Viewing 18 posts - 1 through 18 (of 18 total)
  • tomasir
    Członek
    Post count: 53
    #5696 |

    No właśnie poszukuję jakiś filmąw, opisów, itp które mogłyby pomóc w udoskonaleniu technika w czasie dynamiki bez płetw. Jako że dopiero zaczynam ten sport uprawiać wolałbym od razu technikę pływania odpowiednio dopasować.

    Najlepiej oczywiście w formie elektronicznej – jeśli ktoś takimi dysponuje lub zna miejsca gdzie można takowe ściągnąć proszę o podanie linków lub odpowiedź na tomekoglaza@poczta.fm , ewentualnie na gg 1211464 (nawet jak jestem niedostępny piszcie).

    Naturalnie z chęcią bym zobaczył zarejestrowane próby różnych freediverów – naturalnie polskich też 😀 (np. p. Strugały – mam nadzieję iż nazwiska nie przekręciłem) który jako jeden z nielicznych bez płetw pływa).

    Na razie próbuję trochę podpatrzyć z:
    http://www.swim.ee/videos/breast/Warneke-Gibson-long-pull-technique-after-start.mpg

    Ale ściąganie idzie jak krew z nosa.

    Liczę na Was i z góry dziękuję za pomoc.


    serbi
    Członek
    Post count: 14
    #5697 |

    ciekawy temat…

    choć ja akurat pod wodą pływam w płetwach, to po kilku latach trenowania w klubie pływackim jako junior, podpatrywania różnych nacji nadmorskich (np. hawajczyków, albo ogólniej polinezyjczyków) zauważyłem, że w tym temacie wszyscy są akurat zgodni – pod wodą tylko klasyk z przedłużoną pracą rąk – czyli popularna żabka, ale ruch rąk nie kończy się gdy dłonie są w okolicy mostka, tylko ręce idą dalej – wzdłuż ciała aż do pełnego swojego wyprostu

    no i nie pływasz jak po powierzchni – dynamicznie, tylko ruchy są wolne, ale mocne i „pełne”, musisz wyczuć rytm w którym Ci się najlepiej płynie – i dobrze by było, żeby Ci ktoś powiedział, czy nie robisz technicznych błędów w klasyku – np czy Ci nogie nie „latają” w różnych płaszczyznach… podpatrz sobie kiedyś jakieś zawody pływackie w klasyku, nagraj i puść w zwolnionym tempie – najlepiej sekwencje z podwodnych kamer

    ale to tylko moja opinia – może są jakieś alternatywne metody, wymyślone przez dzisiejszych mistrzów


    tomasir
    Członek
    Post count: 53
    #5698 |

    Witaj

    Czyli mam rozumieć iż ruchy powinny mniej więcej wyglądać jak pierwszy ruch klasyczny:
    http://www.swim.ee/videos/breast/DQ-legkicks-after-start.mpg

    Czyli ręcę daleko biegną…

    Dobrze Cię zrozumiałem?


    tomasir
    Członek
    Post count: 53
    #5699 |

    Oczywiście w pierwszym poście jest błąd. Miałem na myśli następującego linka ogólnego:
    http://www.swim.ee/videos/breast/breast.html 🙁

    Ten tam zamieszczony jak dobrze rozumiem może się przydać by zobaczyć jaką technikę pod wodą stosują zawodowcy


    szczurowaty
    Członek
    Post count: 31
    #5700 |

    Zobacz też
    http://www.planetfreedive.dk/Untitled2.mov

    Osobiście mam problemy z naśladowaniem takich ruchów rąk i rozgarniam wodę tylko w poziomie.

    Ile takich cykli potrzebujecie średnio na pokonanie 25 metrów(?)


    serbi
    Członek
    Post count: 14
    #5701 |

    na tym linku od SZCZUROWATEGO jest pokazane dokladnie to co chcialem opisac wyzej 🙂

    a czemu masz problemy z takim plynieciem? moze odesparuj prace rak i nog to jakos łatwiej pojdzie?

    ja akurat basen 25 m przeplywam w 5 do 7 takich cykli – zalezy od dnia, a szczegolnie od poprzedniego wieczora 😉


    szczurowaty
    Członek
    Post count: 31
    #5702 |

    No właśnie, a ja potrzebuję 10, czasem 9. :J


    paweł strugała
    Członek
    Post count: 89
    #5703 |

    Czołem nareszcie się coś ruszyło w pływaniu bez płetw. Co do techniki:poprawna technika pływania to kopnięcie nogami do klasyka (kolana mogą być trochę szerzej)następnie wyrzut rąk przed siebie szybowanie.Ruch rękamido lini barków jak przy klasyku za linią barków ręce w łokciach zgjęte pod kątem 90stopni prowadzone przy ciele aż do bioder w końcowej fazie (kick)dłońmi.Aczkolwiek ja pływam inaczej ruch nóg jest jak wyżej a ręce proste zataczają koło do bioder jest trochę bardziej męczące ale też bardziej wydajne.Co do ilości cykli na basen 25m to mam ich 2,5 w tym 2 ruchy z kopnięciem do delfina w fazie szybowania . Trenujmy to może będzie oddzielna konkurencja w zawodach basenowych.


    tomasir
    Członek
    Post count: 53
    #5704 |

    Mógłbyś w jakiś sposób zobrazować owe „szybowanie”? Ogólny ruch rąk rozumiem, – ale to wciąz dla mnie zagadka ” następnie wyrzut rąk przed siebie szybowanie”…

    Jeśli masz jakiś filmik albo możesz przekonwertować do elektronicznej formy byłbym wielce zobowiązany. Ewentualnie jak rozumiem taki styl pływanie również na zawodach stosujesz – więc jak ktoś posiada filmik to czekam niecierpliwie


    szkot
    Członek
    Post count: 6
    #5705 |

    Tomasir posiadam krótki filmik (zaledwie 41sek, 1,15MB), który mam nadzieje rozwieje Twoje wątpliwości co do techniki pływania podczas dynamiki bez płetw. Na filmie pokazany jest David Lee, pokonujacy basen 25 metrów w trzech machnięciach. Pokazane jest też „szybowanie” 😀 Filmik prześle Ci zaraz emailem. Więcej informacji (i filmów) dla wszystkich „bezpłetwiarzy” na stronie David’a: http://www.apneablue.com/html/videos_page1.htm
    Nie moge niestety na niej znaleźć filmu o którym mówie. Ściągnąłem go z tej strony jakiś rok temu, a teraz gdzieś wyparował. TAk więc miłych treningów. Powodzonka.


    tomasir
    Członek
    Post count: 53
    #5706 |

    Dzięki za filmik – od razu obejrzałem. Co do ruchu rąk wszystko ok – rozumiem iż pełny okrężny ruch może być bardzo pomocny, jednak owe szybowanie (bo chyba to delfinowe wyginanie ciała tak zwiecie0 – wciąż budzi poważne wątpliwości u mnie. W końcu w taki ruch ciała sporo mięśni jest zaangażowanych, a co za tym idzie tlenu ubywa – zaś sam efekt jak dla mnie co najmniej mierny…

    Czy ktoś zatem próbował techniki z i bez owego wyginania ciałą – by móc to obiektywnie ocenić?


    szkot
    Członek
    Post count: 6
    #5707 |

    Wydaje mi się raczej, że owo szybowanie to swobodne płynięcie bez jakiegokolwiek ruchu kończyn, niż owy delfinowaty ruch. Musisz bowiem sam ocenić co jest lepsze dla Twojego organizmu, czy machanie rękoma i nogami na potęgę, byle szybciej, czy raczej miarowe, przemyślane ruchy (serie ruchów), które oddzielone są owym szybowaniem, dzięki któremu, wykorzystujesz do maksimum prędkość jaką uzyskujesz przy bardziej efektywnym ruchu np. rąk, bez dodatkowego zużywania tlenu. Poprostu pokonasz ten sam dystans z mniejszą ilością machnięć niż normalnie, ale w dłuższym czasie. Sam oceń co jest dla Ciebie lepsze: dłużej, a spokojniej, czy szybciej, ale bardziej energicznie.
    To są takie moje osobiste przemyślenia, niech teraz wypowie się może ktoś bardziej kompetentny w tej dziedzinie 🙂
    Więc na basenik i trenować, pozdrówko.


    tomasir
    Członek
    Post count: 53
    #5708 |

    Witaj. Może źle się wyraziłem – jeśli za szybowanie uznać wykorzystywanie ruchu do samego końca. Ja mam wątpliwości do owego „wyginania” delfinowego…

    Choć naturalnie na basenie sam wypróbuję wszelkie możliwości


    szczurowaty
    Członek
    Post count: 31
    #5709 |

    Informacja dla zainteresowanych szybowaniem i przepływaniem 25m trzema machnięciami – filmik jest do ściągnięcia pod adresem:
    http://www.apneablue.com/videos/david_25m 20ucb 20pass.wmv


    tomek1
    Członek
    Post count: 7
    #5710 |

    jak zobaczyłem temat na forum, to się zacząłem zastanawiać, jakiego stylu sam używam. Myślę serbi, że to fakycznie jest jak piszesz, tzn. coś na kształ żabki, z pełnymi ruchami rąk. To co sam robię, jest mniej więcej takim właśnie stylem, ale staram się wczuć w wodę, rytm, własne ciało. I coś tam z tego wychodzi, choć jednoznacznie nie umiem zdefiniować. Nie za szybko i nie za wolno. I faktycznie, nie jest to męczące. U mnie problemem nie jest zmęczenie pod wodą, ale jak przypuszczam zbyt mała powierzchnia płóc w stosunku do ciała. I skutkiem tego, nie jestem w stanie zbyt długo pod wodą wytrzymać. Inna sprawa, to możliwość koncentracji przed samym nurkowaniem, na basenie gdzie jest dużo innych ludzi.. ale to zupełnie inna bajka.


    buli33
    Członek
    Post count: 59
    #5711 |

    Moze cos wyjasni Wam filmik z bicia rekordu Stiga Avall Severinsenaw dunemice bez płetw link: [http://www.planetfreedive.dk/World%20Record%20166%20meter%20256kbWM9.wmv]


    kfietnik
    Członek
    Post count: 2
    #5712 |

    czy mozesz i mi podeslac ten filmik? sam macham bez pletw na basenie od dluzszego czasu, ale przeplyniecie basenu w trzy machniecia…. musze to zobaczyc


    igor24
    Członek
    Post count: 2
    #5713 |

    Jestem początkujący i też mam z tym problemy moge prosić o filmik na igor24@o2.pl


Viewing 18 posts - 1 through 18 (of 18 total)

You must be logged in to reply to this topic.