Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny basenowe 16 x 50 apnea – jak to ćwiczyć Reply To: 16 x 50 apnea – jak to ćwiczyć

KrzysiekS
Participant
Post count: 4
#26852 |

Cześć,

ja zrobiłem 4 treningi 16×50 bez żadnych założeń. Ponieważ dystans jest krótki a CO2 już po kilku długościach (pierwsze 4 długości płynąłem z wentylacją ca 20 sek) wysokie to nie przejmowałem się tym czy hiperwentyluję w przerwach. Wentylowałem „na wyczucie” tzn. czasy były zmienne. W moim przypadku standardowe tempo (ca 45 s) okazało się znacznie skuteczniejsze od wyraźnie szybszego (wiadomo – opory rosną = palisz dużo O2 a później ciężko zwentylować do „akceptowalnego” poziomu CO2 w rozsądnym czasie). Wyszło mi 25, 24, 23 i 23 minuty. Zdecydowanie 23 minuty to na teraz bariera nie do przejścia mentalnie. Po prostu nie lubię pływać krótkich odcinków na dużym dyskomforcie :).

Uważam tak jak Olek, że 16×50 to nie jest szczególnie dobry trening pod DYN. Zbyt łatwo zapomnieć o technice i rozluźnieniu (choć pewnie zależy to od stopnia zaawansowania..). Niemniej z Twojego postu wnioskuję, że to właśnie 16×50 jest Twoim celem więc zachęcam do napisania na DB. Z pewnością odpisze ktoś doświadczony..

Powodzenia

Krzysiek