli chodzi o zagadnienie wpływu hipoksji na mózg to należy tu rozróżnić następujące kwestie.

Pracę mózgu w warunkach przewlekłej hipoksji.
Pracę mózgu w warunkach ograniczonej hipoksji.
Pracę mózgu w warunkach nagłego niedotlenienia ( zemdlenie ).
Pracę mózgu w warunkach całkowitego niedotlenienia ( zemdlenie i zatrzymanie akcji serca ).

Doskonale wiemy, że organizm ludzki posiada bardzo wiele mechanizmów adaptacyjnych pozwalających na funkcjonowanie w warunkach ograniczonej podaży tlenu. Na początek doskonałą literaturą wydaje się „Fizjologia” z serii Podręczników medycznych do egzaminów testowych J.Bullock i inni. Wymienione przystosowania pozwalają na adaptacje do warunków przewidzianych w punktach nr 1 i 2.

Jest na ten temat bardzo szeroka literatura z zakresu badań na chorobą wysokogórska oraz adaptacjami związanymi z tkz odruchem nurkowym.

Np.:

http://kowalewo.republika.pl/fizjologia.htm

http://www.mounteverest.net/expguide/altdangers.htm

http://www.thebmc.co.uk/world/mm/mm0.htm

i wiele innych.

Istnieje również bardzo szeroka wiedza na temat technik treningu IHT, które stanowią symulację warunków wysokogórskich.

http://www.hypoxico.com/

http://web.mac.com/htoussaint/iWeb/SwimSite/Abstracts/FD4EFC5A-4B99-49F9-B0B0-5B6C67503AFA.html

Wydaje się, że wiele ciekawych informacji mogą przynieść badania na bezdechem patologicznym ( tzw. bezdech nocny )

http://www.nil.org.pl/xml/oil/oil56/gazeta/numery/n2004/n200412/n20041213

Jest oczywiste, że działania skrajne zawsze powodują zagrożenia. Nie można wykluczyć, że przewlekła silna hipoksja powoduje nadmierne obumieranie komórek nerwowych, jednak co to znaczy przewlekła, nadmierna itp. Jak wynika z analizy powyższych materiałów nie wskazują one jednoznacznie na zwiększone prawdopodobieństwo uszkodzenia komórek mózgowych. Również literatura poświęcona freedivingowi nie wskazuje na bezpośrednie zagrożenia tego typu. Freediving jest sportem ekstremalnym i to w pełnym tego słowa znaczeniu, nie umniejsza to wcale kwestii rzetelności w badaniu zagadnień zdrowotnych związanych z tym sportem.

I na konic dla pocieszenia:

„Najczęstszą jednak przyczyną postępującego otępienia są ciągle jeszcze choroby naczyń, przede wszystkim miażdżyca i źle leczone nadciśnienie tętnicze”

w Choroby układu nerwowego i ich leczenie artykuł lek. med. Ryszarda Feldmana, ordynatora III Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Praskim p. w. Przemienienia Pańskiego w Warszawie, napisany w kwietniu 2000 dla serwisu RES MEDICA

Pozdrawiam Radek