Forum Replies Created

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Michal Z
    Participant
    Post count: 6
    #29164 |

    Wydaje mi się, że nie zostały poruszone jeszcze dwie ważne kwestie. Mianowie siła i elastyczność. Nie jestem ekspertem, ale poświęciłem ostatnio trochę czasu na obserwację ciała podczas wykonywania ruchów stylu klasycznego. Ponieważ to temat o nogach, skupię się na nich. Uważam, że poprawne wykonanie kopnięcia może być ograniczone poprzez elastyczność mięśni. Głównie chodzi o zakres ruchu mięśni przywodziciela uda. Nie chodzi o to, żeby móc kopnąć w bok ale dobrze rozciągnięty mięsień zachowuje się bardziej naturalnie podczas ruchu kiedy nie dochodzi do swojej maksymalnej długości. To samo dotyczy rozciągnięcia łydek i zginaczy uda. Przy odpowiedniej elastyczności optymalne ustawienie stopy może być łatwiejsze. Kwestia elastyczności dotyczy wg mnie również ruchomości w stawach biodrowym oraz kolanowy. W mniejszym stopniu w kostce, na co jednak również zwracają uwagę niektórzy pływacy. Z tego powodu zestaw ćwiczeń poprawiających elastyczność danych grup mięśniowych (na rozciąganie stawów w naszym wieku nie można już liczyć więc tutaj zostaje utrzymywanie ich w dobrej formie) może ułatwić wykonywanie poprawnej techniki.

    Drugim aspektem jest siła. Jako, że podczas wykonywania kopnięcia pracują mięśnie na ogół mniej wykorzystywane są one po prostu słabsze. Moim zdaniem można założyć, że poprawienie siły dynamicznej mięśni odpowiedzialnych za kopnięcie poprawi również ich efektywność pracy w basenie.

    Znaczna poprawa elastyczności i siły mięśni nóg to dwa treningi w tygodniu mniej więcej po godzinę każdy. Do tego rozciąganie relaksacyjne po każdym wysiłku danej grupy mięśniowej. Pytanie czy warto? Nie wiem. Ale jak sporządzę sobie zestaw ćwiczeń to postaram się podzielić obserwacjami.


    Michal Z
    Participant
    Post count: 6
    #29163 |

    Ok, dzięki. To jeszcze pytanie dotyczące tabelki o2. Czy jeśli mogę od razu z marszu wstrzymać oddech (to akurat nie jest jeszcze prawda) na te 80% rekordu to jest sens w ogóle robić tabelkę? Jaka będzie (o ile będzie) jej przewaga w stosunku do jednokrotnego wstrzymania oddechu na odpowiednią długość.

    Znalazłem również informacje w internecie, żeby „nie forsować” tabelek. W co2 50% rekordu a w o2 80%. Czym, zwłaszcza w co2, są podyktowane te ograniczenia?


    Michal Z
    Participant
    Post count: 6
    #29160 |

    Żeby nie zakładać nowego tematu napiszę tutaj.

    Czy jest jakiekolwiek przeciwwskazanie żeby tabelki skracać. Skracać od przodu oczywiście. Robię je od pewnego czasu, nie wiem czy dobrze, i w miarę progresu pojawiło się pytanie o celowość robienia tak wielu żmudnych powtórzeń. Weźmy taką tabelkę co2. Zaczynam od przerwy pomiędzy zatrzymaniami która trwa 2 minuty. Każda kolejna jest o 15 sekund krótsza (ostatnia przerwa ma 15 sekund). Mam wrażenie, że pierwsze cztery powtórzenia to strata czasu i faktyczny trening zaczyna się dopiero kiedy przerwa jest krótsza niż minuta. Jakie jest uzasadnienie dla robienia tych pierwszych powtórzeń? Od pewnego czasu zaczynam od minutowej przerwy i po prostu robię tabelkę dwa razy.


    Michal Z
    Participant
    Post count: 6
    #29158 |

    Podbijam temat. Jestem chętny do wspólnych treningów. Zaznaczam, że jestem początkujący…


    Michal Z
    Participant
    Post count: 6
    #29157 |

     

    Ok, to mniej więcej pokrywałoby się z efektami moich poszukiwań. Znalazłem jednak na pewnej stronie opis badania wstępnego dla nurków które zawierało  coś czego nie rozumiem a mianowicie: badanie RTG kości długich i dużych stawów (barkowych, biodrowych i kolanowych) oraz test ciśnieniowy. Do czego miałoby się przydać to pierwsze a jak wygląda to drugie? Oprócz tego co napisałeś było wymienione jeszcze badanie laryngologiczne oraz spirometria. Nie wiem czy w ogóle zawracać sobie głowę tym RTG kości i stawów. Znacie jakieś uzasadnienie? Poniżej wklejam pełną listę którą znalazłem :

    1. ogólne badanie lekarskie;
    2. badanie RTG klatki piersiowej;
    3. badanie czynnościowe układu oddechowego (spirometria i maksymalne zużycie tlenu);
    4. EKG spoczynkowe w 12 odprowadzeniach, a u osób po 45. roku życia – EKG wysiłkowe;
    5. badanie laryngologiczne wraz z badaniem audiometrycznym;
    6. badanie EEG ze stymulacją wzrokową i hyperwentylacją;
    7. morfologiczne i biochemiczne badanie krwi z uwzględnieniem poziomu glukozy, mocznika, kreatyniny, cholesterolu, trójglicerydów i albumin;
    8. badanie ogólne moczu;
    9. badanie RTG kości długich i dużych stawów (barkowych, biodrowych i kolanowych);
    10. konsultacje lekarzy specjalistów i badania pomocnicze, niezbędne do prawidłowej oceny stanu zdrowia;
    11. test ciśnieniowy.


    Michal Z
    Participant
    Post count: 6
    #29143 |

    Dzień dobry,

    To mój pierwszy post na forum ale mam nadzieję, że będę miał jeszcze okazję się grzecznie przywitać.

    Wracając do tematu, czy w przypadku robienia uprawnień instruktorskich lista wymaganych badań nie jest dłuższa? Jeśli jest to za podanie jej byłbym wdzięczny. Daleko mi do bycia nurkiem a co dopiero instruktorem. Mam jednak okazję dość tanio i szybko wykonać serię badań, której za pół roku czy rok być może nie będę w stanie wykonać w ogóle. Wolałbym mieć komfort psychiczny, że sport ten mogę uprawiać bez ograniczeń a jeśli już z jakimiś to z jakimi?

    Pozdrawiam


Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)