Strona główna Działy Początkujący Początkujący Jak trenować technikę pracy nóg do DNF? Reply To: Jak trenować technikę pracy nóg do DNF?

Michal Z
Participant
Post count: 6
#29164 |

Wydaje mi się, że nie zostały poruszone jeszcze dwie ważne kwestie. Mianowie siła i elastyczność. Nie jestem ekspertem, ale poświęciłem ostatnio trochę czasu na obserwację ciała podczas wykonywania ruchów stylu klasycznego. Ponieważ to temat o nogach, skupię się na nich. Uważam, że poprawne wykonanie kopnięcia może być ograniczone poprzez elastyczność mięśni. Głównie chodzi o zakres ruchu mięśni przywodziciela uda. Nie chodzi o to, żeby móc kopnąć w bok ale dobrze rozciągnięty mięsień zachowuje się bardziej naturalnie podczas ruchu kiedy nie dochodzi do swojej maksymalnej długości. To samo dotyczy rozciągnięcia łydek i zginaczy uda. Przy odpowiedniej elastyczności optymalne ustawienie stopy może być łatwiejsze. Kwestia elastyczności dotyczy wg mnie również ruchomości w stawach biodrowym oraz kolanowy. W mniejszym stopniu w kostce, na co jednak również zwracają uwagę niektórzy pływacy. Z tego powodu zestaw ćwiczeń poprawiających elastyczność danych grup mięśniowych (na rozciąganie stawów w naszym wieku nie można już liczyć więc tutaj zostaje utrzymywanie ich w dobrej formie) może ułatwić wykonywanie poprawnej techniki.

Drugim aspektem jest siła. Jako, że podczas wykonywania kopnięcia pracują mięśnie na ogół mniej wykorzystywane są one po prostu słabsze. Moim zdaniem można założyć, że poprawienie siły dynamicznej mięśni odpowiedzialnych za kopnięcie poprawi również ich efektywność pracy w basenie.

Znaczna poprawa elastyczności i siły mięśni nóg to dwa treningi w tygodniu mniej więcej po godzinę każdy. Do tego rozciąganie relaksacyjne po każdym wysiłku danej grupy mięśniowej. Pytanie czy warto? Nie wiem. Ale jak sporządzę sobie zestaw ćwiczeń to postaram się podzielić obserwacjami.