Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
  • slavo
    Członek
    Post count: 0
    #16242 |

    Mam prośbę. Czy ktoś jest zorientowany co do płetw BEUCHAT. Mam zamiar je kupić. Zastanawiam się także nad GARA 3000LD. Nie chcę twardych „desek” bo dopiero zaczynam. Proszę o jakieś rady. Dzięki


    wilhelm
    Członek
    Post count: 762
    #16243 |

    witaj, bylo wielokrotnie na Forum… poczytaj… mi po przeczytaniu wszystkiego i „zainteresowaniu” sie tematem, wydaje sie, ze w koncu – mimo cen w granicach 200-1200 zl – ze wybor jest prosty 🙂 obejmujacy 3 zasady:

    1. jednak im drozsze tym lepsze
    2. decydujesz czy bardziej miekkie czy twardsze
    3. ile przeznaczasz za tyle kupujesz (stac Cie na 200, kupujesz takie bez kompleksow – stac Cie na 1000 to kupujesz na zamowienie, firm szukaj w innych wątkach)

    w ten sposob wybor bedzie OK a moim zdaniem roznice w tych pletwach nie sa takie ogromne… (nie mowie o porownaniu najtansze a np. C4 tylko o pletwach za kilka stowek)

    pozdrawiam.


    blokman
    Członek
    Post count: 234
    #16244 |

    Ja ze swej strony moge ci polecic Kapitany Nemo (około 400 zł, na zamówienie). Super mi sie sprawują.
    Mam nr 2, czyli miękkie, stosunek włożonej energii do przyspieszenia jest w 100% satysfakcjonujący. Beauchat nie kosztują znowu tak mało a jakieś takie toporne sie wydają.
    Albo poprostu Gary jeśli chcesz kupić bez oczekiwania na zamówienie.


    ychu
    Participant
    Post count: 97
    #16245 |

    Jak brałem Nemo to była ostatnia para za 400…a następne zamówienie to miało być już 480złociszy, ale jaka jest teraz nie wiem-na forum był gdzieś namiar na dystrybutora w Polsce, trzeba poszukać


    nuraas
    Członek
    Post count: 37
    #16246 |

    ciekaw jestem jak polskie zimne wody (zwłaszcza nurkowanie w zimie) wpływaja na Gary HD i LD?
    Czy ktoś może coś powiedzieć?


    Tomasz Kugler
    Członek
    Post count: 68
    #16247 |

    To jest bardzo ciekawe pytanie, więc podejmę to wyzwanie i spróbuje przeanalizować ten problem, a następnie odpowiedzieć.

    Myślę, że zimne wody znacznie wpływają na sztywność płetwy, jak wiemy większość materiałów w tym również plastiki pod wpływem wysokiej temperatury stają się bardziej miękkie, giętkie, plastyczne, natomiast niska temperatura, mam tu na myśli właśnie nurkowanie zimą lub poniżej termokliny gdzie woda ma jedyne 4 st C, działa odwrotnie zwiększając ich sztywność. Zatem podział tych płetw na HD (twardkie) i LD (miętkie) w tym przypadku nie ma znaczenia. Chyba że nurkujemy do termokliny lub w basenie. Musimy też pamiętać że produkują je Włosi czyli są na wody włoskie nie polskie, można ewentualnie zapytać się czy nie robią modeli na inne zimne wody takie zbliżone do polskich. Przy częstych nurkowaniach zimą mogą tak zesztywnieć, że popękają.
    Co prawda nie miałem okazji tego porównać, ale wydaje mi się że tak jest. Jest? -TAK JEST!

    Można też w inny sposób spojrzeć jak polskie zimne wody wpływają na Gary. Jeśli płyniesz „nożycami” lub stylem delfinowym nie wytwarzając rękoma przeciwnego ciągu, to płyniesz wtedy głową do przodu. Woda wpływa wtedy na płetwy od strony kalosza, wzdłuż całego pióra aż do jego zakończenia.
    Można też wymusić wpływ odwrotny, czyli od zakończenia w stronę kalosza np. ściągając się rękoma po linie wgłąb w pozycji głową do góry. Jest to trochę trudne i trzeba balansować nieco nogami, ale da radę.

    A ha, a propo wątku o przerabianiu pipe maski, zapewne widzieliście te płetwy do nurkowania sprzętowego rozcięte wzdłuż na pół. Podobno bardzo lekko w nich się pływa. Spróbuję rozciąć tak moje Gary, może w ten sposób pozbędę się problemu sztywnienia w zimnej wodzie.


    ceti
    Participant
    Post count: 66
    #16248 |

    Właśnie wróciłem po całym dniu pracy do domu i a propos wypowiedzi Tomka mam pytanie o pipe mask.Tomku, czy nie masz problemów z parowaniem szkieł podczas dmuchania w rurkę?Jeżeli mógłbyś wytłumaczyć i tą kwestię byłbym wdzięczny.


    artur hańba
    Członek
    Post count: 23
    #16249 |

    tomek! nie rozcinaj!!!


    nostres
    Członek
    Post count: 406
    #16250 |

    Jednak polecam Ci Gary pomimo tego ze nie plywalem w Beuchatach ale czytalem na innym forum ze Cressi ma wygodniejsze „buty”. Ja przez ostatnie kilka lat uzywalem moich pletw nurkowych Atomic Split(przeciete) dopiero teraz kupilem sobie Gary 3000. Atomic to wspaniale pletwy do nurkowania z butla, naprawde leciutko sie w nich plywa ale jednak Gary do freedivingu sa o niebo lepsze(szybsze wyjscie, wygoda) Jesli chodzi o twardosc to ktos napisal ze jest poczatkujacy i nie chce twardych desek. Ja uwazam ze lepiej kupywac „na wyrost”, tak jak np. w paralotniarstwie lepiej od razu kupic lepsze skrzydlo chociaz jest trudniejsze. Tak samo z pletwa, nie boj sie twardej bo troche poplywasz, nogi „przypakujesz” i przyzwyczaisz sie do niej bardzo szybko. gl! mam nadzieje ze nie przeciales jeszcze swojej Gary! To by ja kwalifikowalo na smieci,to nie jest kwestia samego przeciecia ale calego projektu i wykonania pletwy, krawedzie wewnatrz przeciecia musza byc wzmocnione itd. Chyba ze zartowales, nie jestem pewien. Suma sumarum okazuje sie ze freediverowi z punktu zuzycia tlenu dla miesni bardziej oplaca sie zrobic mniej kopniec(mocnych) pletwa dluga i twarda niz wiecej szybkich kopniec o mniejszej sile pletwa przecieta. A wracajac do samych pletw to niestety zgadza sie ze czym drozsza tym lepsza. Mialem okazje karnac sie w pozyczonych C4, co prawda za ciasnych ale i tak uwazam ich porownanie do Ferrari za sluszne.Pomimo tego ze sa twarde plynelo mi sie lekko a z dna wystartowalem jak rakieta. $450 dolcow, coz moze kiedys, narazie Gara styka w koncu nurkowac mozna i bez pletw…


    maciek
    Członek
    Post count: 461
    #16251 |

    Zgadzam się co do wyboru twardości płetw. Sam wziąłem Gary w wersji twardej mimo, że nóg specjalnie wytrenowanych nie mam. Nie jest naprawde źle, nie demonizujmy. Jak sama nazwa wskazuje, wersja miękka to Long Distance – do tego są one zaprojektowane. Do nurkowań stricte, nawet dla początkujących (jak ja :>), polecam jednak wersje HF.


    Filip Jakubiak
    Participant
    Post count: 221
    #16252 |

    Znam jeden dobry sposób przeciw parowania pipe mask.
    Otóż należy okryć rurkę, od strony wewnętrznej maski kawałkiem pończochy ewentualnie ligniny.
    Przycinamy owalny kawałek ok. 1 cm średnicy i przyklejamy go do rurki klejem (najlepszy moim zdaniem jest Cyjanopan B do łączeń miękkich-guma i plastik).Trzeba pamiętać aby starannie przesłonić wylot rurki. Dzieki temu skraplanie nastąpi wyłacznie na tak spreparowanym kawałku szmatki, a maska pozostanie nie zaparowana.
    Innym sposobem jest przysłonięcie wylotu rurki kawałkiem gąbeczki, co da podobny efekt. Im gąbka będzie miała gęstszą strukture pęcherzyków, tym lepiej.
    Ze wzgledu na pojemnośc wewnętrzną masek nie polecam sposobu drugiego do modeli Minima i Sphera.
    W przypadku maski do spawania nadają się obie metody.


    ychu
    Participant
    Post count: 97
    #16253 |

    No dobrze, a może ktos zauważył wpływ temperatury na płetwy zrobione z włókien szklanych jak Nemo? Ja ze swojej strony jeszcze takich spostrzeżeń nie mam, ale jutro wyjeżdżam pod Tucholę na urlopik i spróbuję coś zaobserwować. Jakiś wpływ na pewno będzie ale w jakim stopniu porównując do gumy tego nie wiem…


Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)

You must be logged in to reply to this topic.