Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny basenowe Rady dla początkującego. Reply To: Rady dla początkującego.

Bronisław Kokot
Participant
Post count: 179
#25789 |

Jeszcze ja o coś popytam. Czyli w zasadzie nie ma ćwiczeń przedłużających fazę łatwą

Przecież wykazałem, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu znacznie przesuwam w czasie wystąpienie skurczy, a dodatkowo ich złagodzenie. Wiele też zdaje się zależy od indywidualnych cech człowieka. To co mnie wydaje się być łagodnym , dla ciebie już takie  być nie musi.

Jak powinno wyglądać rozpoczęcie oddychania po wynurzeniu/statyce ,aby się nie hiperwentylować

Myślę, że jak się wynurzysz po długiej statyce, to na początku będziesz oddychał głęboko. Sęk w tym aby w miarę szybko uspokoić swój oddech, a co za tym idzie bicie serca. Spokojne oddychanie = mniejsze tętno. Oddychaj jakby od niechcenia. Ja staram się tak oddychać, aby powietrze, zwłaszcza wypuszczane przy oddychaniu wychodziło bez żądnego oporu, czyli ani nie przyspieszam jego wypuszczenia, ani nie przytrzymuję dłużej. U mnie taki sposób oddychania uspokaja serce.

no ja mam tak np przy takich wolnych próbach nie na co2, nie na max w pierwszej 1,20 potem koło 1,40 nic szczególnego :/

Spróbuj w wodzie ( nie przy chodzeniu ) U mnie dwa sposoby się sprawdzały. Pierwszy, to ok. 6 razy długość basenu na spokojnie, wypuszczając powietrze ( pływając pod wodą bez obciążenia ) To ćwiczenie u mnie bardzo szybko uspokaja i spowalnia tętno. Drugim który stosuję, to 8 razy 25 m pod wodą bardzo wolno z krótkim okresem oddychania ( respiracji ) jednak na tyle długim ,aby serce uspokoić, u mnie to 1 min ( u ciebie może być inaczej ) Taki basen 25m staram się przepłynąć w czasie od 1.5 min do ponad 2 min na koniec.  ( Czyli w pewnym sensie  robię tabelkę ) Po takiej rozgrzewce, spróbuj przepłynąć dłuższy odcinek i zapamiętaj odczucia, czy jest poprawa.  Każdy musi słuchać swojego organizmu . Tabelki jeśli są trzeba modyfikować, pod siebie. Zbytnio się różnimy, aby zaakceptować je w niezmienionej formie.