Jesteś freediverką/freediverem i chcesz, żeby informacje o Tobie pojawiły się w tej zakładce? My chcemy!

A może coś się nie zgadza?

Pisz śmiało na lucyna <at> freedivingpoland.org.pl – i nie zapomnij przesłać swojego zdjęcia 🙂

Marcin BaranowskiMarcin Baranowski

Pochodzi z Białegostoku. Przygodę z freedivingiem rozpoczął przypadkiem w klubie nurkowym, w którym z racji na ograniczoną dostępność sprzętu silny nacisk kładziono na ćwiczenia bezdechowe. Z czasem coraz bardziej odchodził od nurkowania sprzętowego na rzecz swobodnego. Freedivingiem na poważnie zajął się w 2012 r. Od tego czasu regularnie uczestniczy w zawodach basenowych i głębokościowych. Z zawodu biolog, wykłada fizjologię człowieka na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Głębokościowy wicemistrz Polski 2016 i 2018. Zajął również 1 miejsce w CNF i 2 w CWT na Zawodach Krystalicznej Wody 2017. Największe osiągnięcia w zawodach basenowych to wicemistrzostwo Polski w 2019 roku, oraz 3 miejsce w klasyfikacji generalnej Basenowych Mistrzostw Białorusi we Freedivingu 2017. Aktualne oficjalne rekordy życiowe: DYN 199m, DNF 160m, STA 6:12, CWTB 60m (rekord Polski).

 

emi

Emilia Biała

Urodzona w Puszczy. Freediving odkryła na basenie w Warszawie w 2010 roku, a niecały rok później, przygotowywana do startu w Mistrzostwach Świata we Włoszech przez Tomka „Nitasa” Nitkę, ustanowiła 6 nowych rekordów Polski oraz zdobyła tytuł wicemistrzyni świata w DYN. Do tej pory na swoim koncie ma 8 rekordów narodowych, w tym aktualny od 2011 – STA – 6:03. W międzyczasie zdobyła 3 miejsce w Rhein Cup (2011), 1 miejsce w Zlin Cup (2012), Mistrzostwo Polski w roku 2013, 1 miejsce wśród kobiet w nurkowaniu podlodowym Extremall (2013) oraz 1 miejsce w polskiej klasyfikacji kobiet i mężczyzn w 2014 r. Od niedawna jest instruktorem AIDA certyfikowanym przez Aharona Solomons i podróżuje po Azji, w poszukiwaniu całorocznej wodnej siedziby SFP;-)

 

Michał Bochenek

Mieszka na stałe w Jaworznie. Od 1999 roku związany zawodowo oraz sportowo z Krakowem. Z freedivingiem spotkał się po raz pierwszy w 2012, kiedy rozpoczął swoją przygodę z „wielkim błękitem” w głąb Zakrzówka. Latem 2015 podczas kursu AIDA 3* rozpoczęła się jego znajomość z Patrycją i Jackiem Polak, a  wkrótce potem do zespołu dołączyła Justyna Oleś. Od tamtej pory Freediving stał się główną osią jego życia. Wspólna praca „No Tea No Free” Freediving Team zaowocowała 4 miejscem drużynowym w Barbórkowym Pucharze Śląska w latach 2015 i 2016 oraz tytułem II Wicemistrza Polski na Basenowych Mistrzostwach Polski 2016.  Oficjalne wyniki z 2016: STA: 7:01 (BMP), DNF 165m (BMP), DYN 215 (Pardubice). Jak twierdzi sam: „to dopiero dobry początek”.

 

kd

Krzysztof Dąbrowski

Góral z Nowego Targu. Pierwsze kroki we freedivingu stawiał na Zakopiańskim Aquaparku oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania. To nie przeszkodziło w osiągnięciu pierwszych sukcesów na zawodach w 2012 roku – 3. miejsca w Zlin Cup, najlepszej odległości w DYN (204m) Berlin Long Night of Apnea i basenowego Mistrzostwa Polski. W 2013 roku na zawodach Extermall freediving zdobył kolejny puchar za 3 miejsce. Gdy w 2014 roku powstał nowy ośrodek MCSiR w Nowym Targu, Krzysztof został objęty swoistą opieką, która zaowocowała 1. miejscem na zawodach Zlin Cup 2014 r. i V-ce Mistrzostwem Polski 2015 r. Podczas Basenowych Mistrzostw Świata 2016 Krzysztof ustanowił 6 nowych rekordów życiowych, w tym 3 w finałach A i B:  STA 8:00 (Turku), DNF 183 m (Turku), DYN 250 m (Turku). Więcej informacji na stronie: www.facebook.com/krzysztof.dabrowski.free

 

Michał Dąbrowmdabrowskiski

pochodzi ze Skarżyska –Kamiennej, od 15 lat mieszka w Krakowie. Zawodowo zajmuje się transportem i logistyką, w szczególności spedycją morską. Jego przygoda z freedivingiem zaczęła się kilkanaście lat temu, jednak przez długi czas była raczej zabawą w obserwowanie życia podwodnego i wyławianie muszelek. Przełomowym momentem był październik 2013, kiedy to po raz pierwszy przyszedł na trening basenowy do Mateusza Maliny.  Od tamtej pory regularnie trenuje zarówno na basenie jak i w wodach otwartych. W 2014 roku rozpoczął starty w zawodach freedivingowych w kraju i zagranicą. Freediving  stał się jego największą pasją i sposobem na życie. Aktualne, oficjalne rekordy uzyskane podczas zawodów: DNF 162 m (Turku), DYN 207 m (Turku), STA 5:48 (Turku). Więcej informacji  na stronie: www.facebook.com/pages/Michal-Dabrowski-Freediver/1076274939054540

 

akalskaAgnieszka Kalska

Aktywny zawodnik freedivingu i instruktor Apnea Academy, założycielka szkoły freedivingu i pływania FREEBODY. Podczas pierwszych w swojej karierze Mistrzostw Świata w 2013 roku w konkurencji DYN zajęła 15 miejsce. W 2015 roku, już z odpowiednim bagażem doświadczeń, wystartowała we wszystkich trzech konkurencjach, osiągając znakomite wyniki: 9. miejsce w DYN (187 m), 9. miejsce w STA (6:01) i 13. miejsce w DNF (133 m). Wyniki w DYN Agnieszka poprawiła początku sezonu 2016 – pokonując dystans 205 m (przez 10 minut była rekordzistką Polski!), a w DNF podczas trzecich w swojej karierze Mistrzostw Świata: 150 m. oraz Jako jedna z niewielu ma to szczęście, by być pod stałą opieką profesjonalnego trenera freedivingu – Mike Maric’a, który wraz z zespołem „Swim Like a Dolphin” przygotowuje ją do kolejnych startów. Więcej informacji na jej oficjalnej stronie www.agnieszka.kalska.pl oraz https://www.facebook.com/akalska

 

 

kkarczKarol Karcz

Pochodzi z Olkusza. Obecnie mieszka w Krakowie gdzie studiuje Automatykę i Robotykę na Akademii Górniczo – Hutniczej. Od zawsze ciągnęło go do wody, jednak dopiero w liceum, szukając w internecie informacji na temat wstrzymywania oddechu, dowiedział się o istnieniu sportu jakim jest freediving. Wtedy  podjął decyzję o dołączeniu do grona krakowskich freediverów przy okazji rozpoczęcia studiów i przeprowadzki do Krakowa. Od rozpoczęcia treningów w Krakowie minęło 3,5 roku, w czasie których jego podwodne możliwości znacznie wzrosły. Obecnie freediving jest dla niego pasją, bez której nie wyobraża sobie swojego życia. Aktualne, oficjalne rekordy uzyskane podczas zawodów: DNF 180 m (Turku), DYN 226 m (Turku), STA 6:38 (Turku).

 

 

jkozerskaJulia Kozerska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach kierunku fizjoterapia, ratowniczka WOPR (obecnie w drużynie Oddziału Miejskiego WOPR w Katowicach), od 14 lat wegetarianka. Freediving uprawia od 2011 roku. W swoim dotychczasowym dorobku ma między innymi: Mistrzostwo Polski (2014 oraz 2015), Wicemistrzostwo Polski, trzecie miejsce na Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Czech, rekord Pure Apnea w DNFie. Największe dotychczasowe sukcesy Julia odniosła podczas Mistrzostw Świata w 2016 roku, zdobywając srebrny medal w DYN i brązowy w DNF Aktualne oficjalne rekordy życiowe: DNF 167 m, DYN 215 m, STA 5:34.

Więcej informacji o Julii: https://www.facebook.com/Julia-Kozerska-Freediver-1756779197867516

 

 

4

Mateusz Malina

Pochodzi z Ustronia. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie pracuje i trenuje na co dzień. Absolwent Politechniki Krakowskiej na kierunku Automatyka i Robotyka. Freedivingiem zajmuje się od 6 lat, ale lista jego osiągnięć jest imponująca. Mateusz jest aktualnym rekordzistą świata w DNF (pływanie na odległość  bez płetw). Jako pierwszy Polak w historii freedivingu, poprawił rekord świata, przepływając 226 m (Brno 2014), zdobył tytuł Mistrza Świata w  DNF (Belgrad 2015). W 2016 roku Mateusz dwókrotnie poprawił rekordy świata w dwóch basenowych dyscyplinach: DYN – 285 w maju w Lublinie, oraz 300 m (z nawrotem!!) w Turku, w DNF – 232 m (wyrównanie legendarnego wyniku Dave’a Mullinsa) oraz 244 m – oba wyniki osiagnięte w Turku podczas MŚ. Do Mateusza należą rekordy Polski w konkurencjach głębokościowych (100 m CWT, 113 m FIM oraz 83 m CNF), a także 2 spośród 3 rekordów Polski w dyscyplinach basenowych (244 m DNF oraz 300 m DYN).  Wicemistrz świata w konkurencji Free Immersion (2011 oraz 2015), brązowy medalista Mistrzostw Świata w CNF (2015), 3 zawodnik 2016 Fazza Freediving Championships – zawodów organizowanych przez szejka Dubaju. Do tych niesamowitych rezultatów dochodził zupełnie samodzielnie, układając własne plany treningowe i pogłębiając wiedzę o fizjologii organizmu ludzkiego. Pasjonuje się zdrowym odżywianiem. Swoją ogromna wiedzą często dzieli się z mniej doświadczonymi kolegami, co już zaowocowało doskonałymi wynikami innych freediverów trenujących wspólnie z Mateuszem. Najnowsze poczynania można śledzić na stronie http://mattmalina.com blogu osobistym: http://mattmalina.com/blog oraz na profilu szkoły freedivingu Mateusz Malina – Limitless na FB: https://www.facebook.com/mattmalinafreediving

 

msolich

Magdalena Solich

Doktorantka na AWF Katowice, gdzie pogłębia wiedzę z zakresu fizjologii ludzkiego organizmu. Jest nauczycielką a specjalizuje się w korekcji wad postawy u dzieci z którymi kocha pracować. Pozytywna, ciągle uśmiechnięta wariatka i pasjonatka zdrowego stylu życia. Pływać, w co trudno uwierzyć nauczyła się dopiero kiedy miała 16 lat, na karierę pływaka było już za późno ale freedivera? Wraz ze swoim narzeczonym Mateuszem Talandą oraz doskonałym nurkiem Ryśkiem Szwajcerem z Edensport tworzą Team o jakim marzy każdy zawodnik. 2015 rok to pasmo sukcesów Magdy – w maju podczas XII Basenowych Mistrzostw Polski zdobyła tytuł I Wicemistrzyni Polski, a w czerwcu podczas Basenowych Mistrzostw Świata w Belgradzie zdobyła tytuł II Wicemistrzyni Świata DNF! Swoje pierwsze Rekordy Polski Magda ustanowiła w kwietniu 2016 roku – 164 m w DNF oraz 210 m w DYN. w maju zdobyła tytuł Mistrzyni Polski 2016, a na przełomie czerwca i lipca tytuł Mistrzyni Świata w DNF i DYN! Podczs MŚ w Turku, jako pierwsza Polka w historii freedivingu, Magda poprawiła rekord świata, przepływając pod wodą 185 m DNF. Na tej samej imrezie Magda ustanowiła również nowy rekord Polski w DYN – 232 m i obiecała…. wziąć się za statykę!

Więcej informacji o Magdzie na stronie: https://www.facebook.com/pages/Magdalena-Solich/1672673612944837?fref=photo

 

jpolak

Jacek Polak

Pochodzi z Elbląga i to właśnie w Kanale Elbląskim, kilkanaście lat temu pierwszy raz spróbował nurkowania. Przez OWD po nurkowanie techniczne, zmęczony dźwiganiem tony sprzętu, w 2011 roku, zasmakował jednego oddechu… Zmagając się z każdą kolejną odległością basenu, każdym metrem w głąb i każdą minutą na wstrzymanym oddechu, dociera do wnętrza siebie i nieodkrytych granic swojego ciała. Freediving daje mu przede wszystkim możliwość samorozwoju, wzmacniania psychiki, okiełznania emocji, staje się nieodzownym elementem podróżowania, które uwielbia, a także poznawania ludzi, zarażonych tą samą pasją. Za swoje najfajniejsze osiągnięcia uważa 6:45 w STA (Jaworzno Minicomp 2017), brązowy medal w CNF (MP 2014 na Hańczy) i 3 miejsce wśród Polaków na BMP 2014 w Krakowie. Spełnieniem jego marzenia było zostanie instruktorem freedivingu AIDA, po przebytym szkoleniu u Santiago Jakasa i Miguela Lozano. Obecnie każdą wolną chwilę spędza w Zakrzówku, czasem nawet w styczniu 🙂 , a swoje przygody z freedivingiem opisuje na blogu pjfreediving.pl.