pas-balastowyO sprzęcie do nurkowania na wstrzymanym oddechu napisano już bardzo wiele. W niniejszym artykule zajmiemy się dość niepozornym elementem wyposażenia jakim jest pas balastowy.

Jak wygląda zwykły pas balastowy stosowany w płetwonurkowaniu wie każdy kto interesuje się tym rodzajem aktywności. Parciany pas wyposażony w klamrę wykonaną z metalu lub plastiku, skonstruowaną w taki sposób by można było ją rozpiąć jednym ruchem ręki. Jak wiadomo pas balastowy dzięki umieszczonemu na nim obciążeniu pozwala uzyskać nam odpowiednią pływalność. Odpowiedni dobór balastu uzależniony jest od charakteru nurkowania oraz od rodzaju stosowanego sprzętu. Dobór obciążenia odbywa się na drodze prób i błędów i jest indywidualny dla każdego zawodnika.

Jak wiadomo pas balastowy wykonany z parcianej taśmy nie posiada właściwości sprężystych. Fakt ten nie stwarza najmniejszych problemów w trakcie nurkowania ze sprzętem. W przypadku nurkowania na wstrzymanym oddechu sytuacja wygląda nieco inaczej. Jak wiemy nurek zanurzając się w wodzie ulega działaniu zwiększonego ciśnienia. Ciśnienie to powoduje zmniejszanie objętości płuc. W celu ochrony klatki piersiowej przed zgnieceniem, na skutek zmniejszenia objętości płuc, część narządów znajdujących się w jamie brzusznej zostaje przesunięta w górę co prowadzi do dość silnego spłaszczenia brzucha i pewnego zmniejszenia objętości klatki piersiowej. W przypadku zastosowania pasa balastowego wykonanego z parcianej taśmy pas ten zaczyna być luźny i przesuwa się swobodnie wokół ciała nurka. Gdy nurek znajduje się w pozycji odwróconej tj. głową w dół pas przesuwa się w okolice klatki piersiowej i często pozostaje tam w chwili wynurzenia. Sytuacja ta znacznie ogranicza możliwość powrotu klatki piersiowej do normalnych wymiarów i jest przyczyną znacznego dyskomfortu. W związku z powyższym w nurkowaniach na wstrzymanym oddechu powszechnie stosuje się pasy elastyczne, najczęściej wykonane z gumy.

Pasy takie produkuje wiele firm zajmujących się produkcją sprzętu nurkowego.( np.:http://sklep.nautica.pl/product_info.php?products_id=516&osCsid=93c47238e96d0cfbe3ea9af8ffae4fa8 ) Doskonałą alternatywą dla gotowych produktów jest zastosowanie dętki rowerowej, którą odpowiednio dociętą wyposażamy w klamkę z tradycyjnego pasa. Fakt, że na tego typu pas doskonale nadaje się również uszkodzona dętka powoduje, że jest on nie tylko praktyczny ale również bardzo tani w wykonaniu.

Past tego typu jest bardzo trwały i doskonale sprawdza się zarówno na wodach otwartych jak i w basenie, poprawiając znakomicie komfort nurkowania.

Radek Gaca