Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)
  • thomsong
    Członek
    Post count: 5
    #18620 |

    witam serdecznie,
    poszukuje polskiej instrukcji do komputera Oceanic Geo (ewentualnie moze byc do Atom). Niestety, w internecie dostepne sa tylko w jezyku angielskim. Moze ktos z Was ma taka ? Z gory dziekuje za pomoc.

    Pozdrawiam serdecznie


    thomsong
    Członek
    Post count: 5
    #18621 |

    ewentualnie instrukcja PL do Aeris MANTA (to inna nazwa Oceanic Geo)

    Pozdrawiam


    Piotr Gruszeczka
    Participant
    Post count: 151
    #18622 |

    Vitay, jakoś przeoczyłem Twoje pytanie wczesniej – od dłuzszego czasu używam tego swietnego komputera (Aeris Manta), ale instrukcje do niego sa dostepne jedynie w języku angielskim. taka tez mam oprócz ksiażki także w formacie .pdf więc moge ci ją podesła na maila. Ewentualnie jakby co to służę pomocą w obsłudze tego kompa ( ale tylko tryb free mam w pełni opanowany, nurkowania sprzętowego nie uprawiam)


    Piotr Gruszeczka
    Participant
    Post count: 151
    #18623 |

    Dostałem Twoje pytania – odpowiem tutaj bo może komuś jeszcze się to przydać:

    Komputer jest bardzo prosty w obsłudze w trybie free, samemu w nim wymieniasz baterię i to na taką dostępną u każdego zegarmistrza, jest bardzo solidnie wykonany.

    Sposób zakładania tej dodatkowej części paska masz na zdjęciach jakie prześlę Ci na maila. To jest zajebista sprawa – na basenie jak pływam w krótkiej piance to nie dokładam tej dodatkowej części, a jak nurkuję w piance pełnej i rękawicy to ja zakładam. Jest to tak pomyślane, że łatwo się ją zapina w rękawicach – ciągniesz po prostu za oczko na tej dodatkowej części paska.

    Komputer ten nie jest dedykowany tylko do free (jak np mares apneist) i z tego powodu wiele funkcji występuje tylko w trybie NORMAL czyli w trybie nurkowania sprzętowego.
    I tak: maksymalnej głębokości w danym dniu nie zobaczysz w trybie FREE ( w NORMAL jest ona notowana, ale tego trybu nie da się używać we freedivingu. Długość i maksymalną głębokość ostatniego nurkowania w trybie FREE można podejrzeć aż do czasu wykonania następnego nurkowania ( napiszę dalej jak w opisie obsługi). Ilość nurkowań w trybie FREE kasuje się do zera po upływie 24 godzin od ostatniego zaliczonego nurkowania w tym trybie ( i na to nie masz wpływu). Książka nurkowań jest dostępna tylko w trybie NORMAL, w trybie free jej nie ma.

    Jeżeli komputer jest używany w trybie NORMAL czyli dla nurkowania sprzętowego to przez 24 godziny nie da się go przestawić w tryb FREE – trzeba o tym pamiętać

    Postanowiłem też napisać 'z głowy’ i zamieścić tutaj małą instrukcję obsługi tego komputera pod kątem wykorzystania go do nurkowania na wstrzymanym oddechu. Może ułatwi to jego obsługę przyszłym posiadaczom, bo polska instrukcja do tego kompa nie istnieje.


    Piotr Gruszeczka
    Participant
    Post count: 151
    #18624 |

    Ustawianie trybu pracy komputera:

    Z ekranu podstawowego z zegarem naciskasz lewy górny i trzymasz – co 5 sekund zmienia się tryb na inny, jak masz na ekranie ten który chcesz ( np. FREE) to puszczasz przycisk i na chwilę przyciskasz go krótko jeszcze raz, aby zatwierdzić wybór.

    Teraz to co Ci potrzebne z ustawień wstępnych do nurkowania na wstrzymanym oddechu:

    Z ekranu zegara: (data, godzina, system 12/24 h):
    Naciskasz jednocześnie lewy dolny i prawy górny przez 5 sekund; lewym dolnym zmieniasz to co chcesz ustawiać; prawym górnym ustawiasz jak chcesz; wychodzisz z ustawień przyciskając 5 sekund lewy górny.

    Z trybu NORMAL ( dokonanie tu tych ustawień ma także wpływ na nie w trybie FREE):
    Naciskasz jednocześnie lewy dolny i prawy górny przez 5 sekund; wchodzisz w SETF; naciskasz nadal jednocześnie lewy dolny i prawy górny przez następne 5 sekund; wchodzisz w SETA; lewym dolnym jedno naciśnięcie wybierasz włanczanie/wyłanczanie napierdalacza (AUD) czyli sygnalizacji dźwiękowej,zmieniasz to ; prawym górnym ustawiasz jak chcesz; inne parametry Cię tu nie interesują. Znowu naciskasz lewy dolny i prawy górny przez 5 sekund i wchodzisz w SETU; lewym dolnym wybierasz WET (automatyczną aktywację komputera przy zanurzeniu poniżej 1,5 metra); prawym górnym włanczasz ją lub wyłanczasz; dalej lewym dolnym wybierasz UNIT i prawym górnym wybierasz jednostki pomiarowe temperatury i głębokości – do wyboru masz stopy/farenhaity i metry/stopnie Celsjusza; potem lewym dolnym przewijasz na parametr GLO – podświetlanie ekranu i prawym górnym zmieniasz czas podświetlania – 0, 5 lub 10 sekund; inne parametry Cię tu nie interesują. Wychodzisz z ustawień przyciskając 5 sekund lewy górny.


    Piotr Gruszeczka
    Participant
    Post count: 151
    #18625 |

    Z trybu FREE:
    Naciskasz jednocześnie lewy dolny i prawy górny przez 5 sekund; wchodzisz w EDT – alarm dźwiękowy co 30 sekund; prawym górnym włanczasz go lub wyłanczasz; naciskasz lewy dolny jeden raz i wchodzisz w FDA1 – alarm dźwiękowy od głębokości pierwszej; prawym górnym włanczasz go lub wyłanczasz; następne naciśnięcie lewego dolnego to przejście do edycji głębokości na jakiej ma być aktywny ten alarm – zmieniasz ją prawym górnym, zatwierdzasz i jednocześnie przechodzisz do FDA2 lewym dolnym. FDA2 to drugi alarm dźwiękowy głębokości – postępujesz identycznie jak w przypadku FDA1, potem tak samo z FDA3 – trzecim alarmem głębokości. Jeżeli któryś z tych alarmów wyłączysz to nastepne się nie pokazują do ustawiania ( nie są aktywne), np. wyłączysz FDA1 to FDA2 i FDA3 będą nieaktywne wychodzisz z ustawień przyciskając 5 sekund lewy górny.

    Używanie praktyczne do nurkowań na wstrzymanym oddechu:

    1.Nie używasz to wyłanczaj automatyczną aktywację od zanurzenia – nie będzie czuwal, bateria dłużej posłuży.

    2. Podświetlenie daj na 5 sekund – jest niezbędne na większej głębokości gdzie ciemno i przy używaniu jako zegarek w nocy, ale 10 sekund to przesada dla żywotności baterii.

    3. Jak polujesz, fotografujesz lub obserwujesz to wyłanczaj sygnalizację dźwiękową ( świetlna i tak jest zawsze włączona, a napierdalacz płoszy ryby)

    4. Ja mam wyłączoną sygnalizację co 30 sekund i sygnalizacje od głębokości – niepotrzebnie przeszkadza.

    5. Na basenie przed wejściem do wody, jeżeli masz włączoną automatyczną aktywację od zanurzenia to koniecznie ustaw wcześniej tryb FREE, bo jak będzie tryb NORMAL to po pierwszej aktywacji zanurzeniowej i wynurzeniu komputer przez 24 godziny nie pozwoli na przełączenie w tryb FREE ( bo po scuba nie wolno nurac free 24 godziny!) i nie będziesz miał naliczania sekundowego dostępnego tylko w trybie FREE.


    Piotr Gruszeczka
    Participant
    Post count: 151
    #18626 |

    6. Na basenie gdzie jest płytko wyłanczam automatyczną aktywację od zanurzenia – komputer nalicza od 1.5 metra głębokości, a przestaje po wynurzenu powyżej 1.5 metra, potem znowu dolicza itd – nie jest to dobre przy dynamice, a żeby w kółko nie przełanczać to na basenie mam tą aktywację wyłączoną, ustawiony tryb FREE i używam do pomiaru czasu spędzanego pod wodą chronometru CHRO dostępnego z ekranu zegara po 3 naciśnięciach lewego górnego przycisku.

    7. Na akwenie otwartym, głębokim włącz automatyczną aktywację od zanurzenia i ustaw tryb FREE przed wejściem do wody!

    8. W trakcie nurkowań z trybem FREE i włączoną automatyczną aktualizacją od zanurzenia – komputer pokazuje pod wodą aktualną długość i głębokość nurkowania, po naciśnięciu pod wodą lewego dolnego przycisku przez co najmniej 5 sekund komputer pokazuje przez 5 sekund godzinę, datę i temperaturę otoczenia ( w tym wypadku wody). Na powierzchni po naciśnięciu lewego dolnego przycisku przez co najmniej 5 sekund komputer pokazuje przez 5 sekund długość i maksymalną głębokość ostatniego nurkowania, a kolejne naciśniecie dolnego lewego przycisku w trakcie tych 5ciu sekund powoduje wyświetlenie godziny, daty i temperatury otoczenia ( w tym wypadku powietrza).

    9. Przydatne jest także obliczanie i pokazywanie w trybie free aktualnego poziomu narkozy azotowej narastającego podczas dłuższych nurkowań na wstrzymanym oddechu. Pokazywany jest on w postaci wyświetlających się w rzędzie na czarno prostokątnych segmentów u góry wyświetlacza. Segmentów jest maksymalnie 5. Ogólnie jak pożą się 3 segmenty to już wystarczy nurkowania na dzisiaj. Przy 5ciu segmentach teoretycznie możesz już nie wiedzieć co robisz pod wodą i np. zacząć zalecać się do syreny… zapominając o czasie. Dla przykładu mnie po 30 nurkowaniach na głębokość 20 metrów, kazdym trwającym około 1:30 – 2 minuty, wykonanych w czasie około 2 godzin, a więc dość intensywnie, podświetliły się 3 segmenty.


    Piotr Gruszeczka
    Participant
    Post count: 151
    #18627 |

    Jeszcze raz punkt 8 – pominałem w nim istotną funkcję:

    8. W trakcie nurkowań z trybem FREE i włączoną automatyczną aktualizacją od zanurzenia – komputer pokazuje pod wodą aktualną długość i głębokość nurkowania, po naciśnięciu pod wodą lewego dolnego przycisku przez co najmniej 5 sekund komputer pokazuje przez 5 sekund godzinę, datę i temperaturę otoczenia ( w tym wypadku wody).

    Na powierzchni komputer pokazuje ilość nurkowań w danym dniu i czas spędzony na powierzchni od ostatniego wynurzenia (czas wentylacji), a po naciśnięciu lewego dolnego przycisku przez co najmniej 5 sekund komputer pokazuje przez 5 sekund długość i maksymalną głębokość ostatniego nurkowania, a kolejne naciśniecie dolnego lewego przycisku w trakcie tych 5ciu sekund powoduje wyświetlenie godziny, daty i temperatury otoczenia ( w tym wypadku powietrza).


    Piotr Gruszeczka
    Participant
    Post count: 151
    #18628 |

    Napisze teraz swoje odczucia na temat 'nowego’ produktu jakim jest komputer F10.

    Jest to bez watpienia bardzo dobry komputer do wszelakiego nurkowania na wstrzymanym oddechu ( pomijając tę nieszczęsną głebokosc aktywacji zanurzeniowej 1,5 m)

    Ktoś mógłby jednak sądzi, że oto pojawił sie całkowicie nowy, nowej generacji produkt na rynku…otóż nieprawda..pragne zwróci uwagę na to, że:

    Cały 'super i nowoczesny’ F10 różni się od jednego zaledwie trybu FREE Manty/Geo (a model Manta oprócz trybu FREE ma także bardzo rozbudowany tryb nurkowania sprzętowego NORMAL, oraz dodatkowo tryb GAUGE) tylko i wyłacznie ksiązką logów nurkowych dostępną dla nurkowań free. F10 jest to nic innego tylko zubozona wersja Manty opakowana w nową kopertę, z pamięcią logów przyporzadkowaną do trybu FREE ( bo jest on jedynym trybem w F10, więc nie było to problemem hardwareowym a jedynie zmianą w oprogramowaniu, tym bardziej, że jest to tryb bardzo prosty) i okrzyknięta jako nowy komputer 'stworzony’ specjalnie do free. Ktoś namascił swoim autorytetem produkt w celach marketingowych, a ten gośc, którego test F10 zamiescił freediving.pl w artykule pisze tak jakby na oczy wczesniej nie widział Manty, albo jakby w ogóle nie widział komputera dedykowanego do free. To żałosne, ale tak dzisiaj w dobie kryzysu powstają 'nowe’ produkty – czyli pseudo 'nowe’ produkty.

    Na cholerę komuś ksiązka logów nurkowań free – przecież trenujesz to co sam sobie wyznaczysz, we free sam sobie stanowisz dyscyplinę, a nie nurkujesz jak Ci się 'uda’ i dopiero potem patrzysz – acha, to ja dzisiaj nurkowałem na głębokośc czy na czas, jakie przerwy ja dzisiaj robiłem, jak byłem najgłebiej dzisiaj – przeciez i tak po kazdym głebszym nurkowaniu i tak będziesz patrzył na wynik, to sobie najdłuzszy i najgłębszy zapamiętasz :))) – no chyba, że jesteś już tak dobry, ze aby znaleźc jeszcze jakieś 'ukryte’ rezerwy na metr czy dwa się doktoryzujesz z wpływy jednej pierdoły na drugą…albo piszesz pamiętnik 🙂


    Piotr Gruszeczka
    Participant
    Post count: 151
    #18629 |

    Co musi umożliwiac w praktyce komputer dedykowany do free? Wg mnie niezbedne minimum dla bezpieczeństwa z jego strony to:

    Komputer do free ma pomóc w dzień i w nocy, w zorientowaniu się czy nie pora się już wynurzyc, bo coś za długo jestem pod wodą i za dobrze mi tam, czy aby nie zszedłem za głęboko z ciekawości czy w pogoni za tym czy tamtym, albo w nocy gdy nie widac jak woda ściemnia sie wraz z głębokością i czy w związku z tym dam radę bezpiecznie wyjśc na powierzchnię, jaka jest temperatura wody pod termokliną, czy zdazysz wrócic na załozony czas do 'bazy’ oceniajac aktualną godzinę, aktualne miejsce i czas jaki zajęło Ci dopłynięcie w penetrowany rejon, czy spedzam na powierzchni czas wystarczający do ponownego zanurzenia, albo czy nie za długo tam marudzę, czy moje tętno jest normalne czy może mam już oznaki hipotermii, czy mam juz schodzic na asekurację bo zbliża sie czas deklarowany przez partnera do jego wynurzenia, czy mój partner nie siedzi na dole zbyt długo, czy nie nurkuję free zbyt intensywnie i czy w związku z tym nie narazam się na wystapienie narkozy azotowej…i to praktycznie kazdy dostępny na rynku komputer z trybem free umozliwia.

    W wypadku treningów pod kontem celowego zwiększania swoich osiągów powinien dodatkowo miec wg mnie: nastawialną głębokośc aktywacji zanurzeniowej, chronometr z międzyczasami, notatnik z mozliwością zapisu planu treningu i szybkim wprowadzaniem odznaczeń zrealizowanych etapów, możliwosc szybkiego podglądu parametrów ostatniego nurkowania, a dla 'doktorantów’ a jakze – także ksiązkę logów nurkowań free.


Viewing 10 posts - 1 through 10 (of 10 total)

You must be logged in to reply to this topic.