-
#15712 |
Czy ktoś mógłby mi doradzić jak się wyważyć w czasie nura na założoną głębokość np. 10 czy 20m.
Chodzi mi oczywiście o nurkowanie w piance. Kiedyś na necie znalazłem na ten temat ciekawy artykuł, ale niestety nie mogę go znaleść. Wiadomo, że w czasie nura tracimy na pływalności i traci też pianka, jak dobrać balast aby nie mieć problemu z wynurzeniem ani zanurzeniem???
#15713 |Wszystko zależy od grubości skafandra i trochę od indywidualnych preferencji zawodnika. Zazwyczaj jest to od 0 do 1,5 kg. Jeżeli jesteś początkujący to lepiej zacznij od jak najmniejszych ciężarków.
Zobacz też w dziel „Treningi” lub „Sprzęt”
Pozdrawiam Radek
:OK 😉
#15714 |W zasadzie nurkując na takie głębokości możesz robić sobie eksperymenty z doważaniem, bo nie powinieneś mieć raczej problemów z wyjściem. Oczywiście radzę to robić przy linie opustowej dla własnego bezpieczeństwa dopóki nie znajdziesz optymalnego rozwiązania.
Należy doważyć się w taki sposób, żeby nie stracić zbyt dużo siły na przełamanie oporów powstałych podczas zanurzania (grubość pianki, wyporność), ale pamiętając jednocześnie o tym, że wracając na powierzchnię w zasadzie do końca trzeba machać płetwami i tu znowu potrzebujesz zapasu sił.
Im bardziej będziesz obciążony, tym szybciej uzyskasz fazę swobodnego opadania ale stracisz dużo sił przy wynurzaniu i to może być niebezpieczne!
Najkrócej mówiąc zasada jest taka – im głębiej nurkujesz tym mniej zakładasz na siebie balastu.
Ja na głębokości do 20 metrów przy piance grubości 7mm miałem ostatnio założone 4 kg i było to mało, bo praktycznie dopiero na 17-19m miałem pływalność zerową. Fajna sprawa przy wynurzaniu, bo raz macham na dole płetwami i w zasadzie wynosi mnie bez problemu na powierzchnię. Gorzej jednak jest z zanurzeniem, bo muszę się trochę namachać u góry, a wtedy schodząc jestem już trochę zmęczony. Dlatego np. gdybym chciał zanurkować na 25m. to założyłbym na siebie mniej więcej 6-7 kg, żeby czuć pełen komfort, jeśli by to miało być 30m, byłoby to około 5-6 kg. Ale to są tylko i wyłącznie moje indywidualne założenia.
Piszę to jako przykład, bo musisz sam znaleźć rozwiązanie dopasowane do siebie. Każdy jest inaczej zbudowany, ma inną piankę, zjadł co innego na śniadanie, itd… Zacznij np. od 5 kg. zobacz jak jest i zawsze jeśli to możliwe staraj się ten ciężar zmniejszać.
Powodzenia 8) :OK
#15715 |Wielkie dzięki za pomoc i przykłady
:OK 😀
You must be logged in to reply to this topic.