Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • bartek
    Członek
    Post count: 6
    #5942 |

    Witam!

    Chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych ode mnie freediverów(mam niespełna 15lat 🙂 ) czy Waszym zdaniem do robienia dynamiki potrzebna jest dobra kondycja, nie mam tu na myśli pobijania rekordów lecz co innego… np. czy bardziej wysportowani są mniej narażeni na blackout’a lub jakąś chorobę związaną z free?
    Jestem przynajmniej raz na 10dni na basenie i w płetwach osiągam żałosne wyniki(mój rekord to około 33metrów a bez płetw to lepiej nie mówić…)

    Jak już wcześniej wspomniałem mam tylko 15 lat i wiedza jest ma niezbędna 🙂


    qba
    Członek
    Post count: 19
    #5943 |

    cześć
    skąd jesteś?jak długo juz trenujesz?
    co do kondycji,to moim zdaniem przydaje się podczas dynamiki,nie zmachasz się szybko(zwłaszcza jak się ma krótkie i miękkie płetwy).silne nogi też duzo dają.
    w jakim sprzęcie pływasz?
    pozdrawiam kuba
    p.s.też mam 15 lat :OK 🙂


    bartek
    Członek
    Post count: 6
    #5944 |

    Ja jestem z Piątku\k.Łodzi.Narazie pływam we frogach. Trenuje od pół roku ale przez ostatnie kilka miesięcy zanidbałem(teraz żałyję). No nogi muszę zacząć ćwiczyć intensywnie bo do najszczuplejszych to nie należę 😀 . Ostatnio przestałem ćwiczyć statykę(poprzestałem na 2:30), bo uważam że jestem trochę na to za młody, ale dynamika to jest przecież normalny wysiłek fizyczny, nie???
    A ty ile ćwiczysz, skąd jesteś? Byłeś na jakiś zawodach? Ja nie bo nie mogłem 50 zrobić(nie będę się ośmieszał)


    dejna111
    Członek
    Post count: 62
    #5945 |

    Witam!:)

    No to według mnie kondycję mieć niewątpliwie trzeba… Ale… Nie można mieć zbyt dużo mięśni… Ponieważ im więcej mięśni = większe zużycie tlenu… poprzez ich pracę… Temat ten moze wywołać bardzo dużo sprzecznych teorii… Każdy ma swoją i…Jedni mówią tak inni tak… No i… Ale żeby nie było to ja też mam niecałe 15lat:P

    Teraz weźmy pod uwagę całą czołówkę światową: mianowicie każdy wie jak oni wyglądają:) Nie żebym krytykował czy coś, ale są po prostu bardzo szczupli:) Ale nie oznacza to że nie mają mięśni… Głównie do dyamiki i w głąb… Przecież żeby wyjść z tych nawet 30metrów trzeba trochę tych mięśni mieć!!! Tyle że te ich mięśnie są może przyzwyczajone do innych warunków pracy… Oczywiście są wyjątki np. Pipin chociaż on głównie „no limits”
    Taka jest moja teoria i nie każdy musi się z nią zgodzić…
    Myślę że najlepszą osobą która powinna Ci bardzo pomóc będzie Nitas:) Encyklopedia..;)

    Co do moich wyników to aktualnie 4min, 85metrów… W głąb z problemami z uszami tylko ok. 15metrów…

    Pozdrawiam serdecznie
    Dawid „Dejna” Róg


    Tomek Nitka
    Participant
    Post count: 401
    #5946 |

    Zdania rzeczywiście są podzielone.

    Z jednej strony tak zwana dobra kondycja czyli stan organizmu osiągany w wyniku systematycznego treningu aerobowego oznacza sprawne i wydajne systemy sercowo-naczyniowy i oddechowy, co oczywiście jest jak najbardziej pożądane.

    Z drugiej strony intensywny trening aerobowy prowadzi w mięśniach do przechylania proporcji ilości włókien szybko kurczących się do wolno kurczących się na korzyść tych ostatnich. Włókna wolno kurczące się funkcjonują aerobowo tj. w oparciu o procesy tlenowe (wykorzystywane są przy długotrwałych wysiłkach o małym natężeniu np. biegi długodystansowe, jazda na rowerze). Włókna szybko kurczące się działają w dużej mierze w oparciu o procesy beztlenowe (używane w krótkotrwałych wysiłkach o dużej intensywności jak podnoszenie ciężarów, skoki, sprint itp.). Tymczasem we freedivingu mięśnie przez długi okres czasu pracują beztlenowo, wydaje się więc pożądane aby przeważały włókna szybkie, a nie wolne.

    Istnieje też podejrzenie, że osoby prowadzące intensywny trening aerobowy mogą być bardziej narażone na ryzyko lung squeeze. Tacy zawodnicy mają wysokie VO2 max czyli maksymalną objętość tlenu jaką ich organizm jest w stanie przyswoić podczas bardzo intensywnego wysiłku. Do osiągnięcia tej, tak wysokiej zdolności przyswajania tlenu potrzeby jest bardzo efektywny system wymiany gazowej w pęcherzykach płucnych. Przypuszcza się, że może to być osiągane, między innymi, dzięki bardzo cienkim błonom pęcherzyków (im cieńsze ścianki tym łatwiej cząsteczki tlenu przenikają przez nią do krwi). To z kolei jest czynnikiem ryzyka jeśli chodzi o lung squeeze.

    Podsumowując sugerowałbym nieco treningu aerobowego, ale bez przesady. Z pewnością ważny jest też trening anaerobowy, doprowadzanie mięśni do wydzielania kwasu mlekowego (tzw. zakwasy) i podnoszenie w ten sposób progu mleczanowego (obciążenie powyżej którego stężenie mleczanu we krwi zaczyna przekraczać poziom spoczynkowy). CDN



    ? -------------------------------
    Tomek „Nitas” Nitka
    Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
    Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
    http://www.nitas.pl

    Tomek Nitka
    Participant
    Post count: 401
    #5947 |

    CD

    We freedivingu na co dzień spotykamy się z tym, że w czasie dłuższej dynamiki czy stałego balastu nogi omdlewają z powodu zakwasów. Należy dążyć do tego aby ten moment omdlewania odsunąć jak najdalej. Właśnie przez trening anaerobowy.



    ? -------------------------------
    Tomek „Nitas” Nitka
    Instruktor freedivingu Apnea Academy, SSI, PADI; Sędzia AIDA
    Nitas Apnoe – kursy, warsztaty, szkolenia indywidualne z zakresu freedivingu
    http://www.nitas.pl

    bartek
    Członek
    Post count: 6
    #5948 |

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
    W wakacje będę sie starał ćwiczyć codziennie(biegi długodestansowe jak i sprint).
    Może jak będę bezproblemowo robił 50metrów zapiszę się na zawody
    😀 . Lecz na razie muszę poczekać i co najważniejsze trenować. 8)


    Sławek
    Członek
    Post count: 38
    #5949 |

    z tego co zrozumialem nitas napisal ze chyba lepiej robic sprinty niz biegi dlugodystansowe. wiec sie lepiej zastanow na ile i jak biegasz. odnosi sie to nie tylko do biegania.


    dejna111
    Członek
    Post count: 62
    #5950 |

    Ja takie omdlenie mam po ok 70metrach:) Ogolnie na dynamike nie narzekam… Moze dlatego ze jestem dosyc dobrym sprinterem… Glownie sie na sprinty zapatruje i troche mniej podnoszenie ciezarow… To glownie robie…
    Na biegi dlugodystansowe moze dlatego nie bo mam budowe raczej do sprintow… Dobrze rozwiniete miesnie nog:)
    Ale ja freediving traktuje jako hobby i uzupelnienie nurkowania sprzetowego… Mam jeszcze czas… Jak i Wy mlodzi jak ja freediverzy..:)

    Pozdrawiam
    Dawid „Dejna” Róg


    qba
    Członek
    Post count: 19
    #5951 |

    jestem z tarnowa.w zimie na basen chodziłem 2 razy w tygodniu teraz trochę rzadziej poniewaz woda w jeziorach juz ciepła i zaczynam trenować stały balast.byłem na zawodach w tarnowie i krakowie ale nie startowałem(w tarnowie obsługiwałem kamere,a w krakowie aparat 🙂 ).moje wyniki to:75m dynamika w płetwach,55m bez płetw,statyka 3:35,stały balast…..wole się na razie nie chwalić %)
    pozdrawiam kuba
    p.s.POZDRO DLA DEJNY :OK :OK 😀


Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)

You must be logged in to reply to this topic.