Strona główna Działy Sprzęt Pozostałe Pierwszy neck – jaka strategia wyważenia Reply To: Pierwszy neck – jaka strategia wyważenia

Marcin Baranowski
Moderator
Post count: 668
#25732 |

Napiszę kilka słów na temat podkowy, może ktoś skorzysta. Kolega odlał mi sztabę ołowiu o wymiarach 1,5×3,6x60cm. Za formę posłużył profil stalowy z zaspawanymi bokami. Sztaba była gięta na gorąco w kształt podkowy. Waga ok. 3,2kg. Jak dla mnie stanowczo za mało więc na końcach doczepiłem 2 kafle po 0,5kg (grubość zaledwie 0,5cm żeby zmniejszyć opory). Całość okleiłem taśmą i jazda na basen. Od pierwszej chwili totalna porażka. Po pierwsze ciśnie w szyję jak cholera, po kilkunastu minutach ciężko było wytrzymać. Długość stanowczo za duża, przy przekładaniu rąk przy DNF zaczepiam dłońmi o końce podkowy. Cienkie kafle też się nie nadają, są za szerokie. Za bardzo wystają i przeszkadzają przy nawrotach w mono, uderzają w ciało i podczas stania rogi wbijają się w pierś. Miałem chęć rzucić tę sztabę w kąt i o niej zapomnieć, jedyny plus to zauważalnie mniejsze opory.

Dałem jej jednak drugą szansę. Skróciłem sztabę o 3cm z każdej strony, z trzech stron okleiłem neoprenem o grubości 5mm i wymieniłem kafle na takie z Decathlonu, które są grube ale za to wąskie. Dzisiaj przetestowałem nową wersję i różnica jest kolosalna. Rękoma już nie zaczepiam, przy nawrotach nic nie przeszkadza, w szyję też prawie nie ciśnie. Da się w nim normalnie pływać, jednak wciąż jest trochę mniej wygodny niż mój tradycyjny neck. Delikatnie też  uciska ramiona jak są wyciągnięte do przodu, chyba go jeszcze troszkę ścisnę. Niestety grubsze kafle i neopren zwiększyły opory na tyle, że nie widzę już wyraźnej różnicy w stosunku do poprzedniego necka. Niewątpliwą zaletą podkowy jest jednak to, że bardzo łatwo można zmieniać wagę necka. Kupiłem takie małe sztabki ołowiane (50g) używane do obciążania zasłon, przy ich pomocy można się idealnie wyważyć. Poniżej zdjęcie obu necków.

Kusi mnie ten francuski wyrób, to chyba jednak najlepsze rozwiązanie.


Attachments:
You must be logged in to view attached files.