-
#5954 |
Przeczytałem wszystko na temat zasad bezpieczeńtwa. Dla pewności proszę o wypowiedź Nitasa, co właściwie należy robić z ofiarą blackout-u, lub samby? Czy wtedy rola asekurującego polega tylko na podtrzymaniu dróg oddechowych nad powierznią wody? Mniej więcej w jakim czasie powinien odzyskać przytomność i jaka jest następna procedura jeśli funkcje oddechowe nie powracają przez dłuższy czas? Trochę może to banalne pytania, ale warto mieć pewność 😀
Pozdrawiam serdecznie
#5955 |Trzeba utrzymywać drogi oddechowe nad wodą, ale też należy je udrożnić (zdjąć maskę / okularki / zacisk). Należy dmuchać delikatnie na twarz. Należy spokojnie mówić do ofiary (nie pobudzać uderzeniami w policzki!!!). Po kilku – kilkunastu sekundach ofiara powinna dojść do siebie.
W przypadku ciężkich blackoutów stan braku przytomności może utrzymywać się dłużej. Słyszałem o przypadku, kiedy zawodnik zemdlał dość głęboko przy stałym balaście bez płetw (chyba coś koło 10 metra) i nie odzyskiwał przytomności przez ok. półtorej minuty. Prawdopodobnie miał laryngospazm, bo rozpoczęto próby sztucznego oddychania ale nie można było wtłoczyć powietrza do płuc ofiary. Po tej ca. 1,5 minucie, kiedy wszystkim asekurantom udzieliła się atmosfera paniki, laryngospazm samoistnie ustąpił i gość odzyskał przytomność.
Wg. mnie jeśli ofiara nie odzyskałaby przytomności w ciągu 30-40 sekund to sugerowałbym przystąpienie do akcji reanimacyjnej.
? -------------------------------
Tomek „Nitas” Nitka
Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
http://www.nitas.pl#5956 |dodałbym jeszcze że po cięższych black outach powinno podać się niezwłocznie! 100% O2 czyli tlen medyczny.Po dłuższych czasach niedotlenienia czy to w nurkowaniu sprzętowym (gdzie posiadanie tlenu jest obowiązkiem w każdej bazie nurkowej oraz przy głębokich nurkowaniach np z łodzi) czy we freedivingu, tlen łagodzi objawy DCS 1 stopnia oraz działa odbuduwująco na komórki w mózgu oraz jego odpowiednie dotlenienie co jest ważne podczas długiego blackoutu gdzie mózg nie dostaje odpowieniej dawki O2.Ponadto tlen powoduje szybsze oprzytomnienie nurka po przebytym black oucie :OK
You must be logged in to reply to this topic.