Strona główna Działy Treningi i techniki Dyscypliny głębokościowe Nurkowanie i trening na wydechu. Reply To: Nurkowanie i trening na wydechu.

maciek
Członek
Post count: 461
#9124 |

O, moja działka 😛

Jak już wyżej napisano, trening na wydechu to rewelacyjne narzędzie do nauki wyrównywania ciśnienia, adaptacji płuc, sztuki relaksacji, techniki płynięcia, opadania…jednym słowem mase korzyści. Wymaga jednak specjalnego podejścia, bo to już technika zaawansowana. Najlepiej wpadnij do Krakowa ;), bo tu musiałbym się na parę postów rozpisać…

Jakie efekty daje trening FRC w praktyce? W zeszłym sezonie sporo eksperymentowałem w tym obszarze na Zakrzówku. Udało mi się dolecieć do -31 m. W czasie pierwszej wizyty na głębszej wodzie nabrałem powietrza (bez pakowania) i bez najmniejszych problemów z wyrównywaniem ciśnienia doleciałem do -50m – limitem okazała sie jedynie długość liny.

Dziś na -30m schodzę w FRC rutynowo, wyrównując ciśnienie jeszcze na samym dole. Po nabraniu powietrza temat ciśnienia nie istnieje do -50m co najmniej. Na -30m na pełnych balony dmuchać można 😉

Trening musi być jednak powolny i rządzi się troche innymi prawami niż ten „klasyczny” z pakowaniem. Najlepiej zacząć na basenie – wydech, statyka na dnie i po pierwszych skurczach dynamika. Do nurkowań na akwenie obowiązkowe opanowanie mouthfilla.

Dłuuugo by pisać…wpadnij kiedy znów na Zakrzówek 🙂

Pzdr,
em.