Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
  • clip7
    Członek
    Post count: 175
    #6526 |

    Szukam ćwiczeń rozciągających i rozgrzewających, które niwelują efekt „rozdzierania” płuc” po dopakowaniu.Chciałbym uelastycznić swoją klatkę piersiową. Możecie podzielić się swoimi doświadczeniami. Przeczytałem ostatnio 2 książki z yogi (pranayama) ale nie mogę wyselekcjonować sobie odpowiednich ćwiczeń.
    Drugie pytanko – ćwiczenia zwiększające objętość płuc. Tabele kładą nacisk na tolerancję na wysokie CO2 i niskie O2.Czy są jakieś ćwiczenia typowo na pojemność płuc? Kiedy byłem mały pamiętam, że lekarze kazali „dmuchać balony”.
    pozdrawiam


    mart
    Członek
    Post count: 33
    #6527 |

    Witam
    Cwiczenia ktore poprawia elastycznosc twojej klatki piersiowej umberto pelizzari opisal w rozdziale 4 „breath and relaxation” obrazki i opisy tych cwiczen zaczynaja sie na stronie 104 jego ksiazki „manual of freediving”
    W tej samej ksiazce pisze tez ze u doroslego czlowieka niemozliwe jest zwiekszenie objetosci pluc , nie pomoga w tym cwiczenia oddechowe i nie pomoze tez uprawianie sportow wytrzymalosciowych wymagajacych intensywnej respiracji takich jak bieganie ,plywanie lub jezdzenie rowerem aczkolwiek wlasnie te cwiczenia maja wielki wplyw na rozwoj pluc (i w zwiazku z tym ich objetosc)w wieku dojrzewania -wtedy to bowiem ksztaltuja sie one.
    Nam pozostaje tylko poprawienie wydolnosci pracy naszych pluc ,efektywne pakowanie powietrza ,umiejetne redukowanie zuzycia tlenu (relaksacja) i stresu!!! no i wlasnie poprawienie tolerancji na w. Co2 i niskie o2
    Wiem ze nie to chciales przeczytac ale wciaz mamy szerokie pole do popisu ,pozatym koncentrowaniu sie na ograniczonej ilosci zadan latwiej osiagnac perfekcjonizm 😉
    powodzenia
    marcin


    dziadek
    Członek
    Post count: 2
    #6528 |

    Mam pytanie co do wspomnianego powyrzej zatrzymania rozrostu płuc. Ten wiek „dorosły” to jakiś konkretny wiek czy kwestia indywidualna? Jeśli istnieją na ten temat jakieś dane to bym był wdzięczny gdyby ktoś udzielił mi odpowiedzi. Pozdrawiam Marcin


    mart
    Członek
    Post count: 33
    #6529 |

    hola
    sorry nie wypowiedzialem sie precyzyjnie, pelizzari w swojej ksiazce uzyl slow -„within growing years ” co przetlumaczyc mozna jako wiek dojrzewania – mysle ze gorna granice mozna tu okreslic na okolo 20 -tego roku zycia ale byc moze ktos ma dokladniejsze dane
    pozdro
    marcin


    deyna
    Członek
    Post count: 21
    #6530 |

    Witam,
    Myślę, że wiek dojrzewania kończy sie w wieku 20-22lat. To już taka górna granica, tak mówiła pani od biologii 😉
    Wielkość płuc nie ma jakiegoś wielkiego wpływu na statykę. Zdecydowany wpływ ma wydolność, tolerancja na niskie O2 i wysoki CO2.
    Pranayama o oddechu i samego przygotowania do zatrzymania oddechu mówi bardzo dużo. Zdecydowanie polecam techniki relaksacyjne opisane w tej książce.
    Gdyż najważniejsza jest właśnie psychika,spokojny umysł.
    To jest podstawą sukcesu 8)
    Pomocnym w niwelowaniu tego efektu, tj. „rozdzierania płuc” jest elastyczność żeber, klatki piersiowej, dobre są również ćwiczenia na mostek. W każdym razie mi pomogły choć, gdy zacząłem przygode z tym sportem miałem 14, a dziś mam 16lat.

    Najważniejszy jest właśnie umysł.

    Pozdrawiam
    Dawid „Dejna” Róg


    pioe
    Członek
    Post count: 262
    #6531 |

    Temat wydolności płuc już był tyle razy wakowany :happy
    CZŁOWIEK NIE MA WPŁYWU NA OBJĘTOŚĆ SWOICH PŁUC (!)
    Choćby codziennie ćwiczył pakowanie, to nie zwiększy ich pojemności życiowej. To genetyczne uwarunkowanie, którego nie jesteśmy w stanie zmienić.

    „Ludzkie płuca i ich ostateczna pojemność formują się właściwie do 25. roku życia. Do tego czasu płuca kształtują się proporcjonalnie do wzrostu całego organizmu.” *

    Nasza rola kończy się na ćwiczeniach poprawiających wydolność płuc. Czyli innymi słowy ćwiczenia typu bieganie, jeżdżenie na rowerze, ćwiczenie krótkich sprintów oraz ćwiczenia na bazie beztlenowego wysiłku. Te wszystkie zwiększają ukrwienie płuc i udrażniają połączenia między pęcherzykami płucnymi.

    * nie wliczając nieliczne wyjątki (mutacjami – bez urazy 😉 ), które są wynikiem mutacji genetycznej.

    Pozdrawiam!


    maciek
    Członek
    Post count: 461
    #6532 |

    „Choćby codziennie ćwiczył pakowanie, to nie zwiększy ich pojemności życiowej.”

    Nie mam teraz czasu przekopywać DB, więc może ktoś lepiej zorientowany mnie poprawi, jeśli się mylę, ale coś mi dzwoni, że jest jeszcze gorzej.
    Otóż skutkiem intensywnego pakowania może być wręcz zmniejszenie pojemności życiowej płuc na rzecz objętości zalegającej.

    Pzdr,
    em.


Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.