Oficjalne Rekordy Polski w Nurkowaniu na Wstrzymanym Oddechu
Od momentu powołania Polskiego Związku Freedivingu, nowe rekordy Polski mogą zostać ustanowione wyłącznie na zawodach rozgrywanych według zasad federacji CMAS.
Rekordy Polski – dyscypliny basenowe
Rekordy Polski – dyscypliny głębokościowe
Rekordy narodowe federacji AIDA – dyscypliny basenowe
Rekordy narodowe federacji AIDA – dyscypliny głębokościowe
.
Opis dyscyplin:
Stały balast bez płetw (Constant Weight without Fins). Zawodnik schodzi na deklarowaną przez siebie głębokość tyle, że bez płetw.
Swobodne zanurzenie (Free Immersion). Zawodnik schodzi w dół podciągając się na linie opustowej. Na powierzchnię wraca w ten sam sposób.
Statyczne wstrzymywanie oddechu (Static Apnea). W tej konkurencji liczy się czas na jaki zawodnik wstrzymał oddech z twarzą zanurzoną w wodzie.
Dynamika w płetwach (Dynamic with Fins). Liczona jest odległość, którą zawodnik przepłynął tuż pod powierzchnią na basenie (nie wynurzając głowy) z użyciem monopłetwy (dopuszcza się również klasyczne płetwy).
Zmienny balast (Variable Weight). Zawodnik schodząc na dół może używać dodatkowego obciążenia, które pozostawia po osiągnięciu zamierzonej głębokości. Wynurzenie na powierzchnię odbywa się o własnych siłach. Dopuszczalne jest tu dotykanie liny przy wynurzaniu.
No Limit. Celem jest osiągnięcie maksymalnej głębokości za pomocą wszelkich możliwych środków. Do schodzenia w dół używa się najczęściej specjalnej windy, a do wynurzania balonu powietrznego „odpalanego” aby jak najszybciej wrócić na powierzchnię.
Aby próba została zaliczona muszą zostać spełnione dwa podstawowe warunki:
1. Nurkowanie musi zostać wykonane przez zawodnika na jednym oddechu.
2. Zawodnik po zakończeniu próby jest w pełni przytomny.