Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny basenowe Rady dla początkującego. Reply To: Rady dla początkującego.

perry
Członek
Post count: 43
#10659 |

Główne cele jeśli chodzi o trening były i są przede wszystkim dwa:

1.dłuższe statyki(przy czym takim celem długoterminowym jaki sobie założyłem to 5min )
2.dłuższe dynamiki(tu moim długoterminowym celem jest DNF-100m); jeśli te cele zrealizuje to myślę, że będę mógł spróbować swoich sił na MP, bez jakiś tam rewelacji ale pora będzie odpowiednia.

Jeśli chodzi o maksymalną statykę to jak na razie jestem na etapie 4:31, aczkolwiek od jakiegoś czasu maksy 4+ robię w miarę regularnie(raz w tygodniu ćwiczę maksy), i teraz po mniej więcej roku treningów lepszych lub gorszych, z większą lub mniejszą regularnością (np. teraz na wakacjach to w sumie zrobiłem sobie sporą przerwę od tabelek ale kilka dni temu wznowiłem dość regularny trening, nawiasem mówiąc taka przerwa od czasu do czasu dobrze robi)czuję potencjał na 5min. I właśnie wracając do kwestii tabelek, po tych maksach 4+ nie czuję specjalnej zmuły ani nic, raczej dużą potrzebę wydychania ale kilka szybkich wydechów i gitara, więc wnioskuję, że ciągle problemem jest odporność na wysokie stężenie co2 a nie hipoksja.

Co do max. dynamik to raczej wykonuje je niezmiernie rzadko(nie zawsze są warunki, odpowiednie nastawienie czy spory tłok na torach ) niemniej jednak z pół roku temu dobiłem do 75m i teraz czuję, że 100m jest jak najbardziej realne. Progres widzę dosyć spory. Ostatnio na basenie zrobiłem tyle 50-tek, że kiedyś za cholerę nie był bym wstanie i przy wielu miałem takie rezerwy, że spokojnie mógł bym zrobić 3 długości, ale tu akurat nikt mnie nie asekurował. Ćwicząć max.walking apnea od jakiegoś czasu udaje mi się regularnie robiąc maksy dobijać do 2min, 100m to mniej więcej 2min pływania to +- idąc tym tokiem rozumowania prawdopodobnie był bym wstanie. Dziś nawet ustanowiłem nowy max, jeśli chodzi o WA, dobiłem do 2:30 – choć w tym wypadku nie będę ukrywał sporo się przehiperwentylowałem. Już widzę tą falę krytyki..żadnej hiperwentylacji :[] ; 😀