Strona główna › Działy › Treningi i techniki › Dyscypliny basenowe › Proszę o rady – 6 minut i ciemność :) › Reply To: Proszę o rady – 6 minut i ciemność :)
Osiągnięcie bez żadnych treningów 5 minut W PIERWSZEJ PRÓBIE (!!!) i dobrnięcie prawie do 6 w tej samej sesji to wynik niespotykany, nawet mimo blackoutu. Z tego co słyszałem, to chyba tylko Seb Murat miał podobny (prawdę mówiąc nawet nieco lepszy) początek przygody z freedivingiem. Mamy więc chyba przyjemność poznać kolegę o wyjątkowym potencjale w tej branży. Pytasz czy jeśli zaczniesz regularnie trenować, to Twoje wyniki poprawią się? Z pewnością! Dlatego „welcome on the board” i zachęcam do treningów! Może kiedyś będzie z Ciebie polski Tom Sietas?
Osobną sprawą jest łatwość z jaką udało Ci się stracić przytomność. To co napisał Radek, to oczywiście prawda, ale to nie wyjaśnia wszystkiego. Nawet z zastosowaniem łagodnej hiperwentylacji (bo 7-8 pogłębionych oddechów to z pewnością nie jest hiperwentylacja patologiczna) nie jest łatwo doprowadzić się, zwłaszcza na sucho, do blackoutu (np. mi się to jeszcze nigdy nie udało). Osobom początkującym to się WŁAŚCIWIE NIE ZDARZA. Jeśli Tobie jednak się ta trudna sztuka udała i to w pierwszym podejściu do tematu, to myślę, że powinieneś bardzo uważać i przyglądać się reakcjom swojego organizmu na kolejne niedotlenienia.
Może jest tak, że masz po prostu wyjątkowo silną wolę i dlatego nawet bez wcześniejszych treningów jesteś w stanie przekroczyć ‘moment przełamania”. Ale może być i tak, że należysz do wąskiego grona osobników, którzy mają genetycznie zaburzoną tolerancję CO2 i w związku z tym możesz tracić przytomność z wyjątkową łatwością. W każdym z tych przypadków grozi Ci powtórzenie się takich sytuacji w przyszłości.
Czy trzeba się tego obawiać? Jeśli ćwiczysz na sucho – leżąc na kanapie czy w innej pozycji, która eliminuje ewentualność upadku i mechanicznego zrobienia sobie krzywdy – raczej nie. Jeśli natomiast próbowałbyś apnea walks lub ćwiczyć w wodzie, to możesz sobie na to pozwolić WYŁĄCZNIE PRZY STARANNEJ ASEKURACJI PARTNERA.
Tak ty owak MUSISZ BARDZO UWAŻAĆ. Powinieneś stopniowo uczyć się swojego organizmu i jego reakcji. Może dzięki temu za jakiś czas będziesz w stanie robić statyki 8 minutowe i dłuższe nie tracąc przy tym przytomności. Ale może być i tak (oby nie!), że nie będziesz w stanie ocenić kiedy należy skończyć i regularnie będziesz miał blackouty.
Na koniec o objawach. Drżenie ramion przy 4 minutach, to coś z czym się nie zetknąłem i nie umiem tego skomentować. Jednak wygląda na to, że od pojawienia się tego objawu do blackoutu było jeszcze trochę czasu. Natomiast zawężenie pola widzenia czyli „widzenie tunelowe” to klasyczny symptom nadchodzącego blackoutu. Wystąpiło przy 5:30 i wedle powszechnej wiedzy na ten temat wtedy należało odpuścić, co z resztą potwierdza dalszy przebieg wydarzeń.
? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl