Strona główna Działy Sprzęt Komputery Jaki komp lepszy ? Reply To: Jaki komp lepszy ?

Michał
Participant
Post count: 45
#17356 |

Wesołego po – Świętach 🙂

Tu masz przykładową instrukcję komputera scuba/free:

http://www.diveaeris.com/PDF/12-7213-r01.pdf

Funkcje FREE stanowią integralną część instrukcji, jako że ten model PODOBNO uwzględnia wysycenie azotem w trakcie nurkowań zarówno scuba jak i free. Osobiście nieufnie podchodzę do takiego połączenia i jako regułę przyjmuję „żadnego free PO scuba”. Ale nauka podobno idzie naprzód …

Do rzeczy. Instrukcje czysto freedivingowych instrumentów nie różnią się zbytnio od instrukcji np. G-Shock’ów Casio, bo też funkcji mają +/- tyle samo. Najistotniejsza jest chyba częstość próbkowania (sampling), najlepiej 1-2 sek. Komputery scuba mają próbkowanie średnio 10-20 sekund w najlepszym razie, co dla FREE jest nie do zaakceptowania. Jeżeli nie uprawiasz SCUBA, to wydatek na takie uniwersalne cacko po prostu nie sensu (różnica w cenie to kilka porządnych masek lub solidna para płetw, w skrajnych przypadkach pianka ELIOS’a)

I jeszcze jedna, dla mnie najistotniejsza wada: w większości komputerów funkcja „zanurzenie” jest aktywowana automatycznie po osiągnięciu głębokości 3-4 stóp (90-120 cm), co jest OK dla nurkowania wgłąb, natomiast raczej utrudnia zapis treningu na większości polskich basenów krytych (tych z częścią płytką 70-90 cm i głęboką 1,9-4,0 m). O ile się orientuję, w żadnym znanym mi modelu tej automatyki nie da się przełączyć na „ręczne” uruchomienie/wyłączenie trybu „zanurzenie”. Jeżeli 95% czasu w wodzie spędzasz na basenie o podanej wyżej charakterystyce, ŻADEN komputer wg mnie nie ma sensu ze względu na cenę. CASIO z testem 200/300M wystarczy z nawiązką.

Trochę przydługo, sorki. I Szczęśliwego Nowego Roku.

Michał